Kaip praneša Lenkijos policija, sausio 10 d. juos pasiekė informacija apie tai, kad per Gdanską tekančioje Motlavoje darbus vykdę vienos įmonės darbuotojai upės dugne surado du maždaug XVII-XVIII a. pabūklus, juos ištraukė, o tada pervežę į savo teritoriją vėl paskandino Negyvojoje Vysloje.
Ši informacija pasitvirtino, todėl pareigūnai ėmėsi tyrimo dėl archeologinių radinių sunaikinimo, kultūrai itin reikšmingų daiktų pasisavinimo ir neinformavimo apie juos paminklų restauratorių. Tyrimą vykdo kriminalinės policijos biuras.
Pabūklai vėl ištraukti iš vandens, tai stebėjo tiek policija, tiek ir restauratoriai, viskas buvo dokumentuojama. Taip pat bus tiriama, ar pergabenant radinius jie nebuvo pažeisti. Už tokį nusikaltimą gresia net iki 10 metų laisvės atėjimo bausmė.
Nacionalinis jūrų muziejus Gdanske, kuriam šie apie 300 metų senumo radiniai perduoti, informuoja, kad kiekvienas pabūklas yra apie 2,5 m ilgio ir sveria 700 ir 500 kilogramų. Dabar jais rūpinasi restauratoriai, radiniai panardinti į vandenį specialiai tam skirtose talpose.
„Radiniai yra geros būklės, ypač vienas iš jų. Pirminė apžiūra leidžia spėti, kad jie pagaminti XVII-XVIII amžiuje“, – teigė muziejaus atstovas dr. Marcinas Westphalas.
Kol kas, kadangi vyksta tyrimas, jokių restauravimo darbų nesiimta, tad daugiau žinių apie pabūklus muziejininkai pateikti negali. Tačiau tikimasi, kad restauravimo metu bus atskleista daugiau detalių apie šiuos eksponatus. Kaip sako restauratoriai, „galbūt dirbiniai prabils“.
Gdanske esantis Nacionalinis jūrų muziejus turi pabūklų ekspoziciją.