Paskelbus apie kūdikio mirtį JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, kad amerikiečiai privalo žinoti, jog valdžia daro viską mėgindama sukontroliuoti virusą.
Iki vaiko mirties buvo pranešama, kad JAV yra 66 kiaulių gripu užsikrėtę žmonės 6 valstijose: 11 Kalifornijoje, 2 Kanzase, 45 Niujorke, 1 Ohajuje, 6 Teksase ir 1 Indianoje. Kalifornijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris paskelbė valstijoje nepaprastąją padėtį, o prezidentas B.Obama paprašė Kongreso papildomų 1,5 mlrd. dolerių kovai su virusu. Jis sakė, kad tie pinigai leistų vyriausybei „maksimaliai lanksčiai“ atremti infekciją, kaupti antivirusinius preparatus ir pradėti rengtis skiepijimui.
Šalyje didėjant susirūpinimui Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete buvo skubiai surengta ceremonija ir JAV sveikatos ministre prisaikdinta buvusi Kanzaso gubernatorė Kathleen Sebelius. Ji davė priesaiką praėjus vos kelioms valandoms, kai Senatas patvirtino šios moters kandidatūrą. „Norėjome prisaikdinti K.Sebelius kuo greičiau, nes mūsų laukia labai rimtas iššūkis sveikatos apsaugos srityje. Jis reikalauja viso ministrės dėmesio nedelsiant, ir tai yra H1N1 gripo protrūkis“, – pareiškė B.Obama. Respublikonai delsė patvirtinti K.Sebelius kandidatūrą dėl jos požiūrio į abortus.
Norėjome prisaikdinti K.Sebelius kuo greičiau, nes mūsų laukia labai rimtas iššūkis sveikatos apsaugos srityje. Jis reikalauja viso ministrės dėmesio nedelsiant, ir tai yra H1N1 gripo protrūkis. Pareiškė B.Obama.
Daugiausia infekcijos atvejų Niujorke užfiksuota vienoje privačioje Kvinso mokykloje – ten susirgo mažiausiai 28 moksleiviai, nors iš tikrųjų tokių gali būti net iki 100, bet jiems pasireiškiantys simptomai labai silpni.
Kol kas B.Obamai pavyko nuraminti amerikiečius, panikos ženklų šalyje nėra. Tiesa, kai kuriose vietovėse, esančiose netoli infekcijos židinių, daugiau išpirkta vaistų ir chirurginių kaukių, žmonės šalinasi išgirdę kosėjimą.
Išsamesni tyrimai
Nerimas dėl pandemijos didėja visame pasaulyje. Meksikoje, kurioje ir prasidėjo protrūkis, išsamesni testai kol kas sumažino mirčių skaičių nuo 20 iki 7. Tačiau valdžia vis tiek skelbia, kad nuo kiaulių gripo, tikėtina, mirė 159 žmonės, dar 1300 pacientų stebimi. Taigi dar visiškai neaišku, kiek tiksliai žmonių pakirto virusas H1N1. Meksikos valdžia dabar atlieka išsamesnius iš sergančių žmonių paimtų pavyzdžių laboratorinius tyrimus. Taip pat toliau ieškomas šio gripo protrūkio šaltinis. Dėmesio centre - kiaulių ferma rytinėje šalies dalyje. Meksikos valdžia ragina neskubėti daryti išvadų ir net neatmeta galimybės, kad virusas kilo ne šioje šalyje.
Vakar Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sušaukė mokslo ekspertus aptarti padėties ir pasistengti tiksliai nustatyti protrūkio kilmę. Jau anksčiau patvirtinta, kad gripas perduodamas iš žmogaus žmogui, tad kelionių apribojimai vargu ar bus veiksmingi, nes virusas jau išplito mažiausiai į 8 šalis ir yra įtariamas dar septyniose. Nepaisydamos to kai kurios valstybės – Kuba, Argentina – jau uždraudė skrydžius į Meksiką ir iš jos, o JAV ir Europos Sąjunga paragino savo piliečius atsisakyti ne itin svarbių kelionių. Kol kas PSO paskelbė 4 pavojaus lygį iš 6 – tai reiškia, kad infekcija lengvai plinta, bet dar nėra pandemija.
Aukų daugėja
Vokietija tapo aštunta šalimi, kurioje patvirtinti 3 kiaulių gripo atvejai: 1 žmogus guli ligoninėje Hamburge, 2 – pietinėje Bavarijos žemėje. Tačiau labiausiai Europoje paveikta Ispanija - 2 patvirtinti atvejai ir 32 tiriami. Visi šie žmonės neseniai lankėsi Meksikoje. Keleivių judėjimas tarp Ispanijos ir Meksikos yra intensyviausias. Kas mėnesį iš Meksikos į Madridą atskrenda daugiau kaip 30 tūkst. žmonių. Dabar atvykstantieji privalo užpildyti specialias medicinos anketas, oro linijoms nurodyta išdalyti keleiviams chirurgines kaukes.
Į Varšuvos infekcinę ligoninę paguldytas antras asmuo, jaučiantis gripo simptomus. Tai iš Lotynų Amerikos grįžusi meksikietė, kuri nuolat gyvena Lenkijoje. Toje pačioje ligoninėje gydomas ir lenkas, prieš porą savaičių parvykęs iš Lotynų Amerikos. Pasak gydytojų, abu pacientai jaučiasi gerai, bet jiems atliekami nuodugnesni tyrimai. Į Varšuvos tarptautinį oro uostą kasdien iš JAV ir Kanados atskrenda apie 600 žmonių, o dabar iš Meksikos laukiama 3 turistinių grupių. Jas pasitiks visas būrys gydytojų.
Nors skelbiama, kad ši krizė nesusijusi su maistu, mažiausiai 10 valstybių apribojo kiaulienos importą iš JAV ir Meksikos. Tokį sprendimą priėmė Rusija, Kinija, Filipinai, Tailandas, Kazachstanas, Serbija, Ukraina, Jungtiniai Arabų Emyratai, Ekvadoras.
* Meksika: įtariamos 159 mirtys, 7 patvirtintos
* JAV: 66 patvirtinti atvejai, pirmoji mirtis
* Kanada: 13 patvirtintų atvejų
* Naujoji Zelandija, Vokietija, Didžioji Britanija: po 3 patvirtintus atvejus
* Ispanija, Izraelis: po 2 patvirtintus atvejus
* Kosta Rika: 1 patvirtintas atvejis
* Brazilija, Gvatemala, Peru, Australija, Pietų Korėja ir dar 7 Europos Sąjungos šalys: atvejai tiriami.
Pirma mirtis nuo kiaulių gripo Meksikoje užregistruota Oaksoje. Tai turistų traukos centras, todėl čia apsilankiusieji galėjo išnešioti virusą. Šioje vietovėje mirė 39 metų Adela Gutierrez.
Tačiau pats pirmasis kiaulių gripu susirgo penkiametis berniukas, gyvenantis La Glorijos (Verakruso valstija) kalnų kaimelyje, prie dulkino kelio, einančio pro kiaulių fermas. Nuliniu pacientu vadinamas Edgaras Hernandezas Hernandezas kovo pabaigoje sirgo savaitę, bet pasveiko. „Man labai skaudėjo galvą, negalėjau kvėpuoti“, – pasakojo berniukas. Į kaimą atvykę pareigūnai paėmė dešimčių žmonių tepinėlius. Apie ligos protrūkį pranešta balandžio 2 dieną.
* Kiaulių gripo simptomai labai panašūs į paprasto sezoninio gripo arba peršalimo: karščiavimas, kosulys, perši gerklę, skauda kūną, purto šaltis, apima nuovargis.
* Jei esama tokių simptomų, o ypač jei neseniai lankytasi ir Meksikoje, būtina skubiai kreiptis į gydymo įstaigą.
* Jei įtariate esąs apsikrėtęs, geriau likite namie ir siekite pagalbos telefonu, kad sumažintumėte viruso plitimo riziką.