„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Norvegijos ekstremistas Andersas Behringas Breivikas atsisako kalbėti apie savo ryšius su karingaisiais nacionalistais

Ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas, teisiamas dėl 77 žmonių nužudymo Norvegijoje pernai liepą, trečiadienį teismo salėje spyriojosi ir nebuvo linkęs atsakinėti, kai prokurorai jį klausinėjo apie ryšius su „karingaisiais nacionalistais“.
Andersas Behringas Breivikas
Andersas Behringas Breivikas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Žinau, kad ateinančias dvi valandas stengsitės paneigti mano (veiksmų) teisėtumą. Gal geriau tai praleiskime ir eikime prie išvados?“ – supykęs A.B.Breivikas prapliupo, kai jį klausinėjo prokurorė Inga Bejer Engh.

Per pirmuosius du jo bylos nagrinėjimo posėdžius A.B.Breivikas atrodė ramus ir susikaupęs, prašydamas teismo jį išteisinti, tačiau aiškiai pareiškė, kad pakartotų savo išpuolius, jeigu galėtų.

Tuo metu jis noriai atsakinėjo į prokurorų ir teismo pirmininkės Wenche Elizabeth Arntzen klausimus.

Tačiau trečiadienį kaltinamasis greitai nusivylė I.B.Engh klausimais dėl jo pareiškimų, esą jis palaikė ryšius su „karingaisiais nacionalistais“ Liberijoje ir Londone.

1 500 puslapių A.B.Breiviko manifeste, kuris buvo paskelbtas internete jo išpuolių dieną, šis 33 metų ekstremistas tvirtina priklausantis karingųjų nacionalistų tinklui „Knights Templar“, kurį įkūrė Londone kartu su kitais trimis žmonėmis 2002 metais.

Norvegijos policija nesugebėjo rasti šios organizacijos egzistavimo įrodymų.

Trečiadienį A.B.Breivikas sakė teismui, kad 2001 metais palaikė ryšius internetu su vienu žmogumi, kuris prisidėjo įkuriant „Knights Templar“.

Jis taip pat nurodė nuvykęs į Liberiją susitikti su vienu karinguoju serbų nacionalistu, tačiau atsisakė atskleisti jo vardą ir šio susitikimo detales.

„Nenoriu jums pateikti informacijos, kuri galėtų atvesti prie kitų asmenų arešto“, – pažymėjo jis.

Kai I.B.Engh paklausė, kodėl šie nacionalistai būtų norėję užmegzti su juo ryšius, A.B.Breivikas atsakė: „Galiu paklausti, koks yra jūsų argumentavimo tikslas?“

„Mėginate pasėti abejones, ar šis tinklas egzistuoja – toks jūsų tikslas. Tikiuosi, kad mažiau dėmesio skirsite manęs išjuokimui ir daugiau dėmesio esmei, – piktinosi jis. – Aš suinteresuotas nušviesti radikalizacijos procesą, tačiau nenoriu palengvinti jūsų delegitimizavimo strategijos.“

Tačiau prokurorė toliau uždavinėjo jai rūpimus klausimus.

„Nenoriu nieko apie tai kalbėti... Nenoriu daugiau pasakoti apie Liberiją... Nebenoriu apie tai pasakoti“, – pakartojo A.B.Breivikas, ragindamas I.B.Engh pagaliau pasiskaityti policijos apklausų medžiagą.

Teisėja perspėjo A.B.Breiviką, jog jeigu jis toliau neatsakinės į klausimus, tai gali būti panaudota prieš jį.

Antradienį A.B.Breivikas perskaitė teismui 73 minutes trukusį pranešimą, nors jam buvo leista kalbėti tik pusvalandį, išdėstydamas savo islamofobinę ir prieš multikultūralizmą nukreiptą ideologiją, kuri, pasak kaltinamojo, paaiškina, kodėl jo išpuoliai buvo „žiaurūs, bet būtini“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų