Minėtos Maskvos taisyklės nėra planas naujam Šaltajam karui, kuris buvo pasaulinė ideologinė ir ekonominė kova. Pasak BBC politikos apžvalgininko Paulo Reynolds, šie principai daugiau susiję su noru apginti savo nacionalinius interesus.
Penki principai
BBC siūlo susipažinti su principais, kuriuos D.Medvedevas įvardijo duodamas interviu pagrindiniams Rusijos televizijos kanalams:
1. Tarptautinė teisė. „Rusija pripažįsta fundamentalių tarptautinės teisės, apibrėžiančios civilizuotų tautų santykius, principų viršenybę. Būtent šių principų rėmuose mes plėtosime savo santykius su kitomis valstybėmis“.
2. Daugiapolis pasaulis. „Pasaulis turi būti daugiapolis. Vienpoliškumas nepriimtinas, dominavimas – neleistinas. Negalime pritarti pasaulio tvarkai, kurioje visus sprendimus priima viena šalis, net jeigu ji yra tokia autoteritetinga valstybė kaip Jungtinės Valstijos. Pasaulis, kuriame dominuoja viena supergalybė, yra nestabilus ir kupinas konfliktų“.
3. Jokios izoliacijos. „Rusija nenori konfrontuoti nė su viena valstybe; Rusija neturi jokių saviizoliacijos intencijų. Tiek, kiek tai priklausys nuo mūsų, plėtosime draugiškus santykius su Europa ir su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, o taip pat ir su kitomis pasaulio šalimis“.
4. Piliečių apsauga. „Neabejotinas mūsų prioritetas – saugoti savo piliečių gyvybes ir orumą, nesvarbu kur jie bebūtų. Ši nuostata – mūsų užsienio politikos atspirties taškas. Mes taip pat ginsime savo verslo bendruomenės interesus užsienyje. Visi turi suprasti, kad tas, kuris imsis agresyvių veiksmų, sulauks atsako“.
5. Įtakos sferos. „Rusija, kaip ir bet kuri kita valstybė pasaulyje, turi ją dominančių regionų. Šiuose regionuose yra šalių, su kuriomis mus tradiciškai siejo draugiški, nuoširdūs ir istoriškai ypatingi santykiai. Šiose vietose dirbsime labai atidžiai ir plėtosime draugiškus santykius su šiomis valstybėmis, savo artimais kaimynais“.
Paklaustas, ar „prioritetiniai regionai“ yra tie, kurie ribojasi su Rusija, šios šalies vadovas atsakė: „Žinoma, regionai, besiribojantys su Rusija, tačiau ne tik jie“.
Ką reiškia išvardyti principai?
BBC politikos apžvalgininkas pateikia šių principų interpretaciją:
Tarptautinės teisės viršenybė: šis principas skamba daug žadančiai, tačiau realiai nieko nereiškia. Rusija šių metų balandžio mėnesį pasirašė Saugumo Tarybos 1808 rezoliuciją, dar kartą patvirtinusią „visų valstybių narių įsipareigojimą gerbti Gruzijos suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą [...]“. Tačiau savo pažado Kremlius nesilaikė.
Maskva argumentuoja, esą Gruzijos siekis jėga perimti separatistinio Pietų Osetijos regiono kontrolę rugpjūčio mėnesį, anuliavo Rusijos įsipareigojimą ir reikalavo imtis veiksmų, būtinų savo piliečiams minėtoje teritorijoje apsaugoti. Tačiau neįmanoma skelbti įsipareigojimo paklusti tarptautinei teisei ir tuo pačiu metu imtis vienašališkų veiksmų.
Daugiapolis pasaulis: tai reiškia, kad Rusija neketina susitaikyti su Jungtinių Valstijų (arba JAV ir jų sąjungininkių) viršenybe sprendžiant pasaulio politikos klausimus. Rusija reikalaus, kad būtų atsižvelgta ir į jos interesus. Šalies užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pasufleravo, ką šis principas iš tiesų reiškia: „Susidaro įspūdis, kad NATO ir vėl reikalingos pasienio valstybės savo egzistavimui pateisinti“, – sakė jis. Taip jis dar kartą pažymėjo, kad Kremlius nesutinka su NATO plėtra priimant į šią struktūrą Ukrainą ir Gruziją.
Rusija nenori konfrontacijos: šis principas taip pat atrodo daug žadantis, bet jo sąlyga – pirmiausiai turi būti patenkinti Rusijos poreikiai. Jei pasaulis sutiks su jos reikalavimais, Maskva džiaugsis galėdama būti draugė. Bet jeigu ne... čia slypi įspėjimas.
Piliečių apsauga: šio principo pagrindinis akcentas – žodžiai „kad ir kur jie bebūtų“. Remdamasi šiuo pagrindu Rusija dislokavo savo pajėgas Pietų Osetijoje. Šios nuostatos akcentavimas ateityje gali tapti pagrindu ir kitoms intervencijoms, pavyzdžiui – į Krymą, kurio didžioji dalis gyventojų turi rusiškas šaknis ir kuris priklauso Ukrainai tik nuo 1954 metų.
Privilegijuoti interesai: apibrėždamas šį interesą, Rusijos prezidentas D.Medvedevas akivaizdžiai pasakė: Rusija reikalauja savo įtakos zonų. Šio principo ignoravimas – potenciali naujo konflikto priežastis.