Pats mažiausias Lukašenka

2007 metais Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, atsakydamas į klausimas, kuris iš jo sūnų galėtų tapti jo įpėdiniu (tuo metu buvo žinoma tik apie du sūnus – Viktorą ir Dmitrijų), pareiškė, kad jie abu netinkami užimti valstybės vadovo postą. O štai trečiasis, anot A.Lukašenkos, yra unikalus žmogus, tad galbūt kada nors būtent jis perims vadovavimą Baltarusijai, straipsnyje apie tai, kaip berniukas Kolia tapo neatskiriama baltarusių gyvenimo dalimi, rašo Lenta.ru.
Aleksandras Lukašenka su savo sūnumi Nikolajumi per Baltarusijos nepriklausomybės dienos šventę Minske
Aleksandras Lukašenka su savo sūnumi Nikolajumi per Baltarusijos nepriklausomybės dienos šventę Minske / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tuo metu apie trečiąjį Baltarusijos prezidento sūnų nieko nebuvo žinoma, tačiau praėjus vos trejiems metams jį – septynmetį berniuką Kolią – pažinojo jau visa šalis.

2007 metų pareiškime A.Lukašenka pirmiausia pabrėžė, kad „artimiausioje ateityje“ šalies prezidentu išliks jis pats. Kalbėdamas apie galimybę perduoti valdžią paveldėjimo teise iš tėvo sūnui, paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas A.Lukašenka pareiškė: „Mes niekada namuose šitų problemų nesvarstome, prisiekiu savo vaikų likimais. Bet jeigu svarstytume, tai aš Viktorui pasakyčiau, kad jis yra silpnesnis šiandien ir bus silpnesnis rytoj, nei dabartinis šalies prezidentas. Tai kam silpnesnį palaikyti ir kelti jo kandidatūrą? O kalbant apie įpėdinį, patį mažiausią ruoš tam. Tai unikalus žmogus. Sakau jums visiškai atvirai.“

Kurį laiką visuomenė buvo apstulbusi ir svarstė: kas tas „pats mažiausias“?

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi

Apie sūnus Viktorą (šalies Saugumo tarybos narį, prezidento padėjėją) ir Dmitrijų (Nacionalinio olimpinio komiteto narį, „Prezidento sporto klubo“ vadovą) taip pat nėra žinoma itin daug, o čia šeima pasipildė dar vienu nariu. Tačiau po kurio laiko baltarusiams paaiškėjo, kas ir kaip, kadangi gandai apie tai, kad A.Lukašenka turi nesantuokinių ryšių su Irina Abelskaja, buvusia vyriausiąja Prezidento reikalų valdybos ligoninės gydytoja, ir jiems gimė vaikas, sklandė jau seniai.

Taip berniukas Kolia, oficialiais duomenimis gimęs 2004 metų rugpjūčio 31 dieną, įėjo į baltarusių gyvenimus. Tiesa, kokių nors A.Lukašenka komentarų apie tai, iš kur atsirado Kolia, kas jo mama, kokie jų santykiai ir t.t., nepateikė. Tačiau po truputį visi priprato prie Kolios, nes tėvas vis dažniau kartu su sūnumi pasirodydavo viešumoje, o pastaruoju metu be Kolios nepraeina praktiškai nė vienas renginys, kuriame dalyvauja prezidentas.

Sūnus lydi A.Lukašenką ir oficialiuose susitikimuose. Jam teko nuobodžiauti per tėvo derybas su Armėnijos, Ukrainos ir kt. šalių prezidentais, stovėti tribūnoje karinių paradų metu minint Nepriklausomybės dieną, dovanoti Romos popiežiui Benediktui XVI rusišką elementorių, „dalyvauti“ NVS susitikimuose, festivalyje „Slavianskij bazar“, važinėti po regionus, nukentėjusius per Černobylio avariją, dalyvauti Pekino olimpiadoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi mėgaujasi pasivažinėjimu „Harley-Davidson“ motociklu.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aleksandras Lukašenka su sūnumi Nikolajumi mėgaujasi pasivažinėjimu „Harley-Davidson“ motociklu.

Kolia įmetė į urną tėvo užpildytą biuletenį per Baltarusijos parlamento rinkimus 2008 metais, mūrijo pirmą plytą pradedant vandens parko statybas (šiame renginyje A.Lukašenka su sūnumis buvo be šalmų, kas leido Mogiliovo gyventojui Aleksejui Pablobskiui pareikalauti prezidento atsakomybės dėl saugumo reikalavimų nevykdymo) ir ne vieną kartą dalyvavo karinėse pratybose. Galima spėti, kad tai mėgstamiausia berniuko veikla iš tėvo darbotvarkės, nes čia jis gali atiduoti karinę pagarbą aukščiausiems kariniams vadams.

2009 metais per mokymus „Vakarai 2009“ su Nikolajumi susitiko tuometinis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas. Jei netgi pabendravo su kariniais dalykais susijusia tema. Kaip ir tėvas, Kolia Lukašenko buvo apsirengęs kamufliažine apranga, o prie diržo turėjo prikabintą dėklą su auksinės spalvos pistoletu. Juo ir susidomėjo D.Medvedevas, kaip pažymi lenta.ru, matyt, panašų ginklą matęs pas Čečėnijos prezidentą Ramzaną Kadyrovą.

Rusijos prezidentas pasiteiravo Kolios, ar jam patinka šis ginklas. Atsakymą sūnui pasufleravo A.Lukašenka: „Geras pistoletas, nes jį padovanojo Rusijos prezidentas.“

„Scanpix“ nuotr./Medvedevas drauge su Lukašenka stebės karinių mokymų baigiamąjį etapą
„Scanpix“ nuotr./D.Medvedevas drauge su A.Lukašenka ir Kolia

Prieš kelias dienas vykdamas į turą po Lotynų Ameriką A.Lukašenka taip pat pasiėmė savo potencialų įpėdinį. Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas, sveikindamas Baltarusijos vadovą, paprašė pakviesti ir Kolią. „Šiandien Venesueloje iškilminga diena, nes mes sveikiname Aliaksandrą Lukašenką ir jo sūnų Kolią“, – pasakė H.Chavezas ir net pakvietė Kolią tarti sveikinimo žodį, tačiau jis atsisakė.

Baltarusijos prezidentas, kalbėdamas apie Minsko ir Karakaso draugystę, pažymėjo, kad „čia yra mano sūnus Nikolajus, o tai rodo, jog mes rimtai vertiname ilgalaikio bendradarbiavimo pamatus ir yra kas perims estafetę po 20-25 metų“. Kalba ėjo apie laiką, kai Koliai jau bus per 30 metų ir jis galės pretenduoti į prezidento pareigas.

Šiuo metu Baltarusijos prezidentu galima tapti sulaukus tik 35 metų, tačiau Lenta.ru primena Minską turint patirtį surengti įvairiausius ir, svarbiausia, valdžiai labai palankius referendumus, tad galima net neabejoti, jog amžiaus cenzas gali sumažėti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parado Minske metu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Parado Minske metu

Apie Kolios charakterį beveik nieko nežinoma, tačiau vargu ar galima tikėtis, kad iš vaiko, kuris nuo mažų dienų įprato, jog jam atiduodama pagarba, išaugs žmogus, sugebantys ne tik valdyti šalį, bet bent jau normaliai elgtis sau panašių žmonių draugijoje.

Lenta.ru straipsnyje pateikiamas pavyzdys, kai A.Lukašenka pasiėmė sūnų į eilinę kelionę. Berniukas neva norėjo pats uždaryti lėktuvo duris, o kai stiuardesė jam uždraudė tai daryti, Nikolaujus Lukašenka įkando jai į ranką ir pažadėjo: „Kai tapsiu ministru, aš tave sušaudysiu“.

2011 metais Kolia pradėjo lankyti mokyklą šalia Minsko, kuri prieš mokslo metus buvo rekonstruota už kelis milijonus dolerių. Tačiau teigiama, kad mokykla nėra niekuo ypatinga, nebuvo ypatingai ruošiamasi ir priimti išskirtinį mokinį. Tiesa, pirmąją dieną sūnų į mokyklą atlydėjo pats tėvas, pareiškęs, kad „vaikai yra mūsų svarbiausia vertybė“.

Vėliau pasirodė informacija, kad Koliai skirtas mokymasis namuose, nes jis dėl savo nesugyvenamo charakterio nesutarė su bendramoksliais. Tačiau tokias žinias platino opozicinė žiniasklaida, kuri, Lenta.ru teigimu, neretai yra gana neobjektyvi prezidento ir jo sūnaus atžvilgiu.

Baltarusija prie Kolios galutinai priprato. Jis tapo neatskiriama jų gyvenimo dalimi, kaip, tarkim, ir ledo ritulys. Apie jį jau net eilės kuriamos, tiesa, dažniausiai pašaipios ir gana įžeidžios.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai