Pentagonas sužinojo, kaip telefonais sekti V.Putino aplinką

JAV kariuomenė ir žvalgybos tarnybos gali sekti Vladimiro Putino judėjimą naudodamos jo aplinkos žmonių telefonų duomenis. Tai tapo žinoma iš žurnalo „Wired“ išleistos knygos „Kontrolės priemonės: kaip slaptas technologijų ir valdžios aljansas kuria naują Amerikos sekimo valstybę“ ištraukos.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas / „IMAGO“/„Scanpix“

Amerikiečių žurnalisto Byrono Tau knygoje pasakojama, kaip JAV buvo sukurta programa, leidžianti sekti beveik bet kurio žmogaus judėjimą pasaulyje naudojant jo mobiliojo telefono duomenis. Programos kūrėjai prieigą prie šių duomenų gavo naudodamiesi tais pačiais duomenimis, kuriuos reklamuotojai naudoja savo reklamoms nukreipti.

Šiuose duomenyse yra „anoniminis“ reklamos identifikatorius, priskiriamas kiekvienam išmaniajam telefonui. Šie identifikatoriai gali būti naudojami išmaniųjų telefonų naudotojų judėjimui visame pasaulyje sekti.

2019 m. IT konsultantas Mike'as Yeagley, didžiąją savo karjeros dalį praleidęs dirbdamas su vyriausybiniais projektais, Vašingtone žvalgybos agentūroms skaitė keletą pranešimų, kuriuose, siekdamas parodyti išmaniųjų telefonų keliamą pavojų, pasitelkė LGBTQ pažinčių programėlės „Grindr“ pavyzdį. Paaiškėjo, kad pagal geoduomenis, kuriuos „Grindr“ renka apie vartotoją, galima lengvai nustatyti Pentagono, FTB ir kitų žvalgybos agentūrų darbuotojus. O tada galima sekti, ką šie darbuotojai veikia po darbo.

Tokią pačią informaciją galima gauti ne tik su „Grindr“. Kitos programos taip pat renka daugybę duomenų apie telefono savininką – IP adresą, jame veikiančios operacinės sistemos versiją, duomenis apie paslaugų teikėją, taip pat daugybę techninių duomenų apie telefono nustatymus ir tikslias telefono GPS koordinates.

Bendrovė „PlanetRisk“, kurioje tuo metu dirbo M.Yeagley, padėjo sukurti informacijos rinkimo metodą, kurį kai kurie juo besinaudojantys juokaudami vadina ADINT. Jame derinami elektroninės ir atvirosios žvalgybos (OSINT) principai. Naujasis duomenų analizės metodas buvo įdiegtas programoje, pavadintoje „Locomotive“ (kilusioje iš dviejų žodžių „lokacija“ ir „motyvas“).

Ja pasinaudoję kūrėjai galėjo beveik realiuoju laiku stebėti JAV žvalgybos tarnybų operaciją prieš ISIS Sirijoje. „PlanetRisk“ „matė“, kaip telefonai, anksčiau buvę karinėse bazėse Šiaurės Karolinoje ir Floridoje, persikėlė į apleistą cemento gamyklą netoli Sirijos Kobanio miesto. Po kelių mėnesių JAV vyriausybė pripažino šį objektą priešakine operatyvine baze, kurioje buvo dislokuotas kampanijoje prieš ISIS dalyvaujantis personalas.

Ta pačia programa taip pat būtų galima sekti pasaulio lyderius. Kai „PlanetRisk“ gavo Rusijos duomenų rinkinį, bendrovė išmoko sekti V.Putino aplinkos žmonių telefonus. Dėl to „PlanetRisk“ žinojo, kur V.Putinas eina ir kas jį supa. Paaiškėjo, kad įrenginiai priklauso vairuotojams, apsaugos darbuotojams, padėjėjams ir kitam Rusijos prezidentą supančiam pagalbiniam personalui.

Vėliau „Locomotive“ buvo pervadintas į VISR (virtualioji žvalgyba, stebėjimas ir žvalgyba). Ji tapo JAV žvalgybos bendruomenės plačiai naudojamos programos dalimi.

Panašias priemones sukūrė Izraelio bendrovės „Insanet“, „Patternz“ ir „Rayzone“. Jos parduoda jas žvalgybos agentūroms visame pasaulyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis