Ši sistema leidžia agentūrai analizuoti pokalbius, kurių įrašai saugomi vieną mėnesį, nurodė laikraštis, remdamasis šaltiniais, tiesiogiai informuotais apie tą programą, taip pat dokumentais, nutekintais buvusio JAV žvalgybos darbuotojo Edwardo Snowdeno.
„The Washington Post“ pridūrė, kad atsižvelgė į JAV pareigūnų prašymą ir neatskleidė detalių, iš kurių būtų galima nuspėti, kokioje šalyje ši sistema yra naudojama arba kuriose šalyse ją planuojama panaudoti.
Pokalbių įrašymo programa MYSTIC buvo pradėta vykdyti 2009 metais, rašo dienraštis.
„The Washington Post“ pridūrė, kad atsižvelgė į JAV pareigūnų prašymą ir neatskleidė detalių, iš kurių būtų galima nuspėti, kokioje šalyje ši sistema yra naudojama arba kuriose šalyse ją planuojama panaudoti.
Jos „atgalinio duomenų peržiūrėjimo“ priemonės ir kiti susiję projektai visus numatytus pajėgumus pirmoje taikiniu pasirinktoje šalyje įgijo 2011 metais. Planavimo dokumentuose, parengtuose dvejais metais vėliau, numatomos panašios operacijos kitose šalyse, pažymėjo „The Washington Post“.
Pagal šią programą, duomenų rinkimų sistemos įrašo kiekvieną“ pokalbį telefonu visos šalies mastu, išsaugodamos įrašus kaupyklose, iš kurių jie ištrinami po 30 parų, jeigu nėra atrenkami tolesnei analizei, sakoma įslaptintoje santraukoje, su kuria susipažino „The Washington Post“.
Dideliame kiekyje E.Snowdeno nutekintos medžiagos iki šiol nebuvo aptikta nuorodų, jog JAV žvalgybos metodai leidžia stebėti visą kurios nors šalies telefoninio ryšio tinklą.
Vienas iš pirmųjų paviešinimų, remiantis E.Snowdeno pateikta medžiaga, buvo faktas, kad NSA milžinišku mastu renka vadinamuosius telefoninių pokalbių metaduomenis – informaciją apie pokalbių dalyvius ir jų trukmę – tačiau neįrašinėja pokalbių turinio.
Savo pranešime JAV Nacionalinės saugumo tarybos atstovė Caitlin Hayden atsisakė komentuoti „specifines numanomas žvalgybos veiklas“, rašo „The Washington Post“.
Neminėdama konkrečių faktų, ji nurodė, kad naujos arba kylančios grėsmės dažnai paslėptos didelėje ir sudėtingoje šiuolaikinių pasaulinių ryšių sistemoje, todėl Jungtinės Valstijos tam tikromis aplinkybėmis privalo masiškai rinkti signalų žvalgybos duomenis, siekiant nustatyti tas grėsmes.
E.Snowdenas dabar yra bėglys, kuriam Rusija suteikė laikiną prieglobstį. Jungtinės Valstijos kaltina jį įvairiais nusikaltimais, įskaitant šnipinėjimą.