Paryžiuje ir aplinkiniuose miestuose kyla panika dėl blakių: veiksmų ragina imtis ir prezidentas

Paryžiuje ir kituose Prancūzijos miestuose kilo panika dėl patalinių blakių, šių nemalonių vabzdžių fobijos banga kelia klausimų dėl sveikatos ir saugumo per kitais metais vyksiančias olimpines žaidynes, praneša BBC.
Paryžiuje kyla panika dėl patalinių blakių
Paryžiuje kyla panika dėl patalinių blakių / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Per pastarąsias savaites pastebėta vis daugiau blakių ir ši augimo tendencija tęsiasi jau kelerius metus.

„Kiekvieną vasaros pabaigą pastebime didelį patalinių blakių pagausėjimą“, – sakė Jeanas-Michelis Berengeris, Marselio pagrindinės ligoninės entomologas ir pagrindinis Prancūzijos patalinių blakių ekspertas.

„Taip nutinka todėl, kad liepos ir rugpjūčio mėnesiais žmonės daug keliauja ir parsiveža blakių savo bagaže. Kiekvienais metais sezoninis blakių gausėjimas yra didesnis nei praėjusiais“, – pridūrė jis.

Tačiau Paryžiuje prie jau seniai jaučiamos butų gyventojų baimės (oficialiais duomenimis, per pastaruosius penkerius metus kas dešimtas iš jų yra susidūręs su patalinėmis blakėmis) prisidėjo nauji nerimo šaltiniai.

Pranešimai apie neseniai kino teatruose pastebėtas blakes nepasitvirtino, tačiau į juos žiūrima rimtai. Taip pat teigiama, kad žmonės buvo apkandžioti traukiniuose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paryžiuje kyla panika dėl patalinių blakių
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Paryžiuje kyla panika dėl patalinių blakių

O dabar ir Paryžiaus merija, ir prezidento Emmanuelio Macrono vyriausybė ragina imtis veiksmų. Tai, kad jie neatmeta panikos dėl patalinių blakių kaip socialinės žiniasklaidos išpūsto burbulo, rodo, kaip rimtai jie žiūri į šią problemą ir kaip jiems reikia apsaugoti Paryžiaus įvaizdį prieš 2024 m. olimpines žaidynes.

„Visuotinė psichozė“

Kino teatrų savininkai, kurie ir taip nerimauja dėl mažėjančio lankytojų skaičiaus, rimtai sunerimo, kai pradėjo plisti vaizdo įrašai, kuriuose ant sėdynių matyti neatpažinti vabzdžiai. Žmonės net ir metro pradėjo tikrinti sėdynių apmušalus – kai kurie važiuodami verčiau nusprendžia pastovėti.

„Šiais metais atsirado naujas elementas – tai visuotinė psichozė. Tam tikra prasme, tai yra gerai, nes žmonės supranta šią problemą, ir kuo greičiau bus imamasi veiksmų prieš patalines blakes, tuo bus geriau. Tačiau daugelis problemų yra pernelyg sureikšminamos“, – sakė J.Berengeris.

Pasak jo, patalinės blakės plinta ir tai tęsiasi jau gal 20 ar 30 metų. Tačiau taip yra ne tik Prancūzijoje, bet ir visur kitur.

Tai lemia keli veiksniai, iš kurių svarbiausias yra globalizacija – prekyba konteineriais, turizmas ir imigracija. Vabzdys yra prijaukintas padaras. Jis keliauja ten, kur keliauja žmonės.

123rf.com nuotr./Patalinės blakės
123rf.com nuotr./Patalinės blakės

Po Antrojo pasaulinio karo, plačiai naudojant insekticidą DDT, patalinių blakių, kaip ir daugelio kitų žvėrelių, masiškai sumažėjo. Tačiau ilgainiui DDT ir daugelis kitų cheminių medžiagų buvo uždraustos dėl jų poveikio žmonėms.

Tuo tarpu patalinių blakių populiacija pasikeitė, nes buvo išnaikintos tos būtybės, kurios buvo genetiškai jautrios cheminėms medžiagoms. Vabzdžiai, kurie išgyveno po DDT poveikio, yra dabartinės veislės protėviai, kurie dėl to yra daug atsparesni.

Trečiasis veiksnys, pasak J.Berengerio, gali būti tarakonų skaičiaus mažėjimas, daugiausia dėl švaresnių namų. Tarakonai yra patalinių blakių grobuonys.

Pasak J.Berengerio, išsivysčiusiose šalyse žmonės gali panikuoti dėl patalinių blakių, nes esame praradę kolektyvinę atmintį apie jas. Kitose pasaulio dalyse jos vis dar paplitusios – ir žmonės šią grėsmę vertina proporcingai.

Pavojus labiau psichologinis

Tiesa ta, kad patalinės blakės iš tiesų yra grėsmė, tačiau pavojus yra labiau psichologinis nei fizinis. Šie vabzdžiai gali kelti pasibjaurėjimą, bet, kiek žinoma, jie negali perduoti ligos. Nors patalinių blakių įkandimai yra bjaurūs, tačiau jie greitai išnyksta.

„Turėti patalinių blakių nėra juokinga. Tačiau yra daug išgalvotų istorijų apie tai, kaip lengvai jos gali išplisti iš taško A į tašką B. Mano nuomone, būdas kovoti su patalinėmis blakėmis turėtų būti nukreiptas ne į visus, o į tuos, pas kuriuos jos labiausiai plinta“, – sako J.Berengeris.

Specialisto teigimu, šie žmonės, padaro daugiausia žalos. Dažnai tai atstumtieji, neturtingi, sergantys psichikos ligomis ir turintys ribotas galimybes naudotis socialinėmis paslaugomis.

Pasak J.Berengerio, iškviesti į butą, kuriame itin išplitusios blakės, jis ir jo komanda randa išties atgrasų reginį – šimtus blakių, ropojančių viena per kitą: drabužiuose, grindų lentose, už paveikslų. Kiaušinių taip pat yra visur.

„Kiekvieną kartą, kai vienas iš šių žmonių išeina iš savo namų, jie platina patalines blakes. Būtent jiems reikia pagalbos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis