Pandemija? Taip, bet Lenkijoje šiais metais mažiau mirčių nei anksčiau – kodėl?

Lenkijoje, kaip ir kitur Europoje, vis dar kovojama su koronaviruso pandemija – negana to, kaimyninėje valstybėje ši kova laikoma išties sėkminga. Šalyje mirė 839 COVID-19 užsikrėtę žmonės, bet visais 2020-aisiais mirčių užfiksuota mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai ir užpernai, skelbia faktų tikrinimo komanda „Konkret24“.
Lenkijoje šiemet mirčių mažiau nei ankstesniais metais
Lenkijoje šiemet mirčių mažiau nei ankstesniais metais / „Scanpix“ nuotr.

Ekspertai, tiesa, toli gražu neteigia, kad pandemija nėra pavojinga ir mirtina. Jie teigia, kad mirčių skaičius Lenkijoje sumažėjo dėl efektyvaus valstybės uždarymo.

Lenkija apribojimus įvedė labai anksti, o jie buvo ir yra griežti, tad dabar tvirtinama, kad dėl sustabdyto viešojo gyvenimo sumažėjo oro tarša, užfiksuojama mažiau avarijų keliuose, ne taip plačiai išplito sezoninio gripo virusas.

Dar vienas konkrečiai su apribojimų įvedimu nesusijęs faktorius – šiemet visą Vidurio ir Rytų Europą stebinusi švelni žiema.

Kova su virusu sėkminga

Pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejis Lenkijoje buvo užfiksuotas kovo 4 dieną, o pirmoji su COVID-19 susijusi mirtis – kovo 12-ąją.

Nuo to laiko šalyje mirė 839 asmenys, kuriems buvo patvirtintas užsikrėtimas šiuo koronavirusu.

Atrodo daug, bet, įvertinus Lenkijos gyventojų skaičių, šis rodiklis vienas geriausių Europos Sąjungoje – Lietuvos, kur mirė 54 žmonės, duomenys tik šiek tiek geresni. Daugiausia žmonių – 615 – Lenkijoje mirė balandį.

Tiesa, kaip skelbia „Konkret24“, šių metų balandį Lenkijoje mirė mažiau nei bet kurį kitą pastarųjų penkerių metų balandį – 30 tūkst. 534. Pernai mirusiųjų buvo 3 tūkst. daugiau, o 2018 metais – 4,1 tūkst. daugiau.

Zumapress / Scanpix nuotr./Kova su koronaviruso pandemija Lenkijoje
Zumapress / Scanpix nuotr./Kova su koronaviruso pandemija Lenkijoje

Iš viso šiais metais Lenkijoje mirė 139 tūkst. žmonių, o toks skaičius – irgi mažesnis nei ankstesniais metais.

2019-aisiais mirė 145,1 tūkst., 2018 metais – 151,3 tūkt., 2017 metais – 148 tūkst., o 2015-aisiais – 143,6 tūkst. žmonių. Tik 2016 metais mirusiųjų buvo mažiau – 135,8 tūkst.

Mažesnė tarša, atsitraukęs gripas

„Mes esame linkę kalbėti apie infekcines ligas, nes jos potencialiai labai rizikingos.

Bet kai kalbame apie grėsmę gyvybėms, tokios ligos – tik vienas iš faktorių, ir nebūtinai pats svarbiausias“, – paaiškino Lenkijos nacionalinio higienos instituto direktoriaus pavaduotojas Bogdanas Wojtyniakas.

Jis pridūrė, kad mirtys yra sezoninės – žiemą jų būna daugiau nei vasarą: „Tai susiję, be kita ko, su temperatūra, oro užterštumu ir gripo viruso plitimu.“

Dėl švaresnio oro per karantiną Lenkijoje balandį užfiksuota maždaug 800 priešlaikinių mirčių mažiau nei paprastai.

Pavyzdžiui, 2017 metais visi šie faktoriai siautėjo visu pajėgumu, o šiemet temperatūra žiemos metu nebuvo labai žema. Mažesnės būta ir oro taršos.

Praėjusią savaitę Energetikos ir švaraus oro tyrimų centras paskelbė, kad dėl švaresnio oro per karantiną Lenkijoje balandį užfiksuota maždaug 800 priešlaikinių mirčių mažiau nei paprastai.

Su sezoniniu gripu susijusių mirčių per pirmuosius keturis šių metų mėnesius irgi buvo apie 60 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Kadangi Lenkijoje buvo varžomas žmonių judėjimas, infekcijos greičiausiai neplito taip greitai, kaip galėjo.

Išsklaido abejones?

Anot Oksfordo universiteto virusologės Emilios Skirmuntt, mirčių šiais metais gali būti mažiau ir dėl to, kad mažiau žmonių keliauja. Tai reiškia kuklesnį mirtinų automobilių avarijų skaičių.

Lyginant su praėjusiais metais, 2020-ųjų kovą užfiksuota trečdaliu mažiau avarijų. Balandį – perpus mažiau tokių incidentų. Per avarijas šių metų kovą ir balandį žuvo 136 žmonėmis mažiau nei pernai tuo pat metu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kova su koronaviruso pandemija Lenkijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kova su koronaviruso pandemija Lenkijoje

Tokia mirčių statistika tarsi ir išsklaido vis pasigirstančias abejones, esą daug užsikrėtimo naujuoju koronavirus ir užsikrėtusių mirčių atvejų neužfiksuojama – suprask, tikrasis pandemijos mastas Lenkijoje didesnis.

Be to, beveik 40 proc. lenkų tiki, kad šalies vyriausybė manipuliuoja informacija apie koronaviruso plitimą ir kovą su juo.

Sveikatos apsaugos ministras Lukaszas Szumowskis praėjusią savaitę patikino, kad iškreipti duomenis tiesiog neįmanoma, kai jų tiek daug.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų