Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Penki papeikimai ir penkios liaupsės koronaviruso epidemijos purtomai Italijai

Milano non si ferma. Milanas nesustoja. Taip vadinasi trumpas jaudinantis videoklipas, kurį peržiūrėję vieni pravirksta, o kiti suploja rankomis. Italijos finansų ir mados širdis nesustoja, ji plaka. Filmuko pabaigoje lekia titrai: Milanas nesustoja, Roma nesustoja, Palermas nesustoja. Italija nė nemano sustoti.
Italija kovoja su koronavirusu
Italija kovoja su koronavirusu / „Scanpix“/„Zumapress“ nuotr.

Labiausiai koronaroviruso epidemijos pažeista, bet neparklupdyta Europos valstybė atsidūrė dramatiškos kovos smaigalyje: daugiausiai apsikrėtusių, daugiausiai sergančių, daugiausiai mirčių. Ar tikrai Italijoje viskas blogai? Ar šalis kolapsuoja, sminga į depresijos bedugnę? O gal atvirkščiai – Italija taps savotišku vadovėliu aiškinančiu kaip sėkmingai suvaldyti klastingą epidemiją? Štai penki minusai, penkios klaidos, kurių geriau nekartoti. Ir penki dalykai, kuriuos galime palydėti aplodismentais.

Ne! Mes geriau taip nedarykime!

Politikai nusišneka reguliariai. Atrodo, jie tik ir laukė siaubingos epidemijos tam, kad leptelėtų nesąmonę. Veneto regiono gubernatorius Luca Zaia pamiršęs, kad Italija yra trečioje vietoje po Kinijos pagal koronaviruso plitimą lygino higienos įpročius: „Visi matėme kaip jie valgė gyvas žiurkes. Mes esame švaros maniakai“. Lombardijos regiono gubernatorius Attilio Fontana vieną rytą iškilmingai pranešė: „Milanas bus uždarytas kaip Uhanas“. Kitą rytą supratęs, ką reiškia toks palyginimas mados sostinei skelbė priešingą žinią: „Milanas niekada nebus uždarytas kaip Uhanas“. Italijos ksenofobų partijos lyderis Matteo Salvinis pasiūlė aklinai uždaryti sienas “... kad virusas neįžengtų į Italiją“. Nors būtent Italija nunešė užkratą į 10 valstybių.

Laikas žudyti Cezarį? Epidemija gali puikiai pasitarnauti tiems veikėjams, kurie svajoja apie valdžią. Supurtykime silpną koalicinę vyriausybę, sudėliokime naują ir pavadinkime ją tematiškai – governo della salute – sveikatos vyriausybe. Tokių pasiūlymų Italijoje yra. Dešinieji riejasi tarpusavyje, nes nesutaria dėl vieno kairiojo paramos. Kairysis vieną dieną žada išeiti iš valdančiosios koalicijos ir sužlugyti premjero Conte kabinetą, o kitą dieną skelbia savo paramą premjerui. Ką daro populistinė „Penkių žvaigždžių“ partija – ta, kuri skelbėsi paprastų italų gynėja? Tyli, tarsi būtų užsimovusi antivirusinę kaukę.

Jau pastebėjo: sveikatos apsauga nuvaryta. Jeigu ne koronavirusas Roma, matyt, ir toliau būtų sistemingai mažinusi investicijas į sveikatos apsaugą. Šalyje trūksta: 56.000 gydytojų, 54.000 vidurinės grandies personalo. Per paskutinius 5 metus buvo uždaryti 758 stacionarų skyriai. Apžvalgininkai tyliai dūsauja: visa laimė, kad infekcijos židiniai susidarė ten, kur sveikatos apsauga lieka efektingiausia: Šiaurės Italijoje.

Liūdnas „Serie A“ futbolo spektaklis. Prieš epidemiją visi lygūs. Išskyrus, žinoma, Italijos futbolo lygą „Serie A“. Ten jie tvarkosi kaip nori, ir jokios sveiko proto taisyklės, vyriausybės dekretai, prefektūrų įsakymai negalioja. Viskas priklauso nuo to, koks futbolo klubo įvaizdis ir svoris visuomenėje. „Juventus“ reiškia daugiau už „Inter“, o „Inter“ – daugiau už „Atalanta“. Vieni žaidžia stadionuose be žiūrovų, kiti – su žiūrovais. Treti – tik savo žiūrovais, bet be svetimų. Žiūrovai iš Pietų Italijos gali važiuoti sirgti už savo klubus į Šiaurę, o šiauriečiai – ne. Epidemija sukiršino Italijos futbolą taip, jog jau girdisi niūrūs specialistų pasiūlymai: „Čempionatą reikia nutraukti visur – tiek Šiaurėje, tiek Pietuose“.

Epidemija gali puikiai pasitarnauti tiems veikėjams, kurie svajoja apie valdžią.

Dėl visko kalti barai? Tiems, kurie vakare išalko - buon appetito – gero apetito! Nes Milane restoranai veikia. O barai uždaromi šeštą vakaro. Kodėl? Milaniečiai juokauja: matyt, todėl, kad aperityvo tradicija šiame mieste visais laikais buvo vienas svarbiausių socialinių ritualų. Valdžia teisinasi, bet absurdiškai: jeigu bare yra viryklė, puodai ir keptuvės, tada galima plakti kokteilius. Bet tik prie stalo. Stovėti prie baro – uždrausta.

O dabar – aplodismentai Italijai

Finansinė valstybės pagalba žmonėms. Galima posėdžiauti, reikšti solidarumą tiems, kurie negali dirbti, nes užsidarę į karantiną. Galima siųsti filmukus sergantiems. Vis tik labiausiai žmonėms rūpi konkretūs pinigų dalykai: kaip susimokėti paskolą, kai esi uždarytas namuose ir nedirbi? Iš kokių lėšų mokėti už šildymą, elektrą, dujas, internetą, kai pinigai sąskaitoje tirpte tirpsta? Praėjusią savaitę Italijos vyriausybę paskelbė įstatymų – dekretų paketą. Jame surašytos galimybės atidėti mokestinius įsipareigojimus: raudonojoje karantino zonoje atsidūrę gyventojai gali iki balandžio 30 nemokėti už elektrą, vandenį, šildymą, automobilio draudimą. Bankai raginami suteikti galimybę sustabdyti paskolų mokėjimą fiziniams asmenims. Pajamų deklaracijų pateikimo terminas pratęstas iki rugsėjo 30.

Finansinė parama įmonėms. Šią savaitę paskelbta: jos dydis sieks 3,6 milijardo eurų. Viešbučiai turi galimybę sustabdyti visų mokestinių prievolių mokėjimą: PVM, darbuotojų socialinio draudimo, pelno mokesčius. Sukurtas specialus 350 milijonų eurų pagalbos fondas Šiaurės Italijos įmonėms, kurios eksportuoja daugiausiai.

Viešbučiai kapstosi patys. 90 proc. rezervacijų netekę prabangūs viešbučiai ieško išeities patys, nelaukdami vyriausybės dekretų ir paramos. Romoje šeši penkių žvaigždučių tinklo „4L Collection“ viešbučiai paskelbė įrengsiantys klientų temperatūros matavimo įrenginius, siūlys nemokamas dezinfekcijos priemones. „Tokie dabar laikai: viešbučio klientai prabangą matuoja vertindami jau nbe baldus ar šviestuvus, o dezinfekcijos priemonių prieinamumą“ – aiškino tinklo vadovybė.

Geros naujienos - iš profesionalų. Mados, „la dolce vita“, gero maisto šalis Italija tapo labiausiai infekuota Europos valstybe. Epidemija suvienijo aršius verslo konkurentus: trys didžiausios Lombardijos viešųjų ryšių bendrovės paskelbė, jog bendrai kurs pozityvų, teigiamas emocijas skatinantį turinį žiniasklaidai ir televizijai. „Mes koreguosime Italijos įvaizdį tiek vietiniams gyventojams, tiek užsieniui“.

Maži ir ir dideli koronaviruso epochos didvyriai. Jų yra. Jie dirba savo darbą nereikalaudami dėmesio ir garbės, tačiau pasakojimai apie šiuos žmones teigiamai veikia bendrą valstybės sveikatą. Visi iki šiol atsimena neigiamą herojų – kruizinio laivo „Costa Concordia“ kapitoną Francesco Schettino pabėgusį iš skęstančio laivo. Bet yra ir teigiamas jo antipodas: kompanijos „Princess Cruises“ lainerio „Diamond Princess“ kapitonas Gennaro Arma. Japonijos uoste Jokohamoje karantinuotame laive, kilus infekcijos protrūkiui susirgo 705 iš 3711 keleivių, 5 mirė. G.Arma pareiškė, kad nepaliks užkrėsto laivo tol, kol jame bus bent vienas keleivis ar paties žemiausio rango įgulos narys. Kapitonas išlipo paskutinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos