Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pekinas: ES diplomatai per vizitą į neramų Kinijos regioną įgijo „objektyvių“ žinių

Kinijos vyriausybė antradienį paskelbė, kad neseniai įvykęs Europos Sąjungos delegacijos vizitas į tolimųjų vakarų Sindziango regioną gali padėti blokui „objektyviau suprasti“ prieštaringai vertinamą kovos su terorizmu kampaniją, tarptautinei bendruomenei kritikuojant Pekiną dėl masinių sulaikymų toje šalies dalyje.
Sindziango musulmonai meldžiasi mečetėje
Sindziango musulmonai meldžiasi mečetėje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

ES delegacijai anksčiau šį mėnesį buvo suteikta reta proga apsilankyti viename iš „profesinio mokymo centrų“ – taip kinų valdžia vadina įstaigas, kurias žmogaus teisių organizacijos laiko politinio perauklėjimo stovyklomis.

Per tris dienas trukusią kelionę į Sindziangą delegacijai pavyko surinkti informacijos, kuri grindžiama „įtikimais ir vienas kitam neprieštaraujančiais“ pranešimais apie žmogaus teisių pažeidimus, nors ES diplomatus prižiūrėjo kinų pareigūnai, naujienų agentūrai AFP sakė vienas Bendrijos pareigūnas.

Tuo metu Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Geng Shuangas pareiškė žurnalistams, kad vizitas „padės ES geriau ir objektyviau suvokti padėtį Sindziange, ypač kalbant apie Kinijos kovos su ekstremizmu ir terorizmu praktiką“.

Sindziango regione esančiose sulaikymo stovyklose yra laikoma iki milijono uigūrų ir kitų etninių daugiausia musulmoniškų mažumų atstovų, skelbia Jungtinės Tautos, cituodamos ekspertus.

Tai buvo pirmas tokios tarptautinės organizacijos kaip ES atstovų apsilankymas Sindziange po to, kai Pekinas pripažino šių stovyklų egzistavimą.

Pekinas tvirtina, kad vadinamieji profesinio mokymo centrai padeda reintegruoti ekstremistinių pažiūrų žmones į visuomenę ir kovoti su terorizmu.

Praėjusį mėnesį regione apsilankė Rusijos ir 11-os dideles musulmonų bendruomenes turinčių Azijos šalių diplomatai. Juos taip pat lydėjo Kinijos vyriausybės pareigūnai.

JT žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet nurodė, kad komisariato pareigūnai siekia patekti į Sindziangą ir patikrinti pranešimus apie ten esančias stovyklas. Tačiau Pekino pareigūnai sako, kad JT pareigūnai galės atvykti tik su sąlyga, kad nesikiš į šalies vidaus reikalus.

Pekinas tvirtina, kad vadinamieji profesinio mokymo centrai padeda reintegruoti ekstremistinių pažiūrų žmones į visuomenę ir kovoti su terorizmu.

Tačiau Vašingtonas ir žmogaus teisių gynėjai kritikuoja šią Pekino programą.

Briuselis taip pat ne kartą reikšdavo susirūpinimą dėl žmogaus teisių padėties Sindziange, ypač nerimaudamas dėl sulaikymo stovyklų ir varžomos tikėjimo laisvės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs