Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 11 08 /20:10

„Oath Keepers“ lyderis teigė neketinęs šturmuoti JAV Kapitolijaus

Kraštutinių dešiniųjų judėjimo „Oath Keepers“ įkūrėjas Stewartas Rhodesas pirmadienį teismo posėdyje paneigė, kad jo organizacija 2021 metų sausio 6-ąją planavo įvykdyti JAV Kapitolijaus šturmą, ir įsiveržusius į pastatą asmenis pavadino „kvailais“.
D.Trumpo šalininkų protestas
D.Trumpo šalininkų protestas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Apklausiamas prokurorų jis prisipažino, kad praeityje priešinosi valdžios institucijoms ir palaikė pilietinį nepaklusnumą valdžiai.

Tačiau jis tvirtino nepadaręs nieko neteisėto tą dieną, kai tuometinio prezidento Donaldo Trumpo šalininkai įsiveržė į JAV Kongreso būstinę, ir pasmerkė tuos savo grupės narius, kurie „nesilaikė misijos“ bei įžengė į pastatą.

S.Rhodesas, teisiamas kartu su kitais keturiais asmenimis dėl sąmokslo rengti ginkluotą sukilimą prieš JAV vyriausybę, atmetė Teisingumo departamento prokurorės Kathryn Rakoczy apklausą.

Ji siekė įrodyti, kad Joe Bidenui nugalėjus D.Trumpą 2020 metų lapkritį vykusiuose prezidento rinkimuose, jis planavo atsivežti savo grupę į Vašingtoną, kad prievarta būtų panaikinti balsavimo rezultatai.

Akies raištį nešiojantis buvęs karys ir Jeilio teisės mokyklos absolventas teisme teigė, kad apie 100 jo grupuotės narių sausio 6-ąją buvo Vašingtone tik tam, kad užtikrintų mitinguotojų ir mitingo pranešėjų saugumą.

„Tą dieną įeiti į Kapitolijų dėl kokių nors priežasčių nebuvo mūsų misijos dalis“, – sakė S.Rhodesas.

K.Rakoczy pateikė gausų kiekį tekstinių žinučių tarp R.Rhodeso ir jo sekėjų – jose buvo raginama imtis veiksmų, jei pats D.Trumpas to nepadarys, kad sausio 6 dieną Kongresas nepatvirtintų J.Bideno naujuoju prezidentu.

Ji dar labiau pakurstė įtampą nurodydama, kad grupės lyderis kartu su kitais jos nariais jau nuo seno sunkiai ginkluoti pasirodo neramiose, teisėsaugos įsikišimą lemiančiose situacijose.

Ji taip pat pažymėjo, kad pakeliui į Vašingtoną, kur vyko sausio 6-osios renginys, vyras už 17 tūkst. JAV dolerių (16,9 tūkst. eurų) įsigijo ginklų ir šaudmenų bei pareiškė pasekėjams, kad „galutinė gynyba – tai mes ir mūsų šautuvai“.

„Politinis persekiojimas“

Tačiau S.Rhodesas ne kartą ragino K.Rakoczy įrodyti, kad jis kvietė imtis smurtinių veiksmų būtent sausio 6-ąją, ir tvirtino, kad toks scenarijus buvo svarstomas tik laikotarpiui po sausio 20 dienos, kai J.Bidenas buvo inauguruotas prezidentu.

„Tai pirmas kartas, kai... rinkimai... buvo tokie akivaizdžiai antikonstituciniai“, – sakė jis, nepaaiškindamas, kas konkrečiai neatitiko konstitucijos.

Jo teigimu, sausio 6 dieną supratęs, kad šimtai žmonių šturmavo pastatą, kuriame įsikūrusi JAV įstatymų leidžiamoji valdžia, jis mėgino susisiekti su kitais „Oath Keepers“ nariais ir sulaikyti juos nuo dalyvavimo.

„Man įdomu, kur yra mano žmonės. Nenorėjau, kad jie įsiveltų į visas tas nesąmones su Trumpo šalininkais“, – sakė S.Rhodesas.

Jis pripažino, kad į Kapitolijų patekę „Oath Keepers“ nariai nukrypo nuo „misijos“.

Vyras pareiškė, kad vienas iš kaltinamųjų, Kelly'is Meggsas, didelio organizacijos padalinio Floridoje vadovas, yra „idiotas“, nes vedė savo žmones į federalinės įstatymų leidžiamosios valdžios būstinę.

„Manau, kad buvo kvaila eiti į Kapitolijų. Tai atvėrė duris politiniam mūsų persekiojimui. Štai kur mes esame“, – teisme sakė jis.

Svarbus teismo procesas

Spalio 3 dieną Teisingumo departamentas pradėjo didelės svarbos teismo procesą, teigdamas, kad S.Rhodesas kartu su „Oath Keepers“ „sukurpė ginkluoto maišto planą... planuodami jėga pasipriešinti Jungtinių Valstijų vyriausybei“.

Prokurorai parodė vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuotas dešimčių grupuotės narių, apsirengusių karinio stiliaus apranga, smurtinis išpuolis.

Įpusėjus teismo procesui daugiausia dėmesio skiriama S.Rhodeso ir „Oath Keepers“ pasirengimui sausio 6-ajai.

Prokurorai nebando įrodyti sąsajų su D.Trumpu ar jo patarėjais, dėl kurių galimo vaidmens per sausio 6-osios įvykius Kongresas ir Teisingumo departamentas atlieka atskirus tyrimus.

Retai pasitaikantis kaltinimas sąmokslu maištauti, už kurį gresia 20 metų laisvės atėmimo bausmė, Teisingumo departamentui yra rizikingas.

Iš 870 asmenų, kuriems iki šiol pareikšti kaltinimai dėl sausio 6 dienos įvykių, tik keliasdešimčiai užpuolikų, daugiausia sukarintas pajėgas pamėgdžiojančių grupuočių narių, vyriausybė yra pateikusi kaltinimus dėl kurstymo maištauti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais