Penktadienį po ilgo delsimo paskelbus rezultatus, padaugėjo kaltinimų balsų klastojimu.
I. Khano partijai „Pakistan Tehreek-e-Insaf“ (PTI) buvo uždrausta dalyvauti ketvirtadienio rinkimuose kaip blokui, tačiau oficialūs rezultatai parodė, kad nepriklausomi kandidatai, susiję su jo partija, kol kas laimėjo 49 vietas – dešimčia daugiau nei „Pakistano musulmonų lyga-Nawazas“ (PML-N).
Vietos televizijos stočių neoficialiais duomenimis, rinkimuose į 266 vietas turinčią Nacionalinę Asamblėją pirmauja nepriklausomi kandidatai.
Iki 10 val. 30 min. vietos (7 val. 30 min Lietuvos) laiku – praėjus beveik 18 valandų po balsavimo apylinkių uždarymo – Pakistano rinkimų komisija buvo paskelbusi tik tai, kas užims 37 vietas Nacionalinėje Asamblėjoje.
„Nepriklausomi kandidatai nustebino, PTI remiamiems kandidatams netikėtai surinkus daug balsų“, – skelbė penktadienį anglų kalba leidžiamo laikraščio „Express Tribune“ antraštė.
„Buvo jaučiamas užtikrintumas dėl rezultatų“, – naujienų agentūrai AFP sakė Jeilio universiteto politikos mokslų docentė Sarah Khan (Sara Chan).
„Tas tikrumo jausmas labai anksti išblėso, – pridūrė ji. – Nepaisant to, ką kas nors mano, dar negalima daryti išankstinės išvados.“
Nusivylimas ir džiaugsmas
Prieš oficialų pirminių rezultatų paskelbimą PTI vyriausiasis organizatorius Omaras Ayubas Khanas (Omaras Ajubas Chanas) sakė esąs įsitikinęs, kad partija padarė pakankamai.
„Pakistano partijos „Tehreek-e-Insaf“ remiami nepriklausomi kandidatai gali suformuoti kitą federalinę vyriausybę dviejų trečdalių balsų dauguma“, – sakė jis žiniasklaidai skirtame vaizdo pareiškime.
Buvo tikimasi, kad „Pakistano musulmonų lyga-Nawazas“ (PML-N) ketvirtadienį vykusiame balsavime laimės daugiausiai vietų, o analitikai teigė, kad 74-erių jos įkūrėjas N. Sharifas gavo generolų palaiminimą.
N. Sharifo partijos narys senatorius Mushahidas Hussainas (Mušahidas Husainas) pavadino žiniasklaidoje paskelbtus rezultatus „tikriausiai didžiausiu rinkimų sukrėtimu Pakistano politinėje istorijoje“ per pastaruosius 50 metų.
Partijos atstovė spaudai Marriyum Aurangzeb (Marijum Aurangzeb) sakė, kad jie vis dar tikisi laimėti didžiausioje Pandžabo provincijoje, kuri yra labai svarbi formuojant vyriausybę.
Tuo tarpu Pakistano liaudies partijos (PPP) rezultatai pasirodė geresni, nei tikėtasi. Jos lyderis Bilawalas Bhutto Zardari (Bilavalas Bhutas Zardaris) teigė, kad pirmieji rezultatai yra labai džiuginantys. Kol kas jo partija laimėjo 30 vietų Nacionalinėje Asamblėjoje.
Rinkimų komisija anksčiau dėl vėluojančių rezultatų kaltino interneto sutrikimus, tačiau teigė, kad dabar sutrikimų nėra.
„Kodėl jie taip ilgai užtruko? Kodėl rezultatų nepaskelbė iki 1 val. nakties?“ – klausė 35-erių verslininkė iš Lahoro Ambreen Naz (Ambrin Naz).
Klastojami balsai?
Vašingtone įsikūrusio Wilsono (Vilsono) centro Pietų Azijos instituto direktorius Michaelas Kugelmanas (Maiklas Kugelmanas) naujienų agentūrai AFP sakė, kad šis delsimas „leidžia manyti, kad valdžia bando sukurti aplinką, kuri leistų jai lengviau įsitraukti į rinkimų procesą“.
„Nuogąstavimai dėl balsų klastojimo yra labai paplitę, ir ne be pagrindo“, – socialiniame tinkle „X“ rašė jis.
Apklausų rengėjai prognozavo, kad šalies rinkėjų, kurių iš viso yra 128 mln., aktyvumas bus mažas, nes rinkimų kampaniją temdė buvusio ministro pirmininko Imrano Khano (Imrano Chano) įkalinimas bei tai, kad kariškių dominuojama valdžia sumažino jo partijos PTI įtaką, uždrausdama rengti mitingus ir persekiodama jos lyderius.
Rinkimus temdė įtarimai dėl rinkimų rezultatų klastojimo, taip pat pareigūnai pranešė, kad balsavimo metu visoje šalyje sustabdo mobiliojo telefono ryšio paslaugų teikimą, siekdami palaikyti viešąją tvarką.
PTI informacijos sekretorius Raoofas Hasanas (Raufas Hasanas) vaizdo pareiškime teigė, kad partijos agentai pranešė, jog PTI kandidatai pirmauja 125 rinkimų apygardose.
„Gali būti, kad siekiama suklastoti rezultatus“, – sakė jis, kalbėdamas apie tai, kad Pakistano rinkimų komisijos (ECP) būstinė vėluoja paskelbti rezultatus.
Rinkimų dieną taip pat temdė išpuoliai. Kariuomenės teigimu, iš viso šalyje buvo įvykdytas 51 išpuolis, per kuriuos žuvo keliolika žmonių, įskaitant 10 saugumo pajėgų narių. Vis dėl to tai mažiau nei 2018 metais, kai žuvo dešimtys žmonių.