Rado sąsajų
Vienas lietuvis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo nauja sąmokslo teorija, kuri sujungė tris incidentus.
„Sutapimas? Nemanau... – rašė jis. – Teroristas, susprogdinęs Teslą Vegase, ir teroristas, kuris automobiliu įvažiavo į miną žmonių Naujajame Orleane, abu tarnavo JAV specialiųjų pajėgų karinėje bazėje Fort Bragg'e.
Ryanas Ruthas, kuris kėsinosi nužudyti Donaldą Trumpą, ten nuolat sukiojosi, buvo net 147 kartus. Visi jie aktyviai verbavo savanorius į nacistinės Ukrainos fašistinio internacionalo legioną.
Dabar „niekada nemeluojanti ir pati demokratiškiausia“ Vakarų žiniasklaida bando pristatyti, kaip psichikos ligonius. Ką tai reiškia? Visi Rusijos nekentėjai, urviniai rusofobai yra ligoniai?!...
Koks įdomus „karštai patriotinis“ JAV karinis dalinys – ten tarnavo pats Johnas Rambo... (kalba netaisyta – red. past.)“
Įrašais, kurie susiejo šiuos tris vyrus, taip pat dalijosi ir Elonas Muskas.
Kas yra ši karinė bazė?
„Fort Liberty“, buvęs „Fort Bragg“, yra JAV kariuomenės karinis objektas Šiaurės Karolinoje. Tai – vienas didžiausių karinių objektų pasaulyje pagal gyventojų skaičių. Jame tarnauja daugiau kaip 52 tūkst. karių.
Čia įsikūrę pagrindiniai kariuomenės daliniai, įskaitant 82-ąją oro desanto diviziją ir JAV kariuomenės specialiųjų operacijų vadavietę. Kartu jis yra oro desanto ir specialiųjų operacijų mokymo centras.
„Fort Liberty“ užima daugiau kaip 650 kv. km plotą. Jis buvo įkurtas kaip artilerijos poligonas dar 1918 m. Tuomet buvusi stovykla „Camp Bragg“ pavadinta buvusio JAV kariuomenės artilerijos vado Braxtono Braggo, per JAV pilietinį karą kovojusio už Konfederaciją, garbei. Pavadinimas „Fort Bragg“ buvo pakeistas, nes JAV kariuomenė stengėsi atsiriboti nuo Konfederacijos veikėjų.
Pasikėsinimas į D.Trumpo gyvybę
Ryanas Wesley Routhas buvo sulaikytas rugsėjo mėnesį, kai JAV slaptosios tarnybos agentai jį sugavo su ginklu šalia golfo aikštyno, kuriame tuo metu žaidė D.Trumpas.
FTB atlikta R.Routho telefono analizė parodė, kad jis Floridoje buvo nuo rugpjūčio pabaigos, o jo įrenginiai nuo tos dienos iki pasikėsinimo buvo matomi netoli D.Trumpo golfo aikštyno ir jo rezidencijos Mar-a-Lago.
Kol buvo pastebėtas JAV slaptosios tarnybos agento, netoli klubo vyras praleido beveik 12 valandų, pranešė prokuratūra, remdamasi jo telefono duomenimis.
R.Routhas yra kilęs iš Šiaurės Karolinos, kur praleido didžiąją savo gyvenimo dalį, tačiau prieš pasikėsinimą kurį laiką gyveno Havajuose.
Vyras ne kartą išreiškė palaikymą Ukrainai kare su Rusija, skatino užsienio karius prisijungti prie Ukrainos pajėgų. Tačiau jo paties pasisiūlymą prisijungti dėl kovinės patirties stokos 2022 m. atmetė Ukrainos Tarptautinis legionas.
Jis netarnavo JAV kariuomenėje ir nėra jokių patikimų pranešimų, kad jis „Fort Liberty“ lankėsi daugiau nei 100 kartų.
Šiuos teiginius paskleidė Tony‘is Seruga, apsiskelbęs „filantropu“, teigiantis, kad turi kiekvieno JAV mobiliojo įrenginio ir kompiuterio skaitmeninį ID ir yra suindeksavęs bei suarchyvavęs visus pasaulio IP adresus. Jis teigė neva R.Routhas per pastaruosius kelerius metus „Fort Liberty“ lankėsi dešimtis kartų. Šis įrašas matyti ir internauto pasidalintoje nuotraukoje.
Nors šie teiginiai neturi jokių įrodymų, jie sulaukė daug dėmesio internete ir greitu metu pradėti cituoti, norint įrodyti, kad „Fort Liberty“ neva vyksta neaiškios psichologinės operacijos.
Tokios operacijos ten iš tiesų atliekamos, tačiau tai nieko keisto. Kariniai padaliniai naudojami įvairioms misijoms, kurios gali apimti nuo paprasto skrajučių dalijimo iki sudėtingesnės propagandos ir pranešimų, kuriais siekiama suklaidinti priešą arba formuoti nuomonę užsienio teritorijoje.
Išpuolis per Naujuosius
Naujųjų metų naktį Naujajame Orleane visureigis rėžėsi į švenčiančiųjų minią ir pražudė mažiausiai 15 žmonių, dar dešimtys buvo sužeisti. Išlipęs iš automobilio vairuotojas ėmė šaudyti. Policijos manymu, užpuolikas, vėliau žuvęs nukautas pareigūnų, į minią įvažiavo norėdamas nužudyti kuo daugiau žmonių.
FTB skelbė, kad užpuoliko automobilyje buvo rasta džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) vėliava. Pasak pareigūnų, ant pikapo buvo iškelta juoda IS vėliava, o viduje rasti du savadarbiai sprogstamieji įtaisai.
Išpuolį įvykdęs Shamsudas Jabbaras buvo JAV kariuomenės veteranas. Pentagono duomenimis, jis daugiau nei 10 metų tarnavo kariuomenėje kaip žmogiškųjų išteklių ir IT specialistas. 2009-2010 m. jis dalyvavo JAV misijoje Afganistane.
S.Jabbaras daugelį metų tarnavo kariuomenėje, persikeldamas iš vienos valstijos į kitą, vienu metu, kaip teigiama teismo dokumentuose, atsidūrė „Fort Bragg“ Šiaurės Karolinoje, o sykį buvo išvykęs į Afganistaną. Jis daugiausia dirbo informacinių technologijų specialistu. Iš kariuomenės rezervo vyras buvo atleistas 2020 m., jam suteiktas štabo seržanto laipsnis.
„Tesla Cybertruck“ sprogimas
Matthew Livelsbergeris atėmė sau gyvybę išnuomotame „Tesla Cybertruck“ automobilyje, kuris vėliau sprogo netoli D.Trumpo viešbučio Las Vegase. Incidento metu buvo sužeisti 7 žmonės. Sprogimas įvyko praėjus kelioms valandoms po išpuolio Naujajame Orleane.
FTB pareiškė neįžvelgianti jokių šio incidento teroristinių priežasčių. Pagrindinė iškelta versija – savižudybė.
„Nors šis incidentas yra viešesnis ir sensacingesnis nei įprastai, galiausiai atrodo, kad tai – tragiškas savižudybės atvejis, kai gyvybę sau atėmė daug apdovanojimų turėjęs kovų veteranas, patyręs potrauminio streso sindromą ir kitų problemų“, – sakė FTB specialusis agentas Spenceris Evansas.
Tyrėjai nurodė, kad tikrino M.Livelsbergerio elektroninius prietaisus. Telefone buvo rasta laiškų, kuriuose vyras prisipažino, kad jaučiasi prislėgtas dėl tarnybos metu atimtų gyvybių. Viename laiške jis patikino, kad sprogimas – ne teroristinis išpuolis.
Nors incidentas įvyko prie D.Trumpo viešbučio, S.Evansas teigė, jog M.Livelsbergeris jokio priešiškumo respublikonui nejautė.
Vyras dalį tarnybos laiko praleido „Fort Liberty“, tris kartus buvo išsiųstas į Afganistaną. M.Livelsbergeris buvo žaliosios beretės operacijų seržantas, daugiausia tarnavęs Karsono forte (Kolorado valstija), netoli Kolorado Springso, ir Vokietijoje. Pasak JAV kariuomenės specialiųjų operacijų vadavietės, mirties metu jis buvo išėjęs patvirtintų atostogų.
Įvykiai tarpusavyje nesusiję
Iš pradžių tyrėjai aiškinosi galimas sąsajas tarp panašiu metu įvykusių Naujojo Orleano atakos ir sprogimo Las Vegase. Naujojo Orleano pareigūnai pareiškė manantys, kad IS įkvėptas užpuolikas Naujajame Orleane veikė vienas, o FTB incidentą Las Vegase apibūdino kaip nesusijusį.
Taip pat buvo tiriama, ar „Tesla Cybertruck“ sprogimas gali būti susiję su išrinktuoju prezidentu D.Trumpu, kuriam priklauso viešbutis, arba Elonu Musku, kuriam priklauso kompanija „Tesla“.
FTB patikino kol kas tarp šių dviejų incidentų neradusi jokio ryšio.
„Šiuo metu nepastebime jokio akivaizdaus ryšio tarp išpuolio Naujajame Orleane ir Las Vegase“, – pažymėjo FTB specialusis agentas S.Evansas.
„Yra atsitiktinių sąsajų, pavyzdžiui, jie abu tarnavo kariuomenėje, tačiau nebuvo nustatyti nei telefoninis, nei elektroninis susirašinėjimas tarp įtariamųjų, jokia informacija, kuri rodytų, kad jie pažinojo vienas kitą, kad kada nors tarnavo tame pačiame dalinyje, kad kada nors buvo paskirti į tą pačią vietą, tuo pačiu metu, ir bendravo“, – teigė pareigūnas.
Jokie liudininkai nepatvirtio, kad šie du įvykiai yra susiję.
Abi transporto priemonės buvo išnuomotos iš tos pačios bendrovės „Turo“, todėl pareigūnai aiškinosi, ar tai susiję.
„Turo“ atstovas spaudai pareiškė, kad bendrovė bendradarbiauja su Las Vegaso bei Naujojo Orleano valdžios institucijomis ir padeda vykdyti tyrimą. Jis pažymėjo, kad abu nuomininkai, regis, neturėjo kriminalinės praeities, dėl kurios „būtų buvę identifikuoti kaip keliantys grėsmę saugumui“.
Klarko apygardos šerifas Kevino McMahillo teigimu, S.Jabbaras ir M.Livelsbergeris praleido nemažai laiko „Fort Liberty“ ir abu vyrai 2009 m. tarnavo Afganistane, tačiau nėra jokių įrodymų, kad jų tarnyba buvo susijusi.
JAV kariuomenės atstovas spaudai portalui „PolitiFact“ nurodė, kad M.Livelsbergeris nuo 2006 m. sausio iki 2011 m. kovo tarnavo aktyviojoje kariuomenėje, vėliau iki 2012 m. liepos tarnavo Nacionalinėje gvardijoje, o iki 2012 m. gruodžio buvo kariuomenės rezerve. Gruodį jis vėl prisijungė prie kariuomenės ir tarnavo kaip specialiųjų operacijų karys, priskirtas 10-ajai specialiųjų pajėgų grupei Vokietijoje. Mirties metu jis buvo išėjęs patvirtintų atostogų, sakė atstovas spaudai.
Nuo 2007 m. kovo iki 2015 m. sausio S.Jabbaras dirbo kariuomenėje žmogiškųjų išteklių ir informacinių technologijų specialistu, vėliau iki 2020 m. tarnavo kariuomenės rezerve. Nuo 2009 m. vasario iki 2010 m. sausio jis buvo dislokuotas Afganistane, sakė atstovas spaudai.
Timas Nicholsas, Djuko universiteto vizituojantis profesorius ir buvęs JAV jūrų pėstininkų korpuso žvalgybos karininkas, „PolitiFact“, teigė, kad dauguma JAV karių tam tikru tarnybos metu tarnauja „Fort Liberty“. Jo manymu, nėra neįprasta, kad S.Jabbaras ir M.Livelsbergeris kažkuriuo metu tarnavo būtent čia.
Anot profesoriaus, kad žmonės neturėtų politizuoti kariuomenės ir kurti sąmokslo teorijų apie bazę ir du įtariamuosius.
„Sakydami, kad tai kažkoks sąmokslas iš „Fort Liberty“, tikrai paneigtume faktą, kad yra dešimtys tūkstančių sunkiai dirbančių sąžiningų tarnybos narių, kurie iš tikrųjų stengiasi užtikrinti tautos saugumą, nepaisant viso to chaoso, kuris dabar vyksta šalies viduje“, – sakė jis.
15min verdiktas: trūksta konteksto. Nors du iš trijų vyrų iš tiesų tarnavo „Fort Liberty“ karinėje bazėje, tyrėjai patikino, kad tarp incidentų nerado jokio ryšio.