„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Paskutinis puolimas? Vakarų ekspertai teigia, kad Rusijos kariuomenė gali pralaimėti Ukrainoje

Po kelias savaites trukusio „plataus masto puolimo Donbase“ Rusijos kariuomenei nepavyko padaryti didelės pažangos. Jai pavyko užimti tik Popasnos miestą Luhansko srityje, tačiau tik beveik visiškai jį sugriovus. Rusijos pareigūnai teigia, kad jų „specialioji operacija“ vyksta pagal planą, tačiau kai kurie Vakarų ekspertai daro išvadą, kad Kremliaus kampanija Ukrainoje gali baigtis kariniu pralaimėjimu, rašo BBC Rusijos naujienų tarnyba.
Ukrainos kariai mūšyje
Ukrainos kariai mūšyje / Ukrainos kariuomenės nuotr.

Lenkijos analitinio centro „Rochan“ vadovas Konradas Muzyka agentūrai „Reuters“ sakė, kad Rusijos kariuomenė Donbase praranda per daug karių ir įrangos, kurią jai vis sunkiau pakeisti.

„Esant dabartinei padėčiai, [Rusijai] gresia arba pralaimėjimas, arba mobilizacija. Nemanau, kad yra kokių nors tarpinių variantų“, – mano K.Muzyka.

Prieš gegužės 9-ąją kai kurie ekspertai spėliojo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali pasinaudoti Pergalės diena, kad paskelbtų karą Ukrainai ir (arba) surengtų visuotinę mobilizaciją, kuri pritrauktų nemažai kariuomenės pastiprinimo. Tačiau tai neįvyko, o Rusijos valdžia, pasak žiniasklaidos pranešimų, pradėjo dalinę „paslėptą mobilizaciją“, bandydama įtraukti rezervistus į kariuomenę.

Karininkai nedega noru toliau bandyti žengti į priekį, o Rusijos politinė vadovybė, atrodo, stringa net ir iškilus strateginio pralaimėjimo perspektyvai

Interviu agentūrai „Reuters“ CNA instituto Arlingtone Rusijos tyrimų direktorius Michaelas Kofmanas taip įvertino Rusijos galimybes užimti visą Donbaso teritoriją: „Labai abejoju jų perspektyvomis“.

„Rusijos pajėgos yra labai susilpnėjusios, o jų kovinė dvasia greičiausiai bus smukusi. Karininkai nedega noru toliau bandyti žengti į priekį, o Rusijos politinė vadovybė, atrodo, stringa net ir iškilus strateginio pralaimėjimo perspektyvai“, – mano M.Kofmanas.

Kas vyksta fronte?

Autoritetingo Amerikos karo studijų instituto (ISW) ataskaitoje teigiama, kad Rusija bando sudaryti karinės sėkmės įspūdį, tvirtindama, kad visiškai užėmė Mariupolį (pasidavus paskutiniams „Azovstal“ gynėjams), taip pat rengia puolimą Severodonecke.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Mariupolyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos kariai Mariupolyje

Vertindami Rusijos puolimo Luhansko srityje detales, JAV ekspertai rašo, kad Rusijos kariuomenė ketina perimti kelių, vedančių į Lysyčanską ir Bachmutą, kontrolę ir daro nedidelę pažangą.

Remdamasis Ukrainos generalinio štabo duomenimis, ISW rašo, kad Rusijos kariuomenė bando papildyti dalinius ir sukaupti rezervus tolesniam puolimui prieš Slovjanską Donecko srityje. Instituto ekspertų teigimu, gegužės 17 d. Rusijos kariuomenė kelis kartus nesėkmingai bandė veržtis link šio miesto. Tačiau Limano rajone jiems pavyko padaryti nedidelę pažangą.

Tačiau tuo pat metu Ukrainos ginkluotosios pajėgos vykdo kontrpuolimą Charkivo srityje, kur Rusijos daliniai ir toliau spaudžiami prie valstybės sienos. Pasak Charkivo srities administracijos vadovo Oleho Synehubovo, rusai bando atremti Ukrainos kontrpuolimą Volčansko miesto, kuris yra svarbus transporto mazgas maždaug už 90 km nuo Charkivo, kryptimi.

Tuo tarpu, ISW duomenimis, Ukrainos pajėgos ir toliau kelia grėsmę Rusijos tiekimo keliams, vedantiems iš Volčansko į Iziumą. Pasak Pentagono, Rusija tikriausiai ir toliau laiko pozicijas netoli Charkivo, ypač gyvenvietėse palei kelią į Belgorodą.

Amerikos karo instituto ekspertai prognozuoja, kad Rusijos pajėgos baigs atsitraukimą iš Charkivo apylinkių, bet bandys išlaikyti Volčanską, kad apsaugotų Donbase ir netoli Iziumo veikiančios savo grupuotės tiekimo linijas. „Neaišku, ar jiems pavyks tai pasiekti“, – rašo ISW. „Rusai ir toliau bandys apsupti Severodonecką ir Lysyčanską bent jau iš pietų, galbūt sutelkdami dėmesį į paskutinio kelio, jungiančio Severodonecką ir Lysyčanską su likusia Ukrainos dalimi, atkirtimą“, – mano ISW.

„Kova bus sunki ir ilga“

Pasak K.Muzykos, Rusija buvo priversta nukreipti savo pastangas į rytus po to, kai jai nepavyko pasiekti pažangos pradinėje kryptyje.

„Jiems nepavyko prasibrauti nuo Iziumo, todėl jie pasuko į Severodonecką ir Limaną, galbūt siekdami apsupti Ukrainos pajėgas prie [šių miestų]. Ar tai įvyks iš tikrųjų – visiškai kitas klausimas“, – „Reuters“ sakė Lenkijos analitinio centro „Rochan“ vadovas.

Ekspertai nemano, kad Ukrainai pavyks pakartoti Donbase palyginti greitą puolimą Charkivo srityje: prie Luhansko ir Donecko Rusijos karių – gerokai daugiau. „Kova bus sunki. Ji bus ne tik sunki, bet ir ilga, – interviu agentūrai „Reuters“ teigia M.Kofmanas. – Rusijos kariams nepavyko sėkmingai vykdyti puolimo, bet jie iš karto nebėga ir nepasiduoda.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečių kariai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainiečių kariai

Vakarų sunkioji ginkluotė, kurią Kyjivas pastaruoju metu pradėjo gauti iš sąjungininkų, gali būti labai svarbi Ukrainos kariuomenei. Kyjivas ypač laukia tolimojo nuotolio ir didelio tikslumo artilerijos, pavyzdžiui, amerikietiškų M777 haubicų. Ukrainiečiai praneša, kad pirmosios haubicos jau pasiekė frontą.

„Ukrainiečiai pradeda įgyti pranašumą prieš rusus dėl šaudymo nuotolio, – mano K.Muzyka. – Tai reiškia, kad jie gali veikti be Rusijos pusės atsakomosios ugnies grėsmės“.

„Rusai vis dar turi bendrą artilerijos kiekio pranašumą, tačiau nesu tikras, kad tą patį galima pasakyti apie kokybę, – priduria ekspertas. – Tai artilerijos karas.“

„Korozijos“ strategija

Autoritetingas karinis ekspertas, į atsargą išėjęs australų generolas Mickas Ryanas socialiniame tinkle „Twitter“ įvertino Ukrainos kariuomenės veikimo principus, kurie, jo nuomone, leidžia jai sėkmingai atremti skaitlingesnio priešo puolimą.

M.Ryanas Ukrainos strategiją apibūdina kaip „korozijos“ arba „erozijos“ strategiją, pagal kurią Kyjivas nuolat pataiko į silpniausias Maskvos pajėgų vietas ir veiksmingai naudoja savo pajėgas, kad sulėtintų priešo veiksmus.

Pasak jo, Ukrainos pajėgos daugiausia dėmesio skyrė silpniausioms bet kurios kariuomenės vietoms: komunikacijoms, logistikai, užnugariui, aprūpinimo keliams, artilerijai ir vadavietėms.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sunaikintas Rusijos tankas netoli Kijevo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sunaikintas Rusijos tankas netoli Kijevo

„Mūšio dėl Kyjivo metu Ukrainai pavyko sustabdyti Rusijos kariuomenę prasiskverbiant į jos užnugarį ir iš dalies sunaikinant logistinę paramą. Jiems pavyko iš vidaus sužlugdyti Rusijos šiaurinę kampaniją ir išstumti ją iš šalies“, – mano M.Ryanas.

Panašios strategijos Kyjivas laikosi ir kampanijos rytuose metu, nuolat puldamas Rusijos logistiką, nors šį kartą Maskva elgiasi daug atsargiau.

Tuo tarpu „rusų kovinę dvasią smukdo pralaimėjimai mūšio lauke, tiekimo problemos ir atsitraukimas nuo Kyjivo ir Charkivo“, – sako M.Ryanas. Sėkminga Ukrainos socialinės žiniasklaidos kampanija, kurioje demonstruojami Rusijos pralaimėjimai, taip pat prisideda prie Maskvos nesėkmių.

Neseniai vykę bandymai persikelti per Šiaurio Doneco upę, tapę košmaru Rusijos kariams, parodė, kad V.Putino vadovybė prastai vertina karinių operacijų riziką.

„Taip atrodo XXI amžiaus karas. Ukrainiečiai pasirodė meistriškai. Kiekviena vidutinio dydžio šalis, turinti ribotus išteklius, gali iš jų daug ko pasimokyti“, – rašo M.Ryanas.

„Viskas vyksta pagal planą“

Nepaisant aiškių karinių laimėjimų, Rusijos pareigūnai tvirtina, kad Rusijos kariuomenė vykdo savo užduotis, o Gynybos ministerija teigia kasdien sunaikinanti daugybę Ukrainos karinių objektų.

„Visai neseniai prezidentas sakė, kad viskas vyksta pagal planą, – antradienį teigė V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. – Viskas vyksta pagal planą. Gana efektyviai. Jūs matote mūsų kariuomenės laimėjimus, matote mūsų karių didvyriškumą, todėl neabejoju, kad visi užsibrėžti tikslai bus pasiekti.“

Kalbant apie visos Rusijos karinės kampanijos Ukrainoje perspektyvas, M.Kofmanas teigia, kad Kremlius ruošiasi siųsti pastiprinimus, tačiau tai nebus lengva.

„Wilson Center“ nuotr./Michaelas Kofmanas
„Wilson Center“ nuotr./Michaelas Kofmanas

„Visiškai akivaizdu, kad jie bandys kažkokiu būdu pritraukti žmones, turinčius karinės tarnybos patirties, – sako CNA instituto Arlingtone Rusijos studijų direktorius. – Tačiau kol kas, kiek matau, V.Putinas tik delsia, o padėtis Rusijos kariuomenėje blogėja. Kol kas viskas atrodo kaip paskutinis Rusijos kariuomenės puolimas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs