Per Ramųjį vandenyną nusirito cunamio banga (video, naujos nuotraukos, atnaujinta 11.42 val.)

Galingas žemės drebėjimas supurtė pietvakarinį Ramiojo vandenyno regioną netoli Samoa salyno. Drebėjimas sukėlė cunamio bangą. Pirminiais duomenimis, per cunamio smūgį ties Samoa salyno pakrantėmis žuvo daugiau nei 90 žmonių.
Potvyniai po cunamio bangos
Cunamis visiškai nuniokojo kai kuriuos kaimelius. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ramiojo vandenyno cunamio perspėjimo centras informavo, kad žemės drebėjimo stiprumas siekė 8,3 balo pagal Richterio skalę. Iš karto po jo nuo epicentro į visas puses pasklido cunamio banga.

Remiantis pirminiais pranešimais iš regiono, 1,57 m aukščio banga pasiekė Vakarų Samoa sostinę Apiją. Informacijos apie sugriovimus ar sužeidimus nėra, tačiau teigiama, kad buvo užtvindyti pakrantėje stovintys pastatai.

Žemės drebėjimo epicentras, kaip praneša BBC, buvo 33 km gylyje ir maždaug už 190 km nuo Apijos.

Specialistai tvirtina, kad cunamis gali turėti pakankamai griaunamosios jėgos ir toli nuo epicentro. Perspėjimai dėl besiartinančios bangos skelbiami Naujoje Zelandijoje, Tongoje ir Fidžyje. Su nerimu įvykių raidos laukiama ir Havajuose, Papua Naujojoje Gvinėjoje bei kitose mažesnėse Ramiojo vandenyno salose.

2004-aisiais po žemės drebėjimo Indijos vandenyne kilęs cunamis pražudė dešimtis tūkstančių žmonių Pietryčių Azijoje.

VIDEO: 7.6 quake hits Philippines, tsunami warning cancelled

Papildyta 2.12 val. Po vidurnakčio Lietuvos laiku gauti pirmieji pranešimai apie cunamio aukas. AFP duomenimis, Samoa salyne žuvo mažiausiai 19 žmonių, o dar daugiau kaip pusšimtis buvo sužalota. Sužeistųjų skaičius gali smarkiai augti, kadangi į pagrindinę Apijos ligoninę nuolat atvyksta įvairių sužeidimų patyrusių pakrančių gyventojų.

Naujausiais duomenimis, stichijos banga suniokojo kelis pakrantės kaimus. 14 žmonių žuvo Rytų Samoa, priklausančioje JAV, o dar 5 – Vakarų Samoa.

Daugelis salyno gyventojų pasitraukė į sausumos gilumą, į aukštumas. Paniką dar labiau sustiprino nepatvirtinti pranešimai apie 4 metrų aukščio bangas.

Papildyta 7.07 val. Naujausiais pranešimais, žuvo mažiausiai 34 žmonės, dar dešimtys sužeisti. Kaip praneša BBC, kai kurios teritorijos visiškai nusiaubtos stichijos, matyti plaukiančios vandenyje mašinos, namai sugriauti.

Papildyta 09.16 val. Kaip pranešė BBC, Rytų Samoa žuvo 20 žmonių, o Vakarų Samoa – dar mažiausiai 64 žmonės. Taip pat pranešama, kad dar bent pusantro šimtų žmonių patyrė sužeidimų. Ištisi kaimai buvo nuniokoti, o tūkstančiai žmonių priversti palikti savo namus.

Cunamis smogė ir populiariems kurortams – Sinalei Rifui bei Kokonats Bičui, o Samoa premjero pavaduotojas teigė, jog poilsiautojai turėjo nedaug laiko pabėgti.

Liudininkai pasakoja, kad žmonės turėjo nuo kaimus užliejusio vandens bėgti žaibiškai – 7,5 metro aukščio bangos krantą pasiekė praėjus vos kelioms minutėms po žemės drebėjimo pradžios.

Kai kuriuose kaimuose neliko nė vieno pastato, automobiliai paskendę vandenyje. Pranešama, kad labiausiai nuniokotame rajone buvo apie 70 kaimų.

Raudonojo Kryžiaus atstovai neabejoja, kad žuvusiųjų skaičius augs, o tikrieji šios nelaimės mastai paaiškės tik per šią savaitę.

Papildyta 10.40 val. Praėjus vos kelioms valandoms po to, kai Samoa salyną nusiaubė cunamis, čia vėl skelbiamas pavojus. Kaip pranešė naujienų agentūra AP, įjungtos sirenos, skelbiančios apie vėl artėjančio cunamio pavojų. Policija gyventojams davė nurodymus trauktis į aukštesnes vietas.

Tiesa, specialistai kol kas oficialiai nepatvirtino, kad artėja naujas cunamis, o anksčiau netgi buvo išplatintas pranešimas, kuriame buvo teigiama, jog cunamis greičiausiai nepasikartos.

Papildyta 11.42 val. Cunamio metu žuvusiųjų skaičius vis auga. BBC paneša, kad žuvo daugiau nei 90 žmonių, „Reuters“ skelbia, jog bijoma, kad žuvusiųjų bus ne mažiau nei 100. Australijos valdžia pranešė, kad žuvo vienas šios šalies turistas, dar šeši dingę be žinios. Taip pat pranešama, kad Tongos salyne žuvo šeši žmonės, keturi dingo be žinios

Samoa premjeras Tuilaepa Sailele Malielegaoi teigia, kad, laimei, perspėjimas apie artėjantį cunamį nuskambėjo per radiją, tad dalis žmonių spėjo laiku pabėgti.

CNN cituoja daktarą Salamo Laumoli, kuris apie žemės drebėjimą sakė: „Aš galvojau, kad tai – pasaulio pabaiga.“ Naujosios Zelandijos pilietė Graeme Ansell pasakojo apie tai, ką ji po cunamio išvydo viename iš miestelių: „Čia nebeliko nei vieno pastato.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų