Vidinio interneto ir belaidžio interneto sistemų darbas sutriko penktadienį maždaug 19 val. 15 min. vietos (12 val. 15 min. Lietuvos) laiku, o šeštadienio vidurdienį jų įprastas darbas dar nebuvo atnaujintas, pranešė olimpiados organizatoriai.
Kibernetinio saugumo komandos ir ekspertai iš Pietų Korėjos gynybos ministerijos bei dar keturios kitos ministerijos suformavo specialią tyrimo grupę dėl šio incidento. Pareigūnai pabrėžia, kad jis neturėjo įtakos olimpiados atidarymo ceremonijai, kurios metu buvo panaudota daug aukščiausiųjų technologijų.
Atidarymo ceremonijoje vėlų penktadienio vakarą dalyvavo Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong, Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas bei Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike‘as Pence'as.
Interneto ryšio sutrikimas įvyko po kelių perspėjimų dėl kibernetinių atakų prieš olimpiados organizatorius bei kaltinimų Rusijai, nors Maskva tuos pareiškimus neigia. Šiaurės Korėja taip pat kaltinta dėl virtinės kibernetinių atakų, įskaitant ir pernai gegužę įvykdytą duomenis šifruojančio viruso „WannaCry“ ataką, per kurią visame pasaulyje buvo užkrėsta 300 tūkst. kompiuterių.
„Nenorime spekuliuoti, nes vis dar aiškinamės pagrindinį šaltinį, – sakė olimpiados organizatorių atstovė Nancy Park. – Esame gavę tam tikros informacijos ir dirbome visą naktį, mėgindami išsiaiškinti, dirbdami su savo partneriais.“
„WannaCry“
Per penktadieninį olimpiados atidarymo ceremoniją Pietų Korėja pademonstravo savo visą techninę patirtį: ceremonijos metu buvo panaudoti moderniausi specialieji efektai ir išplėstinės realybės priemonės, kad televizijos transliacija taptų dar įspūdingesnė
Nors interneto ryšio sutrikimai apėmė visą olimpinį kaimelį, organizatoriai sako, kad tai nepaveikė varžybų, kurios jau prasidėjo šeštadienį.
„Praėjusį vakarą kelioms valandoms buvo kilę problemų, kurios paveikė mūsų ne pačias svarbiausias sistemas, – nurodoma olimpiados organizatorių pranešime. – Jie nesutrikdė pagrindinių renginių ir nepadarė jokio poveikio atletų ir žiūrovų saugumui. Visos rungtynės vyksta kaip suplanuota ir visos sistemos veikia norimu lygiu.“
Praėjusį mėnesį kibernetinio saugumo bendrovė „McAfee“ pranešė užfiksavusi kibernetinę ataką prieš organizacijas, susijusias su olimpiados organizavimu. Joms esą siuntinėti elektroniniai laiškai su kenkėjiškais prisegtais dokumentais.
Šiaurės Korėja yra kaltinta dėl virtinės kibernetinių išpuolių, įskaitant ir dėl pasaulinės „WannaCry“ atakos. Tačiau pati šalis tokius kaltinimus vadina „absurdu“.
Rusija taip pat neigia rengusi išpuolius prieš Pjongčango olimpines žaidynes, kuriose šaliai buvo uždrausta dalyvauti dėl dopingo skandalo.
Nors olimpiados organizatoriai kol kas nekomentuoja galimybės, kad dėl interneto ryšio sutrikimo kalta kibernetinę ataka, ekspertai mano, kad olimpiada yra puiki galimybė internetiniams įsilaužėliams surengti maištą.
„Stebi visas pasaulis. Tai yra viena iš didžiausių scenų, kur gali paskelbti savo žinią, – leidiniui „The Tribune News Service“ sakė Bostone įsikūrusios bendrovės „Cybereason“ už žvalgybą atsakingas direktorius Rossas Rustici.