25 cm storio aplanke, be kita ko, buvo JAV ir jų NATO sąjungininkių surinkta neapdorota žvalgybinė informacija apie Rusijos agentus ir atskleisti šios informacijos šaltiniai.
Dingusiuose dokumentuose taip pat buvo informacijos apie tai, kaip JAV valdžios institucijos priėjo prie išvados, kad Vladimiras Putinas siekė padėti D.Trumpui laimėti 2016 m. rinkimus, pranešė CNN, remdamasi daugiau nei 10 šaltinių.
Informacija buvo tokia slapta, kad kongresmenai ir jų padėjėjai, turintys leidimus susipažinti su slapta informacija, galėjo susipažinti su byla tik CŽA būstinėje Langlyje, Virdžinijos valstijoje. Tuo pat metu užrašų, kuriuos jie darė studijuodami šiuos dokumentus, negalėjo išsivežti su savimi, jie taip pat buvo laikomi Langlyje, seife.
Paskutinį kartą aplankas buvo matytas Baltuosiuose rūmuose paskutinėmis D.Trumpo kadencijos dienomis. Buvęs prezidentas įsakė jį ten nuvežti, kad būtų išslaptinti kai kurie dokumentai, susiję su FTB tyrimu dėl Rusijos kišimosi į rinkimus. Stebint tuometiniam Baltųjų rūmų personalo vadovui Markui Meadowsui, aplanką atidžiai išnagrinėjo respublikonų padėjėjai, turintys leidimą dirbti su slapta informacija.
Dieną prieš pasitraukdamas iš pareigų D.Trumpas išleido įsakymą išslaptinti didžiąją dalį aplanko turinio. Baltieji rūmai sukūrė kelias redaguoto aplanko versijos kopijas, kurias ketino išplatinti respublikonams Kongrese ir dešiniesiems žurnalistams. Kopijos buvo išsiųstos gavėjams, tačiau greitai atsiimtos, kai Baltųjų rūmų teisininkai padarė išvadą, kad reikia rimčiau redaguoti dokumentus.
M.Meadowsas atvyko į Teisingumo departamentą prieš pat Joe Bideno inauguraciją, kur asmeniškai įteikė redaguotą kopiją galutinei peržiūrai.
Praėjus beveik trejiems metams, Teisingumo departamentas vis dar neatskleidė visų tame aplanke esančių dokumentų, nors D.Trumpas ir nurodė juos išslaptinti. O cenzūruotos kopijos atsidūrė Nacionaliniame archyve.
Įslaptinto originalaus aplanko dingimas, apie kurį anksčiau nepranešta, sukėlė tokį JAV žvalgybos susirūpinimą, kad jos atstovai praėjusiais metais informavo Senato žvalgybos komiteto vadovus apie dingusius failus ir vyriausybės pastangas juos susigrąžinti, sakė CNN šaltiniai.
CŽA, FTB, Nacionalinis archyvas, Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuras, D.Trumpo advokatas ir Senato žvalgybos komiteto atstovas spaudai atsisakė komentuoti šią istoriją.
15min primena, kad 2019 m. baigtas specialiojo prokuroro Roberto Muellerio tyrimas dėl Rusijos kišimosi į 2016 m. rinkimų kampaniją įrodė patį faktą, kad Maskva bandė daryti įtaką rinkimams. Tačiau tyrėjams nepavyko rasti įrodymų, kad D.Trumpas ar jo padėjėjai būtų sąmokslavę su Rusija, kad laimėtų rinkimus.