„Šiandien mes nusprendėme leisti pasauliui sužinoti, kad mūsų vilčių dėl geresnės ateities laidas yra tokie jaunuoliai kaip Malala Yousafzai“, – pareiškė konservatyvios Europos liaudies partijos (EPP) pirmininkas Josephas Daulis.
14-metė Malala Yousafzai, kuriai talibai šovė į galvą, nes ji kovojo už teisę į švietimą, tapo kovos su radikaliomis islamizmo formomis simboliu. Ji taip pat yra kandidatė gauti šių metų Nobelio taikos premiją.
Bebaimė moksleivė, į kurią Svato slėnyje – buvusiame Talibano bastione – buvo šauta praėjusių metų spalio 9 dieną, tapo viso pasaulio vaikų, siekiančių eiti į mokyklą, teisų į švietimą ambasadore.
Šis šaltakraujiškas bandymas nužudyti sukrėtė Pakistaną, kur Malala Yousafzai išgarsėjo savo tinklaraščiu britų transliuotojui BBC, kuriame aprašė Talibano vykdytus žiaurius nusikaltimus. Talibai Svato slėnį terorizavo nuo 2007-ųjų iki 2009-ųjų, kai armija čia pradėjo puolimą.
Tarp galimų kandidatų gauti šią premiją Europarlamentas trumpajame sąraše dar buvo įvardijęs JAV žvalgybos paslapčių viešintoją Edwardą Snowdeną ir tris kalinamus Baltarusijos disidentus.
Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistai – Alesius Beliackis, Eduardas Lobau ir Nikolajus Statkevičius – už grotų atsidūrė po 2010 metų masinių protestų Minske, per kuriuos buvo protestuojama prieš šalies autoritarinio prezidento Aleksandro Lukašenkos perrinkimą.
Praėjusiais metais Sacharovo premija buvo skirta įkalintiems iraniečiams – advokatei Nasrin Sotoudeh ir kino režisieriui Jafarui Panahi už pastangas ginti „geresnį Iraną.“
Tarp ankstesnių Sacharovo premijos, kuri skiriama kartu su 50 tūkst. eurų (172,6 tūkst. litų) piniginiu prizu, laureatų buvo kovos su apartheidu Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) didvyris Nelsonas Mandela ir buvęs Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofi Annanas.