Tiesą sakant, Nyderlandų policijos asociacija pranešime paskelbė, kad Nyderlandai jau primena „narkovalstybę“, nes pareigūnai nesugeba iškuopti vis didesnės paralelinės šešėlinės ekonomikos.
Oficialūs duomenys rodo, kad nusikalstamumo rodikliai Nyderlanduose mažėja. Bet pareigūnai teigia, kad aukos dažnai nepraneša apie nusikaltimus, o organizuotos gaujos veikia be didesnių suvaržymų.
Didžiulė šešėlinė ekonomika
„Su šiuo metu turimais žmonėmis ir ištekliais įmanoma susidoroti tik su viena iš devynių nusikaltėlių grupuočių“, – rašoma ataskaitoje.
„Detektyvai stebi, kaip smulkūs nusikaltėliai virsta turtingais verslininkais ir įsitvirtina paslaugų rinkoje, nekilnojamojo turto rinkoje, kelionių agentūrose, – priduriama dokumente, kuris paremtas 400 pokalbių su policijos tyrėjais. – Nyderlandai turi daug narkovalstybės požymių. Formuojasi paralelinė ekonomika.“
Olandiškos „tolerancijos politikos“, vadinamos gedoogbeleid, pagal kurią leidžiama prekiauti kanapėmis specialiose parduotuvėse ir legaliai užsiimti prostitucija, kritikų nestinga jau seniai.
Esą tokia laisva tvarka Nyderlandus pavertė svarbiu prekybos narkotikais ir žmonėmis centru Europoje.
Pavyzdžiui, didžioji dauguma Europoje ir JAV suvartojamų ekstazio tablečių atkeliauja iš laboratorijų Nyderlandų pietuose. Jose šeimininkauja marokiečių gaujos, kurios taip pat pardavimui ruošia kanapes.
Be to, Europolas skelbia, kad maždaug pusė Europoje už 5,7 mlrd. eurų per metus nuperkamo kokaino į žemyną atvyksta per Roterdamo uostą.
Nyderlandų policijos asociacija pranešime rašo, kad norėtų, jog būtų pasamdyti 2 tūkst. naujų policininkų.
Daug užsakomųjų žmogžudysčių
Dokumente išsakomi pastebėjimai apie augančią organizuoto nusikalstamumo įtaką šalyje kritikų gali būti įvertinti kaip bandymas išsireikalauti daugiau lėšų iš vyriausybės.
Bet anksčiau šiais metais buvo nutekinta dar viena ataskaita, kurioje piešiamas vaizdas ne ką geresnis.
Paaiškėjo, kad nors nusikaltimų per metus įvykdoma 25 proc. mažiau nei prieš devynerius metus, kasmet apie 3,5 mln. nusikaltimų net nėra užregistruojami – aukos arba bijo kreiptis į policiją, arba mano, jog pareigūnai jiems nesugebės padėti.
P.J.Aalbersbergas: „Jauni vyrai nužudymus įvykdo už vos 3 tūkst. eurų. Anksčiau čia atvykdavo profesionalūs samdomi žudikai iš užsienio – už 50 tūkst. eurų.“
Amsterdamo meras, miesto policija ir viešasis prokuroras anksčiau vasarį taip pat įspėjo apie vis grėsmingesnes nusikalstamas grupuotes – esą pereinama prie sunkiau aptinkamų nusikaltimų formų, kontroliuojami ištisi kvartalai.
Amsterdamo policijos vadovo Pieterio-Jaapo Aalbersbergo teigimu, jo vadovaujami pareigūnai 60-70 proc. darbo laiko praleidžia stengdamiesi užkirsti kelią mirtinoms gaujų tarpusavio kovoms užsakomųjų žmogžudysčių pavidalu.
„Jauni vyrai nužudymus įvykdo už vos 3 tūkst. eurų. Praėjusio amžiaus devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje čia atvykdavo profesionalūs samdomi žudikai iš užsienio – už 50 tūkst. eurų.
Pastaraisiais metais matome daugiau berniukų iš Amsterdamo“, – tvirtino P.J.Aalbersbergas.
O pareigūnai, kuriems ir taip sunku kovoti su didžiausio atgarsio sulaukiančiais nusikaltimais, kaip manoma, kitų nė nepastebi.
Policijos asociacijos ataskaitoje rašoma, kad nusikaltėliai, kurie taikosi į senolius ir kitus pažeidžiamus visuomenės atstovus, dažnai lieka nenubausti – teigiama, kad tik apie 20 proc. tokių nusikaltimų pranešama policijai.