Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nyderlandų premjeras nežino, ką daryti dėl sutarties su Ukraina, kurią atmetė rinkėjai

Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte turi mažiau nei parą, kad įtikintų opozicines partijas padėti jam rasti būdą, kaip pagaliau oficialiai reaguoti į faktą, jog šalies piliečiai per referendumą atmetė Europos Sąjungos ir Ukrainos laisvosios prekybos sutartį, rašo „EUobserver“.
Nyderlandų premjeras Markas Rutte
Nyderlandų premjeras Markas Rutte / „Scanpix“ nuotr.

„Atsižvelgdamas į tautos interesus, prašau protingų politinių jėgų Nyderlanduose pagalbos sprendimo suradimui. Kreipiuosi į jus iš visos širdies“, – dar penktadienį paskelbė M.Rutte.

Šių metų balandį 61,1 proc. olandų, atėjusių balsuoti į referendumą pasisakė prieš ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą, nors pastarasis jau buvo ratifikuotas visose kitose Bendrijos narėse.

Ir nors referendumas nebuvo įpareigojantis, Nyderlandų politinis elitas pažadėjo neignoruoti jo rezultatų: juk jų nepaisymas neabejotinai užrūstintų rinkėjus.

Dabar M.Rutte jau žvelgia į galutinį lapkričio 1-osios terminą, kurį jo vyriausybei nustatė Nyderlandų parlamento dauguma. Būtent antradienį premjeras jau turi būti radęs sprendimą: kažkaip nuraminti tuos, kurie balsavo „Ne“, arba tiesiog neratifikuoti sutarties.

„Laiko mažai, – pripažino M.Rutte. – Nebuvau nusiteikęs optimistiškai anksčiau, nesu nusiteikęs optimistiškai ir dabar.“

Vyriausybė iki šiol siekia susitarti dėl teisiškai įpareigojančios deklaracijos su kitomis ES narėmis ir Kijevu, kuria būtų atsižvelgta į piliečių, per referendumą nepritarusių susitarimui su ukrainiečiais, nuomone.

„Scanpix“/AP nuotr./Agitacija ir protestai artėjant referendumui Nyderlanduose
„Scanpix“/AP nuotr./Agitacija ir protestai artėjant referendumui Nyderlanduose

Pavyzdys – nuostatos, kad asociacijos susitarimas toli gražu nėra garantija, jog Ukraina kada nors bus priimta į ES, įtvirtinimas.

„Pokalbiai su kolegomis užsienyje man leidžia tikėtis, kad galime susitarti su Kijevu ir Briuseliu. Dabar svarbiausias klausimas yra tai, ar susitarimą paremtų užtektinai parlamentarų Nyderlanduose“, – svarstė M.Rutte.

Centro kairiųjų ir centro dešiniųjų koalicija turi daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose, tačiau Senate – ne.

Centro kairiųjų ir centro dešiniųjų koalicija turi daugumą žemuosiuose parlamento rūmuose, tačiau Senate – ne.

Todėl vyriausybės vadovas bando prisivilioti opozicinių partijų paramą. M.Rutte jau kelios savaitės stengiasi pabrėžti geopolitines aplinkybes – Rusijos agresiją Ukrainoje ir Sirijoje.

„Nacionalinis mūsų „ne“ negali būti vertinamas neatsižvelgiant į tarptautines realijas. Jei sutartis su Ukraina neįsigaliotų, regione padidėtų nestabilumo rizika.

Mūsų vienybė yra geriausias atsakas Rusijos užsienio politikai, kuria siekiama drebinti Europos sienas. Visa tai – daugiau nei tik Nyderlandai. Daug daugiau. Kaip šalis mes esame platesnės tarptautinės bendruomenės dalis“, – kalbėjo M.Rutte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų