Paleistas Baltarusijos opozicijos lyderis triumfuodamas grįžo namo

Baltarusijos opozicijos lyderis Andrejus Sanikovas sekmadienį triumfuodamas grįžo namo į Minską – jis netikėtai buvo atleistas nuo penkerių metų kalėjimo bausmės, kuri jam buvo skirta po mesto iššūkio prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai.
Andrejus Sanikovas
Andrejus Sanikovas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Be to, sekmadienį buvo paleistas ir kitas garsus opozicijos aktyvistas, areštuotas A.Lukašenkai pradėjus taikyti griežtas priemones opozicijos atžvilgiu, – Dmitrijus Bondarenka. Apie jo paleidimą pranešė žmona.

Šios garsios opozicijos figūros buvo paleistos Europos Sąjungai (ES) didinant spaudimą Minskui paleisti visus politinius kalinius ir įvedus naujas sankcijas režimo aukščiausio rango pareigūnams.

Maždaug 100 šalininkų šaukė „Tegyvuoja Baltarusija!“ ir „Mūsų prezidentas!“, kai A.Sanikovas anksti ryte automobiliu iš Vitebsko šalies šiaurės rytuose atvyko prie Minsko centrinės geležinkelio stoties, pranešė korespondentai.

„Ačiū visiems jums už paramą ir solidarumą. Tikiu, kad dėl šio solidarumo ir paramos buvau ne tik paleistas, bet ir išgelbėtas“, – sakė A.Sanikovas, laikydamas rėmėjų įteiktas rožių puokštes.

Jis padėkojo visiems žmonėms Baltarusijoje, kurie ragino jį paleisti, ir sakė: „Kaip tik tai paskatino tarptautinį solidarumą. Dabar turime pasiekti, kad būtų paleisti kiti politiniai kaliniai. Tai – pagrindinis dalykas.“

Buvęs užsienio reikalų ministro pavaduotojas A.Sanikovas buvo pats iškiliausias politikas iš kandidatų, kurie bandė mesti iššūkį A.Lukašenkai per 2010 metų gruodį vykusius rinkimus. Juos autoritarinis šalies lyderis, oficialiais duomenis, laimėjo surinkęs beveik 80 proc. balsų.

Aktyvistas veteranas buvo suimtas po to, kai valdžia gruodžio 19 dienos vakare išvaikė masinę demonstraciją, į kurią susirinkę žmonės protestavo prieš A.Lukašenkos perrinkimą. Iš viso tada buvo sulaikyta daugiau kaip 600 žmonių, įskaitant beveik visus opozicijos kandidatus.

A.Sanikovas praėjusių metų gegužės mėnesį buvo pripažintas kaltu masinių riaušių organizavimu ir nuteistas kalėti penkerius metus.

D.Bondarenkos žmona Olga sakė, kad jos vyrui, kuris už veiksmus, šiurkščiai pažeidžiančius viešąją tvarką, buvo nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme, irgi buvo suteikta malonė.

„Dmitrijus irgi paleistas“, – sakė ji ir pridūrė, kad jis dabar iš Mogiliovo kolonijos, kur buvo įkalintas, vyksta į Minską.

D.Bondarenko, kuris buvo A.Sanikovo patikėtinis per prezidento rinkimų kampaniją, kolonijoje pašlijo sveikata: jam buvo diagnozuotas tarpslankstelinio disko išvaržos uždegimas ir nugaros nervų suspaudimas. Politikui buvo atlikta operacija.

Abu aktyvistai buvo paleisti, kai kreipėsi į A.Lukašenką su malonės prašymu ir jis buvo patenkintas.

Už grotų vis dar laikomas buvęs kandidatas į prezidentus Nikolajus Statkevičius, nuteistas už tos pačios opozicijos akcijos organizavimą.

Anksčiau Europos Parlamentas savo rezoliucijoje pareikalavo Baltarusijos valdžios tuojau pat besąlygiškai paleisti politinius kalinius.

Rezoliucijoje buvo sakoma, kad kol nebus paleisti ir visų pilietinių teisių neatgaus politiniai kaliniai ir kol nebus pažangos demokratijos, žmogaus teisių ir teisinės valstybės srityse, „dialogo tarp Europos Sąjungos ir Baltarusijos nebus galima plėtoti“.

Dokumente buvo nurodytos pavardės tų kalinių, kuriuos Europos Parlamentas reikalauja paleisti pirmiausia.

Tai žmogaus teisių gynimo centro „Vesna“ vadovas Alesius Beliackis, buvę kandidatai į prezidentus N.Statkevičius ir A.Sanikovas, opozicijos kandidatų rinkimų kampanijų vadovai Pavelas Severinecas ir D.Bondarenka, politinis kalinys Sergejus Kovalenka, kuris protestuodamas ilgai badavo ir smarkiai susigadino sveikatą.

A.Lukašenka balandžio 5 dieną per pasitarimą užsienio politikos klausimais pareiškė, kad artimiausiu metu nagrinės klausimą dėl malonės to prašiusiems politikams, nuteistiems už 2010 metų gruodžio 19 dienos įvykius.

„(Dėl) tų, kurie patys prašė malonės, – artimiausiu metu svarstysiu šiuos klausimus. Tiesiog artimiausiu metu. Man niekas neprikiš, kad aš savo įsipareigojimų arba pažadų nevykdau“, – pažymėjo prezidentas.

„Priimsime sprendimus dėl kai kurių asmenų, kurie galų gale suprato savo pozicijos ir politikos savo valstybės atžvilgiu pražūtingumą“, – sakė A.Lukašenka, turėdamas omenyje pateiktus malonės prašymus.

Pasak jo, „kai kas – vienas ar du (žmonės) – nepanorėjo rašyti“.

„Gerai, tai jų pasirinkimas, tegu sėdi“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai