Paryžiaus teismas trims Sirijos pareigūnams skyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes

Paryžiaus teismas penktadienį už bendrininkavimą vykdant nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimus svarbioje byloje skyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes trims aukšto rango Sirijos saugumo pareigūnams.
Paryžiaus teismas trims Sirijos pareigūnams skyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes / Michel Euler / AP
Paryžiaus teismas trims Sirijos pareigūnams skyrė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmes / Michel Euler / AP

Tai pirmas kartas nuo 2011 metų, kai Prancūzija surengė teismo procesą dėl Sirijos pilietinio karo metu įvykdytų pažeidimų.

Kaltinamieji – buvęs Nacionalinio saugumo biuro vadovas Ali Mamloukas (Ali Mamlukas), buvęs Sirijos karinių oro pajėgų žvalgybos agentūros direktorius Jamilas Hassanas (Džamilas Hasanas) ir buvęs agentūros Damaske tyrimų vadovas Salamas Mahmoudas (Salamas Mahmudas) – nedalyvavo, tačiau yra išduoti tarptautiniai arešto orderiai.

„Tai nuosprendis, kuris atsilieps šimtams tūkstančių sirų, vis dar laukiančių teisingumo“, – sakė kai kurių šioje byloje nukentėjusiųjų advokatė Clemence Bectarte (Klemans Bektart).

Paryžiaus baudžiamasis teismas iki penktadienio nagrinėjo minėtų pirmojo Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimo pareigūnų bylas dėl jų vaidmens sostinėje Damaske suimtų Prancūzijos ir Sirijos pilietybes turėjusių Mazzeno Dabbagho (Mazeno Dabago) ir jo sūnaus Patricko (Patriko) mirčių 2013-aisiais.

2018 metais abu vyrai buvo paskelbti mirusiais. Šeimai buvo oficialiai pranešta, kad Patrickas mirė 2014-ųjų sausio 21 dieną, o jo tėvas Mazzenas – 2017-ųjų lapkričio 25 dieną.

Suėmimo metu Patrickas buvo 20-metis Damasko universiteto humanitarinių mokslų studentas. Jo tėvas Mazzenas buvo vyresnysis patarėjas švietimo klausimais prancūzų mokykloje Damaske.

Prieš teismo procesą tyrimą atliekantys teisėjai teigė, kad buvo surinkta pakankamai įrodymų, jog šie du vyrai, „kaip ir tūkstančiai karinių oro pajėgų žvalgybos sulaikytųjų, patyrė tokio intensyvumo kankinimus, kad mirė“.

Nuo 2011 metų Sirijoje vykstančiame konflikte žuvo daugiau kaip pusė milijono žmonių, dar milijonai buvo priversti palikti savo namus ir buvo nualinta Sirijos ekonomika bei infrastruktūra.

Teismo procesai dėl Sirijos režimo nusikaltimų vyko ir kitur Europoje, įskaitant Vokietiją. Tačiau tais atvejais baudžiamojon atsakomybėn patraukti asmenys turėjo žemesnes pareigas ir dalyvavo teismo posėdžiuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų