Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams nugaišusių žuvų, pareigūnai įspėja dėl ekologinės katastrofos ir ragina gyventojus nesiartinti prie vandens.
Oderio upė
Oderio upė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Vokietijos rytuose netoli Šveto miesto upėje plūduriuojančias negyvas žuvis, kaip manoma, srovė atnešė iš Lenkijos, kur vietos gyventojai ir žvejai apie masinį žuvų gaišimą kalba nuo liepos 28 dienos.

Vokietijos pareigūnai, kuriems daugybės nugaišusių žuvų vaizdas buvo netikėtas, apkaltino kolegas lenkus nepranešus apie įvykį.

Lenkijoje vyriausybė taip pat smarkiai kritikuojama dėl delsimo imtis veiksmų.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis penktadienį sakė, jog „iš pradžių visi manė, kad tai lokali problema“.

Tačiau jis pripažino, jog „katastrofos mastas labai didelis“ ir dabar galima sakyti, kad „Odrai prireiks ne vienų metų, kol ji atgaus savo natūralią būklę“.

„Į upę tikriausiai išleistas didžiulis cheminių atliekų kiekis, puikiai suprantant riziką ir pasekmes“, – sakė Lenkijos vyriausybės vadovas ir pridūrė, jog kaltieji bus patraukti atsakomybėn.

Vokietijos aplinkos ministrė Steffi Lemke paragino atlikti išsamų tyrimą dėl šios bręstančios „ekologinės katastrofos“.

Lenkijos radijas pranešė, kad M.Morawieckis penktadienį atleido du aukšto rango pareigūnus. Socialiniame tinkle „Facebook“ premjeras parašė: „Nusprendžiau atleisti „Lenkijos vandenų“ vadovą Przemyslawą Dacą ir Generalinės aplinkos inspekcijos vadovą Michalą Mistrzaką.“

Premjero teigimu, šios dvi institucijos turėjo greičiau reaguoti į situaciją.

„Žlugo dešimtmečių darbas“

Vokietijos Žemutinio Oderio slėnio nacionalinio parko vadovo pavaduotojas Michaelis Tautenhahnas stovėdamas upės pakrantėje prie abiejų šalių sienos naujienų agentūrai AFP sakė: „Esame Vokietijos pusėje – visur nugaišusios žuvys.“

„Esu labai sukrėstas... Jaučiu, kad... žlugo dešimtmečių darbas“, – sakė jis ir pažymėjo, kad žuvo ne tik žuvys, bet ir moliuskai bei nesuskaičiuojama daugybė kitų vandens gyvūnų.

„Tai tik ledkalnio viršūnė“, – pridūrė jis.

Oderis pastaraisiais metais buvo palyginti švari upė.

Pareigūnai mano, kad žuvys tikriausiai buvo išnuodytos. Vokietijoje atliekami tyrimai siekiant išsiaiškinti, kokia medžiaga buvo užteršta upė, tačiau esama pradinių požymių, kad į vandenį pateko itin daug gyvsidabrio.

Lenkijoje prokurorai taip pat pradėjo tyrimą.

M.Tautenhahnas sakė, kad katastrofos pasekmės tikriausiai bus jaučiamos daug metų.

Pasak jo, „jei tai gyvsidabris, jis čia liks labai ilgam“, nes šis metalas nesuyra ir liks nuosėdose.

Lenkijoje atlikti laboratoriniai testai parodė didelį druskingumą, bet ne gyvsidabrio buvimą, šeštadienį pranešė lenkų aplinkos ministrė.

Pasak Annos Moskwos, upės vandens ėminių, paimtų Lenkijoje ir Vokietijoje, tyrimai parodė padidėjusią druskos koncentraciją, tačiau išsamūs toksikologiniai tyrimai dar nebaigti.

Socialiniame tinkle „Twitter“ ministrė parašė, kad Vokietijos perduoti testų rezultatai kol kas nerodo didelės gyvsidabrio koncentracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito