Per Kalėdas skaitykite kartu. Prenumeratai -50%
Išbandyti

Pagalba Ukrainoje reikalinga visų tautybių ir rasių žmonėms

Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros vadovas Filippo Grandi: „Beprasmis karas“ priverčia milijonus žmonių bėgti iš Ukrainos. „Beveik 40 metų dirbau kritinėse pabėgėlių situacijose ir retai kada mačiau tokią greitą emigraciją ir jei nebus nedelsiant nutrauktas konfliktas, tikėtina, kad dar milijonai žmonių bus priversti bėgti iš Ukrainos“, – pažymėjo jis.
Nuo karo bėgantys ukrainiečiai stovi spūstyse link Lenkijos sienos
Nuo karo bėgantys ukrainiečiai stovi spūstyse link Lenkijos sienos / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Įsipareigojimas likti

F.Grandi pranešė, kad JT pabėgėlių agentūros (UNHCR) darbuotojai kartu su kitais humanitariniais darbuotojais lieka Ukrainoje ir dirba kur ir kada gali šiuo metu kitokiomis, bauginančiomis sąlygomis.

Grupės taip pat dirba visame regione, siekdamos išplėsti apsaugos ir pagalbos programas pabėgėliams, remdamos pabėgėlius priimančiųjų vyriausybes. Dauguma pabėgėlių jau išvyko į Lenkiją ir kitas kaimynines šalis, tokias kaip Vengrija, Moldova, Rumunija ir Slovakija. Dalis pabėgėlių jau yra atvykę ir į Lietuvą.

Susirūpinimas trečiųjų šalių piliečiais

Tarp masių, išvykstančių iš Ukrainos, yra žmonių ir iš kitų dešimčių šalių (pvz., Indijos, Izraelio, Afrikos žemyno šalių ir kt.), įskaitant migrantus darbuotojus ir studentus. Kai kurie susidūrė su iššūkiais bandydami pabėgti iš konfliktų paveiktų zonų, kirsti sienas arba ieškoti bet kokios kitos pagalbos išsigelbėti.

Tarptautinės migracijos organizacijos (TMO) vadovui kelia nerimą faktiškai patikrinti pranešimai apie trečiųjų šalių piliečių diskriminaciją, smurtą ir ksenofobiją.

„Leiskite man aiškiai pasakyti, kad diskriminacija dėl rasės, etninės priklausomybės, tautybės ar migracijos statuso yra nepriimtina“, – sako TMO generalinis direktorius António Vitorino.

Jis pabrėžė, kad kaimyninės šalys turi leisti visiems iš Ukrainos bėgantiems žmonėms patekti į savo teritoriją, o pagalba ir apsauga turi būti teikiama nediskriminaciniu ir kultūriniu požiūriu tinkamu būdu.

Jokio teisinio pagrindimo

Nepriklausomi JT žmogaus teisių ekspertai taip pat svarstė šį klausimą, remdamiesi asmenų ir žiniasklaidos pranešimais apie Afrikos studentų diskriminaciją.

Priemonės, išskiriančios žmones bet kokiu pagrindu, ypač dėl rasės ar etninės priklausomybės, yra ne tik teisiškai nepateisinamos, bet ir moraliai bei etiškai atstumiančios.

Pagalbos paketas

JT parengė 1,7 mlrd. vertės pagalbos paketą su prašymu valstybėms skubiai suteikti visą reikalingą pagalbą Ukrainoje ir paremti pabėgėlius bei juos priimančias kaimynines šalis.

Planuojama, kad per 12 milijonų žmonių Ukrainoje prireiks pagalbos ir apsaugos, o daugiau nei keturiems milijonams pabėgėlių gali prireikti apsaugos ir pagalbos artimiausiais mėnesiais.

„Tai yra tamsiausia valanda Ukrainos žmonėms. Turime paspartinti savo atsaką dabar, kad apsaugotume paprastų ukrainiečių gyvybes ir orumą. Turime reaguoti su užuojauta ir solidarumu“, – teigia JT humanitarinių reikalų vadovas Martinas Griffithsas.

Parengta įgyvendinant projektą „Būkim pažįstami“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tvarumu garsėjanti kompanija „Reynaers Aluminium“ prisidės prie unikalaus miestelio verslui statybų Kauno LEZ
Reklama
Energija veiksme: kaip Dakaro lenktynininkas valdo stresą ir iššūkius
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas