Visoje šalyje buvo paskelbta komendanto valanda, o Jungtinių Tautų misija Irake paragino laikytis „didžiausio santūrumo“, M.Sadro šalininkams šturmavus vyriausybės pastatą budriai saugomoje Žaliojoje zonoje. Tai įvyko dvasininkui paskelbus, kad jis traukiasi iš politikos.
Pasak AFP korespondento, Žaliojoje zonoje, kur įsikūrusios valstybinės įstaigos ir diplomatinės atstovybės, aidėjo šūviai.
Apie šiuos įvykius pranešta šalyje augant įtampai dėl besitęsiančios aštrios politinės krizės. Irakas jau daug mėnesių neturi naujos vyriausybės, ministro pirmininko ar prezidento.
Kariuomenė nuo pirmadienio 19 val. vietos (ir Lietuvos) laiku įvedė komendanto valandą visoje šalyje. Anksčiau tokios priemonės buvo imtasi tik Bagdade, tačiau demonstrantai ją ignoravo.
Anot liudininkų, M.Sadro šalininkai susirėmė su konkuruojančio šiitų bloko – proiraniškos Koordinacinės programos – lojalistais.
Saugumo pajėgos taip pat panaudojo ašarines dujas, kad išsklaidytų sadristus prie įvažiavimo į Žaliąją zoną, AFP sakė šaltinis saugumo tarnybose.
JT pagalbos Irakui misija (UNAMI), pavadinusi įvykius „itin pavojingu eskalavimu“, paragino „protestuotojus nedelsiant palikti“ rajoną.
Pasak UNAMI, visi turėtų „susilaikyti nuo veiksmų, galinčių sukelti nesustabdomą įvykių grandinę“.
„Ant kortos pastatytas pats valstybės išlikimas“, – pabrėžiama misijos pareiškime.
Keliomis valandomis anksčiau M.Sadras paskelbė, kad pasitraukia iš politikos dėl beveik metus trunkančios politinės aklavietės.
„Nusprendžiau nesikišti į politinius reikalus. Todėl dabar skelbiu, kad galutinai pasitraukiu“, – sakė M.Sadras, ilgametis Irako politinės scenos veikėjas. Visgi jis niekada neužėmė vyriausybinio posto.
Apie tai jis paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“ ir pridūrė, kad bus uždarytos „visos institucijos“, susijusios su jo judėjimu, išskyrus jo tėvo, nužudyto 1999 metais, mauzoliejų ir kitus paveldo objektus.
Praėjusią savaitę M.Sadras pareiškė, kad „visos partijos“, įskaitant jo paties politinę jėgą, turėtų atsisakyti postų vyriausybėje, kad padėtų užbaigti ištisus mėnesius besitęsiančią politinę aklavietę.
Nuo praėjusių metų spalį vykusių parlamento rinkimų tarp frakcijų kilus nesutarimų dėl koalicijos, šalis atsidūrė politinėje aklavietėje.
M.Sadro blokas per pastaruosius rinkimus tapo didžiausia parlamento frakcija, tačiau iki daugumos jai pritrūko mandatų.
Birželį 73 jo vadovaujami įstatymų leidėjai atsistatydino, bandydami sukurti padėtį, leidžiančią išeiti iš aklavietės.
Vėliau M.Sadras ėmėsi kitų spaudimo priemonių, įskaitant rugpjūčio 5 dieną surengtą masinę maldą, kurioje dalyvavo dešimtys tūkstančių jo šalininkų.