Daugiau nei 150 puslapių užimančiame vadinamajame Baltajame dokumente, kuris buvo parengtas JAV Generaliniam štabui, skelbiama, kad Vašingtonas vis dar neįvertina, kokie platūs Rusijos užmojai.
Nors JAV prezidentas Donaldas Trumpas nusiteikęs bičiuliautis su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu, Pentagono tyrimas rodo, kad D.Trumpo atžvilgiu skriejanti kritika dėl pozicijos santykių su Maskva atžvilgiu pagrįsta.
Bičiuliaujasi su diktatoriais
Dokumente rašoma, kad Rusija plačiai naudoja propagandą ir dezinformaciją siekdama paveikti visuomenės nuomonę Europos, Centrinės Azijos, Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Atkreipiamas dėmesys ir į stiprėjančius Rusijos ryšius su Kinija.
Esą ir Maskva, ir Pekinas prisibijo JAV vadovaujamų tarptautinių aljansų ir mieliau kalba apie, anot studijos autorių, „autoritarišką stabilumą“.
D.Trumpas V.Putiną ar Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną vadina puikiais vyrukais ir šaiposi iš įrodyto fakto, kad Rusija kišosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
Tyrimo autoriai daro išvadą, kad chaosas namuose neleidžia JAV atsakyti į tokius Kremliaus veiksmus – esą Vašingtonas nesugeba sukurti patrauklios „istorijos“, tokios, kokia amerikiečiams padėjo laimėti Šaltąjį karą.
Tiesa, studijoje pats D.Trumpas nėra kritikuojamas, bet ji skelbiama kaip tik tokiu metu, kai „vanagai“ tiek Respublikonų, tiek Demokratų partijoje reiškia nepasitenkinimą dėl prezidento kritikos strateginiams JAV sąjungininkams Azijoje ir Europoje.
D.Trumpas V.Putiną ar Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną vadina puikiais vyrukais ir šaiposi iš įrodyto fakto, kad Rusija kišosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
Daugelis Rusijos ekspertų sutinka su Pentagono užsakyto tyrimo autoriais, kad JAV reikia pasitempti.
„Rusija puola Vakarų institucijas daug gudresniais ir slaptesniais būdais, nei daugelis įsivaizduoja. Šios atakos gali atrodyti subtilesnės, bet yra labai destruktyvios – paveikiamos vyriausybės, keičiami įstatymai, paralyžiuojama teisėsauga“, – teigė fondo „Free Rusia“ vadovė Natalija Arno.
Ginklavimosi varžybos per brangios
Pentagono dokumente karinė vadovybė iš esmės įspėja civilius lyderius apie grėsmę nacionaliniam saugumui, kuri, jos nesigriebus, gali privesti net prie ginkluoto konflikto.
„Šioje aplinkoje ekonominė kova, įtakos kampanijos, sukarintų organizacijų veiksmai, kibernetiniai įsiveržimai ir politiniai karai tik dažnės, – įspėja JAV karinio jūrų laivyno kontradmirolas Jeffrey Czerewko. – Tokios konfrontacijos didina apsiskaičiavimo, nesusipratimo riziką.“
Dokumente skiriama nemažai dėmesio Maskvos veiklai „pilkojoje zonoje“. V.Putino režimas vis drąsiau bando kištis į demokratinių šalių, dažnai esančių prie Rusijos, vidaus politiką, nors jų nepuola fiziškai.
„Rusija grasina kitoms šalims karine jėga ir kenkia jų visuomenėms, ekonomikoms bei vyriausybėms naudodama propagandą, dezinformaciją ir kultūrinę, religinę bei energetinę prievartą“, – teigė JAV pajėgų Europoje vadavietėje dirbantis Jasonas Werchanas.
Daugelis tyrime cituojamų ekspertų apgailestauja, kad JAV į tokius Rusijos veiksmus negali atsakyti efektyviai, o atskiros institucijos nederina atsakomųjų priemonių.
„Mes turime geriau ir mums patiems, ir kitiems, išreikšti JAV interesus ir strategiją“, – pripažino vyriausybinių konsultacijų įmonėje NSI dirbanti analitikė Belinga Bragg.
„Bet pirmiausia reikia susitarti, kokia JAV siunčiama žinia turėtų būti. Vis dar turime ką papasakoti, bet turime problemų su siužetu, nes esame susiskaldę ir savimi abejojame. Rusija tokios problemos neturi“, – svarstė ir Vašingtono instituto Artimųjų Rytų politikai atstovė Ana Borščevskaja.
Kita vertus, tyrime taip pat raginama kuo greičiau pradėti bendradarbiauti su Rusija svarbiausiose sferose – ypač kalbant apie branduolinius ginklus.
Ekspertai įžvelgia atsinaujinančias ginklavimosi varžybas – JAV arba gali ryžtis jose dalyvauti ir tikėtis palikti Rusiją toli užnugaryje, arba pabandyti išvengti tokios brangios konkurencijos bei iš naujo susitarti dėl ginkluotės mažinimo.
Viltys – į visuomenę
Daugiausia vilčių dedama į Rusijos žmones, kurie esą vis labiau abejoja šalies užsienio politikos kryptimi ir „Kremliaus aiškinimais, esą JAV nuolat kelia pavojų rusams“.
Sociologiniai tyrimai esą rodo, kad vis mažiau rusų pritaria jėgos demonstravimui užsienyje, o į V.Putino strategiją skeptiškai žvelgia ir elitas.
„Nors ir elitas, ir masės pasisako už Rusijos kaip supervalstybės statuso susigrąžinimą, jie dažniau turi omenyje ne kietosios galios kūrimą ir demonstravimą, o socioekonominę plėtrą“, – rašoma Pentagono dokumente.