Drono kūrėjai jau pademonstravo naujojo bepiločio orlaivio galimybes: per pratybas „Didžiojo pranašo galia“ jiems pavyko tiksliai sunaikinti aštuonis taikinius.
Pasak pranešimo, šio bepiločio orlaivio, taip pat vadinamo „Shahed-149“ matmenys įspūdingi. Sparnų plotis siekia 22 m, o kilimo svoris – 3 100 kg. Palyginimui, „Bayraktar TB2“ sparnai siekia 12 m, o maksimalus kilimo svoris – 650 kg.
„Dronas „Gaza“ turi mažiausiai 500 kg naudingąją apkrovą ir iki 13 bombų“, – skelbia iraniečių agentūra.
Nurodoma, kad maksimali drono skrydžio trukmė siekia 35 valandas, o kreiserinis greitis – 350 km/val. Bepiločio orlaivio veikimo nuotolis – 1 000 km. Pažymėtina, kad jis gali pakilti net į 10 668 m aukštį, todėl yra itin tinkamas žvalgybos misijoms.
Gynybos naujienų svetainė „Army Recognition“, atkreipė dėmesį, kad šis bepilotis orlaivis pirmą kartą buvo pristatytas 2021 m., o vėliau 2022 m. perduotas Islamo revoliucijos gvardijos korpuso (IRGC) oro ir kosmoso pajėgoms.
Žvalgybos, stebėjimo, taikinių paieškos ir žvalgybos misijoms skirtame „Shahed-149“ įrengta pažangi avionika, įskaitant elektrooptinius ir infraraudonųjų spindulių jutiklius, sintetinės apertūros radarą ir palydovinį ryšį, leidžiančius vykdyti operacijas už matomumo zonos ribų ir nustatyti taikinius realiuoju laiku.
Dėl šių technologijų integravimo „Shahed-149“ tampa itin svarbiu Irano kariuomenės turtu, nes padidina jos gebėjimą vykdyti ilgo ištvermingumo misijas priešiškoje ar ginčytinoje aplinkoje.
„Shahed-149“ yra apginkluotas „Sadid-345“ tiksliai valdomomis skraidančiomis bombomis, kurios yra lengvos ir skirtos tiksliems smūgiams tiek stacionariems, tiek judantiems taikiniams.
„Pradėjus eksploatuoti „Shahed-149“, gerokai padidėja Irano kovos su bepiločiais orlaiviais pajėgumai ir kariuomenei suteikiama galinga regioninės galios projekcijos priemonė. Pranešama, kad dronas gali nuskrieti iki 4 000 km, todėl jis gali būti nukreiptas į strateginius objektus visuose Artimuosiuose Rytuose, įskaitant karines bazes, infrastruktūrą ir didelės vertės priešininkų turtą“, – rašo „Army Recognition“.
Kariniai analitikai mano, kad „Shahed-149“ galėtų atlikti pagrindinį vaidmenį Irano asimetrinio karo strategijoje, nes galėtų būti ekonomiškai efektyvus nuolatinio stebėjimo ir tikslių smūgių sprendimas. Be to, tikėtina, kad bepiločio orlaivio dislokavimas turės įtakos regiono saugumo dinamikai, nes tokios šalys kaip Izraelis, Saudo Arabija ir Jungtinės Valstijos atidžiai stebės jo operacijas.
Irano bepiločių orlaivių programai didelę įtaką darė užsienio šalių projektai, o „Shahed-149“ turi aiškių panašumų su amerikiečių „MQ-9 Reaper“ ir kinų „CH-4 Rainbow“, pastebėjo „Army Recognition“.
Praėjusiais metais Iranas pristatė penktosios kartos bepilotį naikintuvą, sukurtą pagal „Qaher-313“, kurį pati Islamo Respublika apibūdina kaip nematomą naikintuvą. Teigiama, kad pastarasis gali nešti bombas ir raketas „oras-oras“.
Kiek anksčiau paaiškėjo, kad Iranas sukūrė naują atakos bepilotį orlaivį „Rezvan“, kurio veikimo nuotolis siekia iki 20 km. Labiausiai tikėtina, kad dronas bus paleidžiamas iš nešiojamosios paleidimo sistemos.