Pagalbos grupė: Libijos pakrančių apsauga paleido šūvius virš migrantų gelbėjimo laivo

Libijos pakrančių apsauga paleido įspėjamuosius šūvius virš humanitarinės pagalbos laivo, kai šis prie Libijos krantų bandė išgelbėti gumine valtimi plaukusius migrantus, pranešė jūrų gelbėjimo grupė „SOS Mediterranee“.
Migrantai
Migrantai / „AFP“/„Scanpix“

Nurodoma, kad vėliau pakrančių apsauga sugrąžino į Libijos teritoriją apie 80 migrantų, bandžiusių pasiekti Europą.

Šeštadienį tarptautiniuose vandenyse įvykęs incidentas buvo naujausias migrantų sulaikymas jūroje, kurį įvykdė Libijos pakrančių apsauga, Europos Sąjungos apmokyta ir finansuojama stabdyti migrantų antplūdį į Europą, sakė „SOS Mediterranee“.

Pakrančių apsaugos atstovas į prašymą pakomentuoti situaciją neatsakė. Italijos pakrančių apsaugos tarnyba teigė gavusi pranešimą apie incidentą, tačiau skundėsi, kad „SOS Mediterranee“ pateikdama pranešimą nesilaikė tinkamų procedūrų.

Pelno nesiekiančios organizacijos „SOS Mediterranee“ išnuomotas ir valdomas gelbėjimo laivas „Ocean Viking“ atsiliepė į prašymą padėti Viduržemio jūra gumine valtimi plaukusiems migrantams, bet į įvykio vietą atplaukė ir Libijos pakrančių apsaugos laivas, pranešė grupė.

Libijos pakrančių apsaugos laivas pavojingai priartėjo prie gelbėjimo laivo, grasindamas jo įgulai „ginklais ir šaudydamas į orą“, sakoma „SOS Mediterranee“ pareiškime.

Buvo nufilmuota, kaip pakrančių apsaugos pareigūnai grasina laivui ir šaudo į orą. Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip pakrančių apsaugos laivas, prieš pradėdamas manevruoti, plaukia dideliu greičiu, matyt, norėdamas sutrukdyti laivui „Ocean Viking“ pasiekti migrantų valtį. Vienu metu pasigirsta šūviai.

Kilus grėsmei, „Ocean Viking“ nuplaukė, o Libijos pakrančių apsauga perėmė valtį ir jėga nugabeno migrantus atgal į karo nuniokotą Libiją, teigiama pranešime.

Šeštadienio incidentas buvo naujausias Viduržemio jūroje veikiančių Europos nevyriausybinių organizacijų pranešimas apie grasinimus ar smurtinį Libijos pakrančių apsaugos tarnybos elgesį.

Pastaraisiais metais Libija tapo pagrindiniu migrantų, ieškančių geresnės gyvenimo kokybės Europoje, tranzito punktu. Po NATO remto sukilimo, per kurį 2011 metais buvo nuverstas ir nužudytas ilgametis autokratas Muamaras Kadhafi, naftos turtingoje šalyje kilo chaosas.

Prekeiviai žmonėmis pasinaudojo chaosu Libijoje, gabendami migrantus per ilgas šalies sienas su šešiomis valstybėmis. Tuomet migrantai susodinami į prastai aprūpintas gumines valtis ar kitokius laivelius ir leidžiasi į rizikingas jūrų keliones.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiais metais į Italiją atvyko apie 20 000 migrantų – gerokai daugiau nei 6 000 migrantų per tą patį laikotarpį kiekvienais ankstesniais metais.

Vien per savaitgalį Viduržemio jūroje buvo išgelbėta apie 3 300 migrantų, kurių dauguma išplaukė mažomis valtimis iš Libijos arba Tuniso į Italijos uostus, pranešė Italijos pakrančių apsaugos tarnyba.

Gelbėjimo laivas „Louise Michel“, kurį finansuoja gatvės menininkas Banksy, atliko mažiausiai tris gelbėjimo operacijas. Grupė sakė, kad jos laivas buvo sulaikytas penktadienį prie Lampedūzos po to, kai per kelias operacijas išgelbėjo 180 žmonių. Trisdešimt keturi buvo ištraukti iš vandens apvirtus jų valčiai.

Italijos pakrančių apsauga teigė, kad laivas buvo sulaikytas, nes įgula nepakluso įsakymui po pirmosios gelbėjimo operacijos plaukti į Trapanio uostą Sicilijoje ir per tris kitas gelbėjimo operacijas paėmė daugiau migrantų. Pakrančių apsaugos tarnyba nurodė, kad dėl nepaklusnumo kilo pavojus migrantams ir buvo apsunkintos jos pačios pastangos koordinuoti gelbėjimo operacijas ypač įtemptu savaitgaliu.

„Laivui duotais nurodymais, atsižvelgiant į jo nedidelį dydį, taip pat buvo siekiama neleisti jam paimti į laivą tiek žmonių, kad kiltų pavojus tiek jo, tiek gelbėjamų migrantų laivų saugumui“, – sakoma pakrančių apsaugos tarnybos pareiškime.

Pastaraisiais mėnesiais griežtų pažiūrų Italijos ministrės pirmininkės Giorgios Meloni vyriausybė apsunkino humanitarinės pagalbos laivų veiklą, dažnai po vienos gelbėjimo operacijos laivus nukreipdama į tolimesnius šiaurinius uostus. Tai, pasak grupių, apriboja jų galimybes gelbėti gyvybes.

G.Meloni sąjungininkai sako, kad tiek daug gelbėjimo laivų Viduržemio jūroje skatina migrantus rizikuoti savo gyvybe kontrabandininkų laivuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų