Prieš 2016-ųjų rinkimus demokratų kandidatų, galinčių mesti iššūkį Hillary Clinton, buvo nedaug. Vis dėlto, panašu, kad 2020-aisiais situacija bus visiškai priešinga. Pasak „The Financial Times“, į postą Baltuosiuose rūmuose jau viltingai žvelgia trys dešimtys potencialių kandidatų.
Tokį politinį kraštovaizdį galėjo suformuoti netikėta D.Trumpo pergalė praėjusiuose prezidento rinkimuose: kai kurie demokratai ją laiko įrodymu, kad ilgametė politinė patirtis nebėra būtina norint užimti šią svarbią poziciją.
Kadangi aiškaus lyderio kol kas nėra, potencialių kandidatų skaičius gerokai išaugo.
Senatorių gali laukti sunkumai
Potencialiais kandidatais laikomi daugiau nei tuzinas senatorių. Tarp jų – Bernie Sandersas, 2016-ųjų pirminiuose partijos rinkimuose pralaimėjęs Hillary Clinton.
Progresyvi demokratė iš Masačusetso Elizabeth Warren, Kirsten Gillibrand iš Niujorko ir Sherrodas Brownas iš Ohajo sakė kol kas nepriėmę sprendimo dėl kandidatavimo.
Savo ruožtu Cory Bookeris iš Naujojo Džersio ir Kamala Harris apie kandidatavimą sufleravo vykdami į Ajovą – valstiją, kurios partijos lyderių sueigomis pradedamas nominacijų procesas.
Nors buvę prezidentai Barackas Obama, Johnas Kennedy ir Richardas Nixonas ėjo senatorių pareigas, H.Clinton, Joe Bideno ir Johno Kerry patirtis moko, kad senatoriams varžybose dėl prezidento posto sekasi gana sunkiai.
Atstovų rūmų žvaigždės
Vidurio kadencijos rinkimuose Demokratų partijai atgavus Atstovų Rūmų kontrolę, kai kurie įstatymų leidėjai mano, kad jiems 2020-ųjų rinkimuose gali pasisekti. Ypač tuo atveju, jei Atstovų Rūmai nuspręs prieš D.Trumpą pradėti kelis tyrimus.
Būsimasis Atstovų Rūmu žvalgybos komiteto pirmininkas Adamas Schiffas, atstovaujantis Kalifornijai, jau keliavo į Naująjį Hampšyrą. Savo ruožtu kylančios demokratų žvaigždės – Timas Ryanas iš Ohajo ir Sethas Moultonas iš Masačusetso – lankėsi Ajovoje.
Nepaisant pralaimėjimo rinkimuose į Senatą Teksase, realiausiu kandidatu laikomas Beto O’Rourke'as. Ypač atsižvelgiant į jo sugebėjimą rinkti lėšas kampanijai.
Tiesa, istorija B.O’Rourke'ui sufleruoja nelabai malonų scenarijų. Vienintelis asmuo, iš Atstovų Rūmų patekęs tiesiai į Baltuosius rūmus, buvo Jamesas Garfieldas. Jis buvo nužudytas nuo prezidentavimo pradžios praėjus vos šešiems mėnesiams.
„Pašaliniai“ milijardieriai
D.Trumpas, paneigęs logiką, kad buvimas milijardieriumi rinkimų kampanijoje yra trūkumas, padrąsino kelis verslo magnatus.
Buvęs Niujorko meras ir verslininkas Michaelas Bloombergas, galintis kandidatuoti kaip nepriklausomas kandidatas, teigė apsispręsiantis 2019-ųjų pradžioje.
Kavinių tinklo „Starbucks“ savininkas Howardas Schultzas pradėjo samdyti politikos patarėjus, įskaitant buvusį Johno McCaino kampanijos vadovą.
Milijardierius Tomas Steyeras, finansuojantis D.Trumpo apkaltos kampaniją, taip pat neatmetė dalyvavimo tikimybės. Kai kurie demokratai deda viltis į televizijos žvaigždę Oprah Winfrey: nors ji sakė nedalyvausianti prezidento rinkimuose, buvo aktyvi kadencijos vidurio rinkimuose.
Yra demokratų, manančių, kad šių kandidatų, kaip „pašalinių“, statusas suveiktų taip, kaip suveikė D.Trumpo atveju.
Sėkmė šypsosi gubernatoriams
Į garbingą postą jau žvalgosi esami ir buvę gubernatoriai. Steve'as Bullockas iš Montanos ir Johnas Hickenlooperis tikisi, kad perrinkti valstijose, kuriose stipriai palaikomi konservatoriai, jie turi šansų nugalėti.
Vašingtono valstijos gubernatorius Jay Inslee sakė vis dar nepriėmęs sprendimo, buvęs Masačusetso gubernatorius Devalas Patrickas neatmetė galimybės dalyvauti. Apie dalyvavimą galvoja ir buvęs Virdžinijos gubernatorius bei artimas Clintonų draugas Terry McAuliffe'as.
Pastaraisiais dešimtmečiais prezidento rinkimuose geriausiai sekėsi būtent gubernatoriams. Penki iš paskutinių devynių prezidentų ėjo gubernatorių pareigas: George'as W.Bushas, Billas Clintonas, Ronaldas Reaganas, Richardas Nixonas ir Jimmy Carteris.
Ir vėl pasišovę kandidatuoti
Kai kurie buvę kandidatai į prezidento postą išreiškė norą dalyvauti dar kartą. Pavyzdžiui, H.Clinton neseniai sakė, kad „norėtų būti prezidentė“.
2004 metais prezidentinę kampaniją vykdęs Johnas Kerry taip pat neatmetė tikimybės dalyvauti. Du kartus bandęs tapti demokratų kandidatu Joe Bidenas sakė artimiausiomis savaitėmis apsispręsiantis dėl dalyvavimo 2020-ųjų rinkimuose.
Maždaug vienas iš keturių JAV prezidentų prieš užimdamas Baltuosius Rūmus mažiausiai vieną kartą nesėkmingai varžėsi dėl partijos nominacijos. Vis dėlto pastarųjų metų istorija rodo, kad tik vienas Richardas Nixonas prezidentu tapo prieš tai pralaimėjęs prezidento rinkimuose.
„Paraščių“ kandidatai
Beveik kiekvienuose prezidento rinkimuose atsiranda „paraščių“ kandidatas. Nors politikos analitikai juos paprastai „nurašo“, kartais tokie kandidatai nustebina. Pavyzdžiui, daugelis Vašingtone D.Trumpą kampanijos pradžioje laikė būtent „paraščių“ kandidatu.
Buvęs Marilendo kongresmenas Johnas Delaney leido suprasti, kad tikrai dalyvaus. Buvęs desantininkas Richardas Ojeda jau užpildė Federalinės rinkimų komisijos dokumentus ir tapo pirmasis oficialus kandidatas.
Šiame sąraše geriausiai atpažįstamas Michaelas Avenatti – teisininkas, atstovaujantis pornografinių filmų žvaigždei Stormy Daniels, tikinančiai, kad ji buvo užmezgusi romaną su D.Trumpu, ir kad prezidentas jai sumokėjo už tylą.
Vis dėlto po to, kai jam buvo pareikšti kaltinimai smurtu artimoje aplinkoje, sėkmė M.Avenatti gali ir nesišypsoti.