Likusi dalis – ekonominiai migrantai, kurie tiesiog naudojasi patogia situacija pabėgti į Europą. Tiesa, siro ar irakiečio tautybė – dar nėra šimtaprocentinis karo pabėgėlio statuso įrodymas. Tiek Sirijoje, tiek Irake yra vietų, kur gana ramu gyventi ir karo veiksmai nevyksta. Tad visus migrantus-pabėgėlius mauti ant vieno kurpaliaus yra mažų mažiausiai neteisinga.
Didelė dalis pabėgėlių nekreipia jokio dėmesio į objektyvą. Dalis – ištiesta ranka užsidengia veidą arba kukliai ištaria „please … no“ (prašau... ne).
Įdomu tai, kad sutikome vieną irakietį, kuris atkako iki Izmiro su viltimi pasiekti Europą, tačiau čia nusprendė grįžti atgal. „Velniop. Tai per daug pavojinga“, – paaiškino jis.
Per soc. tinklus kažkas manęs paklausė, kaip pabėgėliai žiūri į žiniasklaidos atstovus. Kolegų žurnalistų Izmire nėra daug. Per porą dienų mes sutikome vos dvi komandas. Slovėnų televizijos operatorių ir žurnalistę bei reporterį iš Skandinavijos.
Didelė dalis pabėgėlių nekreipia jokio dėmesio į objektyvą. Bent jau kol neįkyri su savo meninėmis ir kompozicinėmis paieškomis. Dalis – ištiesta ranka užsidengia veidą arba kukliai ištaria „please … no“ (prašau... ne). Tačiau yra dalis tokių, kurie iškart „šoka ant ragų“. Tada viskas priklauso nuo tavo paties nuotaikos, mokėjimo ir norėjimo bendrauti ir to, kuris šioje situacijoje jaučiasi labiau užtikrintas.
Tarkim, pribėga koks 25-erių veikėjas ir pradeda šaukti, ko čia filmuoji. Esą tai jo šeima ir t.t. Klausiu, kur ta šeima? Jis parodo į nedidelę aikštę pilną pabėgėlių-migrantų, laukiančių savo mikriukų į laivus, ir išrėkia: „Visi čia mano šeima.“ Na ką, su tokiu argumentu nepasiginčysi. Tad atšauni tokiu pačiu žargonu ir toliau dirbi.
Tiesa, viena akimi stebi situaciją ar nesirenka daugiau to veikėjo chebros. Vis dėlto dažniausiai tokio atsakymo užtenka ir skandalistas tiesiog pradingsta. Mat tokie siekia ne ką nors apsaugoti, o tiesiog save parodyti, pakelti savo statusą aplinkinių akyse.
LAUKITE TĘSINIO
#Paskuipabėgėlius – 15min.lt reportažų ciklas. Du mūsų žurnalistai Vidmantas Balkūnas ir Paulius Ramanauskas keliauja iš Turkijos–Sirijos pasienio iki Vokietijos. Keliu, kurį pastarosiomis dienomis bando įveikti dešimtys tūkstančių pabėgėlių.