Nutartis, kurioje griežtai kritikuojami prezidento Baracko Obamos administracijos argumentai, yra pirmoji tokio pobūdžio, susijusi su prieštaringai vertinama JAV žvaolgybos agentūros programa.
Pasak teisėjo, net jeigu NSA vykdomas „metaduomenų“ rinkimas būtų pripažintas atitinkančiu konstituciją, beveik nėra įrodymų, kad ta programa kada nors padėjo užkirsti kelią teroristų atakai.
Apie įslaptintą NSA programą pirmasis duomenų nutekino buvęs tos agentūros darbuotojas Edwardas Snowdenas, išprovokuodamas karštus debatus JAV ir pasaulyje.
JAV federalinis teisėjas Richardas Leonas preliminariai uždraudė rinkti informaciją apie dviejų vyrų, pateikusių skundą dėl šios programos, pokalbius telefonu ir nurodė, kad visi įrašai, susiję su tais asmenimis, turėtų būti sunaikinti.
Tačiau teisėjas taip pat nurodė atidėti šio sprendimo vykdymą kol bus išnagrinėta vyriausybės apeliacija, o ši byla gali pasiekti JAV Aukščiausiąjį Teismą.
Teismo draudimas rinkti informaciją susijęs tik su konkrečiais dviem ieškovais, tačiau nutartis veikiausiai atvers kelią daug didesnio masto skundams dėl duomenų rinkimo ir saugojimo.
Šios bylos ieškovais tapo konservatyvių pažiūrų teisininkas Larry Klaymanas ir Charlesas Strange'as, kurio sūnus, tarnavęs šifruotoju JAV kariuomenėje, žuvo Afganistane 2011 metais, kai buvo numuštas jį skraidinęs sraigtasparnis. Ch.Strange'o sūnus dirbo NSA ir priklausė JAV karinio laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) 6-ajai komandai.
R.Leonas, kuris teisėju buvo paskirtas ankstesnio prezidento George'o W.Busho, padarė išvadą, kad abu ieškovai „labai įtikinamai įrodo“, jog jų privatūs interesai yra svarbesni negu vyriausybės interesai rinkti duomenis, „todėl NSA masinio (informacijos) rinkimo programa išties yra nepagrįsta krata pagal Konstitucijos 4-ąją pataisą.“
„Man beveik nekyla abejonių, kad mūsų Konstitucijos autorius James'as Madisonas, perspėjęs mus saugotis „žmonių laisvės sumažinimo laipsniškai ir patylomis vykdomais esančiųjų valdžioje įsikišimais“, būtų apstulbintas“, – pareiškė teisėjas.