Baltarusijoje prekybos prekėmis deficitas sausį išaugo 330 kartų. Aukso ir valiutos atsargos per du naujų metų mėnesius sumažėjo 20 proc. ir sudaro 4 mlrd. dolerių, to pakaks tik vienam importo pirkimų mėnesiui. Centrinis bankas apribojo operacijas valiuta, kai kurie bankai uždraudė laisvai konvertuojamą valiutą pasiimti iš kortelių Baltarusijos rubliais, o daugelis piliečių puolė pirkti tvirtos valiutos gretimose Rusijoje ir Ukrainoje.
Nepaisydama Tarptautinio valiutos fondo įspėjimo valdžia dosniai apdovanojo daug valstybės biudžeto srities darbuotojų – pakelė jiems darbo užmokestį vidutiniškai 30 procentų.
Dabar Minskas tikisi poros milijardų dolerių paskolos iš Rusijos atsiradusiai skylei užkimšti, bet kritikai mano, kad pribrendo skausmingos priemonės. TVF pareiškė, kad krizei įveikti Minskas turės pasirinkti radikaliai arba sumažinti valstybės išlaidas, arba devalvuoti Baltarusijos rublį.
„Socialinių padarinių požiūriu vienodai blogai ir devalvacija, ir išlaidų mažinimas“, – sakė agentūrai „Reuters“ Miseso vadovas Jaroslavas Romančiukas. Jis buvo tarp devynių A.Lukašenkos varžovų per praėjusius rinkimus, ir vienas iš nedaugelio kandidatų, kurie neatsidūrė už grotų, kaip buvo išvaikytos protesto demonstracijos po balsavimo.
„Bėda ta, kad neskausmingo sprendimo, neskausmingo prisitaikymo prie šio šoko varianto dabar nėra“.
Devalvacija dar labiau sumažins baltarusių pajamas, palyginti su kaimynais europiečiais, nors gali duoti impulsą ekonomikai, atpigus prekėms ir darbo jėgai. Tačiau 70 proc. Baltarusijos ekonomikos, kaip SSRS laikais, kontroliuoja valstybė, ir sumažinti valstybės išlaidas Minskui būtų sunkus žingsnis.
Juodoji rinka
Nacionalinis bankas žada išlaikyti Baltarusijos rublį vieneriems metams įvesto 8,0 proc. koridoriaus į dolerio, euro ir Rusijos rublio krepšį ribose. Rusijos bankas „Renessans Kapital“ įvertino Baltarusijos rublio devalvacijos tikimybę 40 procentų.
Prieš 2010 metų gruodžio rinkimus A.Lukašenka pasirinko tradicinį stabilumo ir klestėjimo šūkį ir buvo perrinktas ketveriems metams. Drauge šalies ekonomika, kaip ir anksčiau, tebėra priklausoma nuo energetikos išteklių tiekimo iš Rusijos lengvatinių sąlygų ir Vakarų paskolų, atnaujintų per pastaruosius pora metų vykstant Baltarusijos lyderio kalbų liberaliam posūkiui.
Silpnėjant nacionalinei valiutai gali sumažėti A.Lukašenkos populiarumas, sakė agentūrai "Reuters" analitinio centro „Strategija“ vadovas Leonidas Zaika.
„Valiutos krizė mažina pasitikėjimą valdžia, sakė jis. – Nacionalinis bankas ir vyriausybė turės atsisakyti to, ką A.Lukašenka žadėjo Baltarusijos liaudies susirinkime prieš rinkimus“.
Verslo sluoksniai pataria Minskui pasikliauti rinkos mechanizmais.
„Dabar vienintelis teisingas būdas problemai išspręsti – panaikinti kurso apribojimus nebiržiniuose sandoriuose“, – sakė spaudos konferencijoje penktadienį Vladimiras Babarika, Rusijos „Gazprombank“ antrinio banko „Belgazprombank" vadovas.
„Tai skausminga, labai sudėtinga, bet esant šiai situacijai tik rinkos reguliavimas gali ištaisyti padėtį", – pažymėjo jis.
Nacionaliniam bankui mėginant ažiotažą sumažinti valiutos pardavimo privatiems bankams apribojimais, ėmė jos trūkti importuotojams ir kilti importo kainos.
Praėjusią savaitę Baltarusijoje ėmė atsirasti „juodosios rinkos" požymių: doleris iš po skverno buvo parduodamas už 3 600-3 800 rublių, kai jo oficialus kursas – 3 030 rublių.
„Rublio kursas dabar – iracionali kategorija", – sakė agentūrai „Reuters" vieno bankų darbuotojas, pageidavęs likti nežinomas.
„Išsilaikyti“
Populiariausias A.Lukašenkos rinkimų kampanijos pažadas buvo 500 dolerių vidutinis mėnesio darbo užmokestis. Tai reiškė, kad gerokai padidės daugumos baltarusių pajamos.
„Valdžia mano, kad devalvacija gali galutinai pakirsti pasitikėjimą ja“, – sakė agentūrai „Reuters“ politologas Aleksandras Klaskovskis.
„Todėl valdžia temps iki paskutiniosios, griebdamasi lengvinančių priemonių pagal principą „dieną išstovėti ir naktį išsilaikyti“. Baltarusijos valdžios metodikai – kirsti šuniui uodegą dalimis“.
Pirmasis vicepremjeras Sergejus Rumasas sakė penktadienį, kad Minskas optimistiškai žiūri į derybas su Maskva dėl paskolos.
Bet yra ir skeptikų.
„Matyt, (Aleksejus) Kudrinas (Rusijos finansų ministras) bus dar griežtesnis nei TVF 2008 metais“, – sakė J.Romančiukas.
2010 metais Maskvos ir Minsko santykiai smarkiai pašlijo: Rusija grasino nutraukti pigių energetikos išteklių tiekimą, o A.Lukašenka flirtavo su Vakarais ir apsikeitė kandžiais žodžiais su Rusijos kolega Dmitrijumi Medvedevu.
Tačiau metams baigiantis ginčų dalyviai nustebino stebėtojus, netikėtai priėję diskusijoje dėl naftos mokesčių prie kompromiso, kuris atsieis Rusijai, jos vertinimais, 4 mlrd. dolerių. Analitikai įvertino tai kaip Maskvos pasirengimą pripažinti dar vieną A.Lukašenkos įgaliojimų pratęsimą.