„Mūsų laukia NATO istorinė akimirka“, – sakė ispanų premjeras ir pridūrė besitikįs, kad šis susitikimas „garantuos ir sustiprins NATO vienybę bei sanglaudą“.
Anot P.Sachezo, birželį vyksiančio viršūnių susitikimo vienas pagrindinių tikslų bus peržiūrėti ir atnaujinti NATO strategiją, pastarąjį kartą išdėstytą 2010 metais, siekiant pasirengti „mums kylantiems iššūkiams“ saugumo srityje.
Tokia žinia nuskambėjo praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai buvo paskelbta apie naują JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos karinę partnerystę AUKUS. Šis paktas papiktino Prancūziją, o kai kuriems europiečiams sukėlė jausmą, kad Vašingtonui NATO nebėra prioritetas.
„Turime nuolat prisitaikyti prie ateities. Būtent tai ir ketiname daryti per viršūnių susitikimą Madride“, – pažymėjo J.Stoltenbergas.
„Matome didėjančią strateginę konkurenciją, agresyvesnį Rusijos elgesį ir Kiniją, naudojančią savo ekonominę ir karinę galią siekiant įbauginti kitus“, – pridūrė jis, taip pat paminėdamas „nestabilumą ir grėsmes Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje bei Sachelyje“.
Per ankstesnį NATO viršūnių susitikimą, vykusį birželį Briuselyje, Aljanso lyderiai nustatė „raudonąsias linijas“ Rusijos atžvilgiu, taip pat nutarė vieningai reaguoti į Kinijos pastangas daryti įtaką Europai.
AUKUS partnerystė supykdė Prancūziją, nes šis paktas sužlugdė šalies didžiulės apimties sutartį dėl povandeninių laivų tiekimo Australijai. Dėl šios priežasties Paryžius išreiškė palaikymą NATO nepriklausančios Europos gynybos grupės idėjai.
Tačiau anksčiau šią savaitę J.Stoltenbergas pareiškė, kad siūlymas kurti gynybos organizaciją, kuri vienytų tik Europos valstybes, galėtų suskaldyti ir susilpninti NATO.
„Netikiu pastangomis bandyti ką nors daryti už NATO ribų, konkuruoti su NATO ar dubliuoti NATO, nes NATO lieka kertinis akmuo Europos saugumui – o iš tikrųjų ir Šiaurės Amerikos saugumui“, – savo kalboje pabrėžė J.Stoltenbergas.