Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulio lyderiai ragins apriboti prisodrinto urano naudojimą

Pasaulio lyderiai, susirinkę į viršūnių susitikimą Seule aptarti branduolinio saugumo problemų, ragins apriboti itin prisodrinto urano (HEU), iš kurio gali būti gaminami atominiai užtaisai, gamybą, nurodoma pirmadienį paviešintame šios konferencijos baigiamojo pranešimo projekte.
Urano sodrinimo įrenginiai
Urano sodrinimo įrenginiai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

53 valstybių vadovai ir aukšti pareigūnai, taip pat keturių tarptautinių organizacijų atstovai susitiko Pietų Korėjoje ieškoti galimybių užkirsti kelią potencialiam branduoliniam terorizmui.

„Branduolinis terorizmas tebėra viena iš daugiausiai iššūkių keliančių grėsmių tarptautiniam saugumui“, – sakoma preliminariame dokumente, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP.

„Norint nugalėti šią grėsmę, reikia tvirtų nacionalinių priemonių ir tarptautinio bendradarbiavimo“, – nurodoma jame.

Pasaulio lyderiai, tarp jų JAV prezidentas Barackas Obama ir Kinijos prezidentas Hu Jintao, giria atskirų šalių „realią pažangą“ vykdant savo įsipareigojimus, duotus per pirmąjį tokį viršūnių susitikimą branduolinio saugumo klausimais Vašingtone 2010 metais.

Pietų Korėjos prezidentas Lee Myung-Bakas susitikimo komunikatą paskelbs antradienio vakarą, renginiui pasibaigus.

Dokumente pabrėžiama visų šalių „svarbiausia atsakomybė“ užtikrinti branduolinių medžiagų apsaugą, kad jos nepatektų į teroristų rankas.

Visos šalys raginamos prisijungti prie tarptautinių konvencijų dėl skiliųjų medžiagų saugojimo, o pagrindine branduolinę priežiūrą atliekančia institucija vėl patvirtinta Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA).

Susitikimo dalyviai pabrėžia būtinybę užtikrinti HEU ir plutonio atsargų apsaugą ir ragina šalis sumažinti HEU vartojimą, pavyzdžiui, pereinant nuo HEU naudojančių reaktorių prie jėgainių, varomų ginklų gamybai netinkamu mažai sodrintu uranu.

Kadangi radioaktyvios medžiagos yra plačiai naudojamos „ir gali būti patrauklios piktavališkiems išpuoliams“, šalys yra raginamos jas akylai saugoti.

Dokumentas taip pat ragina visas šalis vykdyti kruopščią branduolinių medžiagų apskaitą, kurti jų paieškos mechanizmą ir plėtoti teismo ekspertizės galimybes, nustatant jų kilmės šaltinį.

Kitas pasaulio viršūnių susitikimas branduolinio saugumo klausimais vyks 2014 metais Nyderlanduose, nurodoma dokumente.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos