Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pabėgėlių stovykloje Sirijoje mirė britės „IS nuotakos“ kūdikis

Jungtinės Karalystės vyriausybė šeštadienį sulaukė naujos kritikos bangos dėl sprendimo atimti šalies pilietybę iš paauglės, kuri prisidėjo prie džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) Sirijoje, o vėliau reiškė norą grįžti namo su savo naujagimiu sūnumi, tačiau šis, kaip pranešta šeštadienį, mirė pabėgėlių stovykloje.
Shamima Begum
Shamima Begum / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

19-metė Shamima Begum ėmė prašytis namo po to, kai praėjusį mėnesį vienoje pabėgėlių stovykloje Sirijos šiaurės rytuose pagimdė sūnų Jarrah. Tačiau Londonas atsisakė leisti jai grįžti.

JAV remiamų Sirijos demokratinių pajėgų atstovas Mustefa Bali agentūrai AFP sakė, kad kūdikis mirė, tačiau išsamesnės informacijos nepateikė. BBC, remdamasi berniuko medicininiu išrašu, pranešė, kad jis mirė nuo plaučių uždegimo.

Sh.Begum likimas pakurstė aršius debatus Didžiojoje Britanijoje, kuri, kaip ir daugelis kitų šalių, yra priversta spręsti dilemą, ar džihadistams ir prijaučiantiesiems „Islamo valstybei“ leisti grįžti namo, kur jie būtų teisiami, ar neleisti jiems grįžti.

Shamimai buvo vos 15 metų, kai ji su dviem draugėmis pabėgo iš Londono prisidėti prie IS. Vėliau žurnalistai ją rado pabėgėlių stovykloje, kur ji atsidūrė pabėgusi nuo teroristų grupuotės ir JAV remiamų pajėgų kovų.

Sh.Begum tuomet sakė norinti grįžti namo ir išgelbėti savo kūdikį, nes jai jau teko palaidoti du vyresnius savo vaikus, veikiausiai mirusius nuo ligų ir prastos mitybos.

„Nenoriu netekti ir šio kūdikio, o ši vieta, ši stovykla, tikrai nėra tinkama vieta auginti vaikus“, – tuomet BBC sakė mergina.

Opozicijoje esančių leiboristų atstovė Britanijos parlamente Diane Abbott sakė, kad šio kūdikio mirtis yra „dėmė ant vyriausybės sąžinės“.

Vidaus reikalų sekretorių Sajidą Javidą ji apkaltino panaikinus Sh.Begum pilietybę siekiant „patenkinti dešiniojo sparno spaudą“, ir pridūrė, kad jis „apleido Britanijos piliečiu buvusį vaiką ir dėl to turi pasiaiškinti“.

„Bet kurio vaiko mirtis yra tragedija ir didžiulis skausmas šeimai“, – pareiškė Britanijos vyriausybės atstovas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas

Tačiau jis pridūrė, kad britai nuo 2011 metų ne kartą buvo perspėjami nevykti į Siriją dėl ten vykstančio konflikto.

„Vyriausybė ir toliau imsis visų veiksmų, kad užkirstų kelią žmonių įtraukimui į terorizmą ir jų kelionėms į pavojingas konfliktų zonas“, – sakė britų vyriausybės atstovas.

„Prisiimti atsakomybę“

Sh.Begum iš pradžių nerodė beveik jokio apgailestavimo dėl IS atakų, o tai Jungtinėje Karalystėje sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą.

Tačiau S.Javido sprendimas atimti iš jos pilietybę sulaukė prieštaringų vertinimų.

Remiantis Britanijos įstatymais, šalies vyriausybė negali iš asmens atimti pilietybės ir jį paversti asmeniu be pilietybės, nebent yra „pagrįstų priežasčių“ manyti, kad tas asmuo gali tapti kitos valstybės piliečiu.

Tuomet skelbta, kad Sh.Begum dėl savo tėvų kilmės esą galėtų tapti Bangladešo piliete, tačiau Daka pareiškė, jog apie tai negali būti nė kalbos.

S.Javidas taip pat buvo užsiminęs, kad su Sh.Begum sūnumi gali būti elgiamasi kitaip, ir parlamento nariams sakė: „Vaikai neturėtų nukentėti, todėl jeigu tėvas ar motina netenka Britanijos pilietybės, tai neturėtų paveikti vaiko teisių.“

Remiantis Britanijos įstatymais, šalies vyriausybė negali iš asmens atimti pilietybės ir jį paversti asmeniu be pilietybės, nebent yra „pagrįstų priežasčių“ manyti, kad tas asmuo gali tapti kitos valstybės piliečiu.

Tiesa, jis sakė, jog būtų „be galo sunku“ grąžinti vaiką iš Sirijos, kur Britanija neturi konsulinio atstovavimo.

Pagalbos organizacija „Gelbėkit vaikus“ pareiškė, kad šio kūdikio mirtis yra „be galo liūdna žinia“, ir Britanijos bei kitų šalių valdžią paragino „prisiimti atsakomybę“ už savo piliečius Sirijoje.

Masinis žmonių bėgimas iš paskutinės džihadistų tvirtovės Rytų Sirijoje sukėlė humanitarinę nelaimę. Tarptautinis gelbėjimo komitetas penktadienį pareiškė, kad į kurdų valdomą stovyklą „Al-Hol“ nuo trečiadienio atvyko 12 tūkst. moterų ir vaikų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų