Malaizijos premjeras Mahathiras Mohamadas ketvirtadienį pareiškė, kad olandų vadovaujamos tarptautinės tyrėjų grupės sprendimas apkaltinti tris Rusijos ir vieną Ukrainos pilietį nužudymu dėl šios katastrofos yra „absurdiškas“ ir „politiškai motyvuotas“ žingsnis, nukreiptas prieš Maskvą.
„Suprantu, kad artimieji dėl to labai nusivylę ir kad tai sėja sumaištį – ir aš, suprantama, jaučiu tą patį“, – sakė M.Rutte prieš ES viršūnių susitikimą, žurnalistų paprašytas pakomentuoti Malaizijos premjero pareiškimą.
M.Rutte sakė, kad Nyderlandų užsienio reikalų ministerija susisieks su Malaizijos vyriausybe dėl M.Mohamado komentarų. Jis pridūrė, jog norėtų susilaikyti nuo tolesnių komentarų, kol sulauks Malaizijos vyriausybės reakcijos.
Per lainerio katastrofą žuvusių olandų artimiesiems atstovaujančio fondo pirmininkas Pietas Ploegas sakė, kad Malaizijos lyderio komentarai yra „keisti ir skamba beprotiškai“.
„Tai sunkiai suvokiamas antausis aukų artimiesiems Malaizijoje ir Nyderlanduose“, – sakė P.Ploegas naujienų tinklalapiui NU.nl.
„Kelia nuostabą faktas, kad Malaizijos premjeras abejoja savo paties teisminio aparato išvadomis, – sakė fondo vadovas. – Jo paties teisminės sistemos žmonės dalyvavo rengiant (tarptautinės tyrėjų grupės) išvadas.“
2014 metų liepos 17 dieną iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Boeing 777“ buvo susprogdintas ore virš prorusiškų separatistų kontroliuotos teritorijos Ukrainos rytuose.
Per katastrofą žuvo visi 298 laineriu skridę žmonės, tarp jų 196 olandai.
Pernai gegužę olandų vadovaujama tarptautinė tyrėjų grupė paskelbė, kad „Boeing 777“ numušusi „Buk“ raketa buvo paleista iš komplekso, atvežto iš Rusijos 53-iosios oro erdvės gynybos brigados, dislokuotos šalia pietvakarinio Kursko miesto.
Šiai tyrėjų grupei, be olandų, taip pat priklauso ekspertai iš Malaizijos, Australijos, Belgijos ir Ukrainos.
Trečiadienį tyrėjai dėl orlaivio numušimo apkaltino tris Rusijos ir vieną Ukrainos pilietį. Jų teismas turėtų prasidėti 2020 metų kovą.
Tačiau 93 metų M.Mohamadas, sugrįžęs į Malaizijos premjero postą po 15 metų pertraukos ir anksčiau kritikuotas dėl autoritariško valdymo, pareiškė, kad šie kaltinimai yra absurdiški.
„Mums labai liūdna, kad nuo pat pradžių tai virto politiniu klausimu, kaip apkaltinti Rusiją neteisėtais veiksmais“, – sakė M.Mohamadas žurnalistams Malaizijoje.
„Mes tik norime kaltės įrodymų. Kol kas jų nėra. Tik gandai“, – kalbėjo jis.
Malaizijos užsienio reikalų ministerija anksčiau išplatintame pareiškime nurodė esanti dėkinga olandų vadovaujamai tyrėjų komandai.
Pastaruoju metu tarp Malaizijos ir Europos Sąjungos, kuriai priklauso Nyderlandai, tvyro įtampa. Malaizija kaltina Bendriją pradėjus „prekybos karą“ dėl planų apriboti palmių aliejaus naudojimą.
Ši pietryčių Azijos šalis yra antra pagal dydį pasaulyje palmių aliejaus gamintoja po Indonezijos, todėl jai būtų itin nenaudingas ES planas iki 2030 metų atsisakyti palmių aliejaus naudojimo biokure.