Pareikalavę išvesti Indijos dislokuotus karius Maldyvai pasirašė gynybos sutartį su Kinija

Maldyvai pasirašė karinės pagalbos susitarimą su Kinija po to, kai įsakė išvesti Indijos dislokuotus karius iš mažo, bet strategiškai svarbioje vietoje išsidėsčiusio salyno, antradienį pranešė pareigūnai. 
Liu Weibing / ZUMAPRESS.com
Liu Weibing / ZUMAPRESS.com
Temos: 2 Kinija Maldyvai

Iki gegužės 10 dienos iš šalies išvyks maždaug 89 Indijos karinio personalo nariai, kuriems anksčiau įsakė pasitraukti Kinijai palankus prezidentas Mohamedas Muizzu (Mohamedas Muizus), pernai atėjęs į valdžią su prieš Indiją nukreipta platforma.

Maldyvų gynybos ministerija pranešė, kad vėlų pirmadienio vakarą su Pekinu pasirašė „susitarimą dėl Kinijos karinės pagalbos teikimo“, ir nurodė, kad susitarimas yra „gratis“, t. y. neatlygintinas, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

Gynybos ministerija socialiniame tinkle „X“ paskelbtame pranešime teigė, kad šiuo susitarimu siekiama stiprinti dvišalius ryšius.

Indija įtariai žiūri į didėjantį Kinijos aktyvumą Indijos vandenyne ir jos įtaką Maldyvuose – 1 192 mažų koralinių salų grandinėje, besidriekiančioje apie 800 km per ekvatorių, – taip pat kaimyninėje Šri Lankoje.

Abi Pietų Azijos salų valstybės yra strategiškai patogioje vietoje, pusiaukelėje tarp pagrindinių rytų ir vakarų tarptautinių laivybos maršrutų.

Rugsėjį M. Muizzu laimėjus rinkimus, santykiai tarp Malės ir Naujojo Delio atšalo.

Naujasis Delis mano, kad Indijos vandenyno salynas priklauso jo įtakos sferai, tačiau Maldyvai perėjo į Kinijos – didžiausios užsienio kreditorės – orbitą.

M. Muizzu, kuris sausį lankėsi Pekine, kur pasirašė daugybę infrastruktūros, energetikos, jūrų ir žemės ūkio sandorių, anksčiau neigė siekiantis pakeisti regiono pusiausvyrą pasikviesdamas Kinijos pajėgas vietoj Indijos karių.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning antradienį žurnalistams sakė, kad Pekinas deda visas pastangas, kad su salynu „užmegztų visapusišką strateginę bendradarbiavimo partnerystę“.

„Normalus Kinijos ir Maldyvų bendradarbiavimas nėra nukreiptas prieš jokią trečiąją šalį, ir trečiosios šalys į jį nesikiša“, – pridūrė ji.

„Operatyvinė priežiūra“

Praėjusią savaitę Indija pranešė, kad stiprina savo karines jūrų pajėgas strategiškai svarbiose Lakšadvypo salose, esančiose maždaug už 130 km į šiaurę nuo Maldyvų.

Minikojaus saloje dislokuotas Indijos karinių jūrų pajėgų dalinys sustiprins šios teritorijos operatyvinę priežiūrą, pranešė karinis jūrų laivynas.

Pirmadienį kreipdamasis į visuomenę mitinge į šiaurę nuo sostinės, M. Muizzu pažadėjo, kad iki gegužės 10 dienos iš Maldyvų teritorijos bus išvesti visi Indijos kariai. 

Indai buvo dislokuoti valdyti tris žvalgybinius orlaivius, kuriuos Naujasis Delis padovanojo Maldyvams, kad būtų galima patruliuoti prie jūrų sienos.

Tikimasi, kad Indija pakeis kariškius civiliais darbuotojais, kurie valdys orlaivius, o Maldyvų gynybos ministerija praėjusį mėnesį paskelbė, kad keli indai civiliai įgulos nariai jau atvyko.

Praėjusį mėnesį Malė leido prieštaringai vertinamam Kinijos mokslinių tyrimų laivui įplaukti į savo vandenis, taip, regis, parodydama šalies diplomatinį persiorientavimą į Pekiną, o ne į savo tradicinę globėją Indiją.

Kinijos laivas „Xiang Yang Hong 3“ atplaukė į Malę, kai Šri Lanka atsisakė išduoti leidimą švartuotis. Tam paprieštaravo Indija, pavadinusi jį žvalgybiniu laivu.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad sekmadienį Kinija Maldyvams taip pat perdavė 12 elektrinių greitosios pagalbos automobilių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų