„Išbandėme viską, siekdami sumažinti nuomonių skirtumus. Jie sumažėjo..., bet mums nepavyko“, – žurnalistams sakė Edith Schippers.
Ši politikė vadovavo pastangoms parengti bendrą kadenciją baigiančio premjero Marko Rutte Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją (VVD) ir dar trijų partijų darbotvarkę.
Liberalios pakraipos VVD, kovo mėnesį vykusiuose parlamento rinkimuose laimėjusi 33 vietas, vedė derybas su partija „Krikščionių demokratų kreipimasis“ (CDA) ir Demokratų partija (D66), kurios iškovojo po 19 mandatų.
Tačiau šių partijų turimi mandatai nebūtų užtikrinę daugumos 150 vietų parlamente, todėl prie derybų prisijungė ir kairiojo sparno žaliųjų partija „GroenLinks“. Jos jaunam, charizmatiškam lyderiui Jesse Klaverui per rinkimus pavyko padidinti partijos turimų vietų skaičių nuo keturių iki 14-os.
Nuo derybų pradžios būta abejonių, ar J.Klaveras sutiks su būtinais kompromisais, ypač tais, kurių reikalavo CDA.
M.Rutte sakė, kad jam gaila, jog derybos žlugo.
M.Rutte sakė, kad didžiausia kliūtimi susitarimui tapo imigracija, tačiau pozicijos taip pat išsiskyrė dėl klimato kaitos ir pajamų lygio.
„Norėjome, kad jos būtų sėkmingos, tačiau mums nepavyko. Kartu nusprendėme, jog nieko nebus“, – pridūrė jis.
M.Rutte sakė, kad didžiausia kliūtimi susitarimui tapo imigracija, tačiau pozicijos taip pat išsiskyrė dėl klimato kaitos ir pajamų lygio.
J.Klaveras, paklaustas apie konkrečias nesėkmės priežastis, pakartojo, kad „bandėme ieškoti kompromisų“.
„Kartais tai pavyksta, tačiau ne šį kartą“, – sakė jis.
CDA lyderis Sybrandas van Haersma Buma sakė jaučiąs didžiulį nusivylimą.
Jei derybos būtų sėkmingos, naujoji koalicija parlamente būtų turėjusi iš viso 85 vietas – tvirtą daugumą, kuri būtų itin svarbi per politines batalijas su prieštaringai vertinamo parlamentaro Geerto Wilderso kraštutinių dešiniųjų antiislamiška partija, kuri turi 10 vietų ir yra didžiausia opozicinė partija.
G.Wildersas socialiniame tinkle „Twitter“ neslėpė džiaugsmo dėl žlugusių derybų.
„Puikios naujienos. „GroenLinks“ nebus“, – rašė jis ir pridūrė, kad jo Laisvės partija yra „visiškai pasirengusi“ vesti derybas.
Tačiau M.Rutte ne kartą yra pareiškęs, jog nedirbs su antieuropine G.Wilderso partija, nors šį užėmė antrą vietą rinkimuose.
Tačiau M.Rutte ne kartą yra pareiškęs, jog nedirbs su antieuropine G.Wilderso partija, nors šį užėmė antrą vietą rinkimuose.
Tikėtina, jog dabar M.Rutte mėgins vesti derybas su mažesnėmis partijomis, pavyzdžiui, konservatyvia Krikščionių sąjunga, parlamente turinčia penkias vietas. Jei derybos su Krikščionių sąjunga būtų sėkmingos, koalicija turėtų trapią 76 vietų daugumą.
E.Schippers spaudos konferencijoje žurnalistams sakė, kad jau informavo karalių Willemą Alexander'ą apie žlugusias derybas ir parengs ataskaitą naujajam parlamentui.
Ji pridūrė, kad dabar parlamentas turi priimti sprendimą, kas bus toliau.
Nyderlandai yra įpratę prie koalicinių vyriausybių, o sunkios derybos yra šalies politinio gyvenimo dalis. 2012 metais M.Rutte vyriausybę suformavo per 54 dienas – palyginti trumpą laikotarpį. Ilgiausiai vyriausybės formavimo procesas truko 1977 metais – 208 dienas.