Norvegijos portalas: Rusijos specialiosios pajėgos siunčia dronus į Estiją

Estijoje jau dvejus metus skraido Rusijos specialiųjų pajėgų esą valdomi taktiniai dronai – bent jau tokius duomenis NATO yra pateikusi šalies saugumo tarnyba KAPO. Jei estų Aljansui perduota informacija būtų patvirtinta, tai reikštų, kad Rusijos specialiosios pajėgos jau veikia Estijos – NATO narės – teritorijoje, pranešė Norvegijos portalas „Aldrimer.no“.
Rusiškas dronas
Rusiškas dronas / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 3 Rusija Estija Dronas

NATO pateikta ataskaita neįprastai dramatiška – viešai Estijos pareigūnai taip drąsiai nekalba. Esą taktiniai dronai Estijoje pasirodė vos prasidėjus NATO specialiųjų pajėgų pratyboms „Trident Jaguar“, kurios vyko pernai balandžio 20-27 dienomis.

„Per pastarąsias dvi dienas, įskaitant incidentą balandžio 22 dieną, dronai buvo įsiskverbę į pratybų teritoriją į pietryčius nuo Amario oro pajėgų bazės ir virš Estijos kariuomenės bazės šalies pietryčiuose“, – skelbiama ataskaitoje.

Joje taip pat priduriama: „Estijos KAPO mano, kad incidentus provokuoja rusai. Net jei nėra jokių įrodymų, estai įtaria, kad įsipainioję Rusijos specialiųjų pajėgų elementai.“

Ataskaitoje apibūdinami dronų įsiskverbimai į Estijos teritoriją: vieni jų į šalį atskrisdavo dienomis, kiti – naktimis. Aparatai buvo kontroliuojami radijo ryšiu.

Be to, priduriama, kad Estijos gynybos ministras, socialdemokratas Svenas Mikseras pernai balandį davė ilgalaikį nurodymą numušti visus virš kariuomenės bazių pasirodančius dronus – net žinodamas, kad daugeliu jų operuoja Rusijos specialiosios pajėgos.

„Netrukus po to, kai buvo duotas nurodymas šaudyti į dronus, buvo pranešta apie įsibrovimo atvejį virš Amario bazės. Specialiųjų operacijų pajėgos į droną iš viso iššovė 55 kartus ir pranešė, kad pataikė, bet to neužteko dronui numušti. Jis sėkmingai paliko teritoriją“, – skelbiama ataskaitoje.

Rusijos specialiųjų pajėgų dronai naudoja taktinius dronus. Daugelis jų yra labai maži ir gali nuskristi daugiausia 10 kilometrų.

Tiesa, per pernykštes NATO specialiųjų pajėgų pratybas į dronus nešaudyta.

Pats Estijos gynybos ministras S.Mikseras nuo išsamesnių komentarų susilaikė, tačiau Aldrimer.no gautoje ataskaitoje teigiama, kad vienas Estijos karys nufotografavo droną mobiliuoju telefonu: „Nuotrauka buvo parodyta NATO personalui. Nėra jokių abejonių, kad tai buvo taktinis specnazo dronas.“

Gynybos pareigūnai Aldrimer.no teigė, kad Rusijos specialiųjų pajėgų dronai naudoja tik taktinius dronus. Daugelis jų yra labai maži ir gali nuskristi daugiausia 10 kilometrų.

Nors įsiskverbimui į Estiją iš Rusijos per sieną užtenka ir tiek, Amario oro pajėgų bazė yra toliau nuo pasienio. Tad būtų galima manyti, kad rusai „kelia“ dronus pačioje Estijoje.

„Scanpix“ nuotr./Rusijos specialiosios pajėgos per pratybas
„Scanpix“ nuotr./Rusijos specialiosios pajėgos per pratybas

Buvęs Estijos žvalgybos vadovas Eerikas-Niilesas Krossas tokią galimybę – kad Estijoje rusai yra įsirengę techninę bazę, iš kurios kyla dronai – atmetė. Tiesa, gali būti, kad tokia infrastruktūra įrengta iškart už sienos.

„Dėl tokio agresyvumo neramu. Vėlgi, tai didesnio paveikslo dalis. Tai nėra taip rizikinga kaip tai, ką jie (rusai, – red.) daro su naikintuvais ir kitais orlaiviais – tais atvejais tikrai rizikuojama žmonių gyvybe.

Tačiau jie bando ribas to, kas leidžiama. Ir paprastai nesiliauja tol, kol nėra sustabdomi“, – tvirtino E.N.Krossas.

Tiesa, jis nelaiko Rusijos veiksmų rimtu ruošimusi kokiai nors platesnei karinei operacijai: „Aišku, įmanoma, kad rusai samdo provokatorius. Bet aš tai laikyčiau psichologinėms atakomis, o ne rimta žvalgybine veikla. Dronais jie naujos informacijos nesurinktų – tai tik sena KGB taktika.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis