Bendrojo vakcinacijos ir imunizacijos komiteto pirmininko pavaduotojas, profesorius Anthony Harndenas pridūrė, esą šiuo metu analizuojama tikimybė, kad rudenį kartu su vakcinomis nuo koronaviruso žmonėms reikės skirti ir vakcinas nuo gripo.
„Norėčiau pabrėžti, kad gripas potencialiai gali būti didesnė problema nei COVID-19 šią žiemą“, – teigė profesorius.
„Kelerius pastaruosius metus gripo paplitimas buvo labai, labai mažas – karantino metu gripo iš esmės nebuvo. O mes žinome, kad tokiais atvejais imunitetas šiam virusui nusmunka – tai vėliau virsta nauja banga. Todėl gripas gali tapti svarbiu veiksniu artėjančią žiemą“, – pridūrė A.Harndenas.
Jis taip pasisakė per diskusiją, kaip planuoti dabar vykstančias vakcinacijas nuo COVID-19, kad būtų pasiruošta – jei prireiks – skiepyti gyventojus papildomomis dozėmis per galimą naują pandeminę bangą žiemą.
Šalyje nemažai diskusijų sukėlė dviejų mokslininkų, Chriso Hopsono ir Martino Marshallo, perspėjimas, esą „turėsime su COVID-19 gyventi ilgą laiką ir įrengti tvirtus gynybinius barjerus“.
Toks pareiškimas savyje paslėpė visą krūvelę klausimų: kiek laikosi imunitetas gavus abi vakcinos nuo koronaviruso dozes? Jei reikės papildomo skiepijimo, ar bus įmanoma rinktis kitą vakciną? Ar naujos dozės bus modifikuotos atsižvelgiant į atmainų plitimą? Ar apskritai saugu derinti skiepijimą nuo koronaviruso ir nuo gripo?
„Negalėsime pradėti revakcinacimo kampanijos, kol neatsakysime į šiuos klausimus, – teigė Ch.Hopsonas ir M.Marshallas. – Mokslas padės nuspręsti, kas ką ir kada gaus. Tačiau ruduo jau netoli, tad sprendimų reikės greitai.
Reikia nustatyti, kokią vakcinavimo kampaniją įsivaizduojame endemiškomis sąlygomis, kai jau negyvensime krizės režimu. Ar užteks slaugytojų ir šeimos gydytojų? Ar reiks specialiai paruošti personalą?“