Viršelyje – JAV prezidentas Donaldas Trumpas, stovintis džihadisto kovotojo poza. Vienoje rankoje laiko nupjautą Laisvės statulos galvą, kitoje rankoje gniaužia kruviną peilį. „Der Spiegel“ portale taip pat paskelbta animuota versija – su tebelašančiu krauju iš nupjautos galvos.
Piešinys įžiebė didelę diskusiją ir internete, ir žiniasklaidoje. Vokietijos „Die Welt“ teigė, kad toks viršelis daro žalą žurnalistikai ir pamina jos vertybes. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ aiškino, kad D.Trumpo prilyginimas terorizmui yra pernelyg paprastas.
Viršelio autorius, menininkas Edelis Rodriguezas, nesutinka. „Nemanau, kad galima būti subtiliems žiūrint į tai, kas dabar vyksta, – sakė jis. – Manau, buvome subtilūs per pirminius rinkimus. Ir būtent dėl to – dėl to, kad žiniasklaida visa tai traktavo kaip šou, nežiūrėjo į tai rimtai, – dabar turime tą prezidentą, kurį turime.“
E.Rodriguezas viršelius su D.Trumpu pradėjo piešti praėjusiais metais. Kai atrodė, kad D.Trumpo kampanijai sekasi vis blogiau, „Time“ žurnalui jis sukūrė tirpstančio D.Trumpo portretą – kaip Ozo šalies raganos.
Kai D.Trumpas laimėjo rinkimus, „Der Spiegel“ žurnalui jis nupiešė D.Trumpą, lekiantį į Žemę tarsi įtūžusi Saulė.
E.Rodriguezas jau galvoja ir apie naują idėją viršeliui: „Galiu nupiešti D.Trumpą, sėdintį ant Laisvės statulos galvos kaip A.Rodeno „Mąstytoją“. Ir viskas, kas tėra jo galvoje, – tai „Twitter“ paukščiukas“.
O gal visgi viskas pasikeis 180 laipsnių? „Tuomet gal jis prisiūtų galvą atgal statulai, ir visi vėl gyventų gerai... Arba, jeigu jam bus surengta apkalta, jau turiu idėją tam“, – sakė menininkas, tačiau jos neišdavė.
Augdamas Kuboje mačiau, kaip žmonės elgiasi diktatūroje. Kaip jie bijo kalbėti. Tad kai jau gyvenu čia, JAV, ir matau žmones taip pat besielgiančius, tai man sukelia blogus prisiminimus, – sakė vyras.
E.Rodriguezas D.Trumpą lygina su mokyklos mušeika. Ir, jo teigimu, kaip ir kiekvienam mušeikai, jam žmonės turi pasipriešinti.
„Kai buvau vaikas, išeidavau į lauką ir įsiveldavau su kuo nors į konfliktą, – prisiminė jis. – Jeigu gaudavau į galvą, parėjęs namo verkdavau, o mano tėtis sakydavo – „Kitą kartą tiesiog trenk jiems stipriau“. Štai kaip aš užaugau.“
E.Rodriguezas savo vaikystę praleido Havanoje, Kuboje. Būdamas devynerių 1980 metais valtimi atplaukė į JAV kaip pabėgėlis.
Jis sako, kad jo, kaip politinio pabėgėlio, patirtis formuoja reakciją į D.Trumpą. „Augdamas Kuboje mačiau, kaip žmonės elgiasi diktatūroje. Kaip jie bijo kalbėti. Tad kai jau gyvenu čia, JAV, ir matau žmones taip pat besielgiančius, tai man sukelia blogus prisiminimus“, – sakė vyras.
Menininkas pasakojo, kad politinį meną pradėjo kurti tam, kad perspėtų žmones: „Ei, čia labai rimta! Tai labai svarbu! Atkreipkite dėmesį, atkreipkite dėmesį, prašau, atkreipkite dėmesį“. „Iš dalies dėl to, kad jau esu buvęs tokioje situacijoje ir esu matęs, kas gali nutikti“, – perspėjo jis.