Kremlius ėmėsi gelbėti savo sąjungininką supratęs, kad nebegali padaryti nieko, kad palaikytų B.al Assado režimą, skelbia naujienų agentūra „Bloomberg“.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dabar reikalauja išsiaiškinti, kodėl Rusijos žvalgybos tarnyba nepastebėjo didėjančios grėsmės B.al Assado valdymui, kol nebuvo per vėlu, sakė Kremliui artimas asmuo, susipažinęs su situacija.
Rusija įtikino B.al Assadą, kad jis pralaimės kovą su ginkluotomis grupuotėmis, kurioms vadovauja buvusi „al Qaedos“ atšaka HTS, ir pasiūlė jam ir jo šeimai saugią kelionę, jei jis nedelsdamas išvyks, teigia trys su padėtimi susipažinę asmenys, prašę neviešinti jų pavardžių, nes šis klausimas yra jautrus.
Pabėgimą organizavo Rusijos žvalgyba iš rusų karo bazės Sirijoje
Du „Bloomberg“ pašnekovai teigė, kad pabėgimą organizavo Rusijos žvalgybos agentai, išskraidinę B.al Assadą per savo oro pajėgų bazę Sirijoje. Vienas iš jų sakė, kad lėktuvo atsakiklis buvo išjungtas, siekiant išvengti sekimo.
Intervencija, per kurią Sirijos diktatorius ir jo šeima buvo išgabenti į tremtį, užbaigė daugiau kaip pusę amžiaus trukusį Assadų dinastijos valdymą po to, kai Basharas al Assadas pakeitė savo tėvą Hafezą, prezidentavusį nuo 1971 m. iki mirties 2000 m. Praėjus kelioms valandoms po B.al Assado išvykimo, kovotojai nesulaukę pasipriešinimo įsiveržė į Damaską ir paskelbė pergalę Sirijos konflikte, kuris tęsėsi beveik 14 metų.
„Tai buvo žalos kontrolė“, – sakė Maskvoje įsikūrusio Strategijų ir technologijų analizės centro vadovas Ruslanas Puchovas. Pasak jo, „labai logiška“, jog Rusija liepė B.al Assadui pasiduoti, nes norėjo išvengti kraujo praliejimo, per kurį jį ištiktų toks pat likimas kaip Muammarą Gaddafi ar Irako lyderį Saddamą Husseiną, kuris buvo pakartas 2006 m. po teismo proceso.
Maskva patvirtino, kad B.al Assadas yra Rusijoje
Rusijos aukšto rango pareigūnas JAV transliuotojui NBC antradienį pareiškė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas Basharas al Assadas priimtas Rusijoje.
Tai pirmas kartas, kai Maskva viešai patvirtino jo buvimo vietą.
B.al Assadas buvo pervežtas į Rusiją „saugiausiu įmanomu būdu“, kai, sukilėliams veržiantis link Damasko, staiga žlugo jo režimas, sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Islamistų vadovaujami sukilėliai Sirijoje sekmadienį paskelbė, kad per žaibišką puolimą užėmė Damaską, privertė prezidentą pabėgti iš šalies ir nutraukė penkis dešimtmečius trukusį partijos „Baath“ valdymą Sirijoje.
Sekmadienį vakare Rusijos naujienų agentūros, cituodamos šaltinį Kremliuje, pranešė, kad nuverstasis Sirijos prezidentas ir jo šeima yra Maskvoje.
Pasak šaltinio, Rusija suteikė jiems prieglobstį dėl humanitarinių priežasčių.
Kremlius iš pradžių atsisakė komentuoti Rusijos valstybinės žiniasklaidos pranešimus, kad B.al Assadui suteiktas prieglobstis šalyje.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį žurnalistams sakė, kad sprendimą suteikti politinį prieglobstį nuverstam Sirijos prezidentui ir jo šeimai priėmė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
„Žinoma, tokie sprendimai negali būti priimami be valstybės vadovo. Tai jo sprendimas“, – sakė jis.
D.Peskovas taip pat teigė, kad Kremlius „visiškai neprivalo“ paskelbti oficialaus pareiškimo dėl prieglobsčio B.al Assadui.
„O dėl prezidento B.al Assado buvimo vietos, neturiu ką jums pasakyti“, – nurodė D.Peskovas.
Bando išsaugoti karines bazes
Rusijai baiminasi dėl savo dviejų svarbiausių karinių bazių Sirijoje – jūrų uosto Tartuse ir Chmeimimo aerodromo – ateities. Tuo pačiu Kremlius, nustebintas įvykių spartos, drąsiai vaizduoja, kad viskas vyksta pagal planą.
Rusijos žiniasklaida skelbia žinią, esą B.al Assadas pats kaltas dėl savo pralaimėjimo, o Maskva laikėsi duoto žodžio jo neapleisti ir dabar turėtų sutelkti dėmesį į savo strateginių interesų Sirijoje ir platesniu mastu Artimuosiuose Rytuose palaikymą.