Šimtai tūkstančių kompiuterių daugiau kaip 150 šalių nuo penktadienio buvo paveikti vartotojų failus užšifruojančio viruso atakos, laikomos didžiausiu kada nors surengtu tokio pobūdžio kibernetiniu puolimu.
Išpirkos reikalaujantis virusas „WannaCry“ paveikė bankų, ligoninių, vyriausybinių institucijų kompiuterines sistemas ir daugybę kitų taikinių. Programišiai reikalauja, kad jų aukos sumokėtų išpirką virtualiąja valiuta – bitkoinais – jeigu nori susigrąžinti prieigą prie informacijos. Pasak ekspertų, atakos organizatoriai pasinaudojo bendrovės „Microsoft“ senesnių operacinių sistemų „Windows“ žinomomis saugumo spragomis.
Pasak Seulo interneto saugumo kompanijos „Hauri“ direktoriaus Simono Choi, programa, panaudota per minėtą kibernetinę ataką, turi daug panašumų su ankstesniais išpuoliais, dėl kurių kaltinamas Pchenjanas – pavyzdžiui, prieš kino studiją „Sony Pictures“ ir Bangladešo centrinį banką.
S.Choi, kuris turi sukaupęs daugybę duomenų apie Pchenjano programišių veiklą, pernai viešai perspėjo, kad Šiaurės Korėja gali surengti kibernetinių atakų, panaudodama išpirkos reikalaujančius virusus.
„Pernai pastebėjau ženklų, kad Šiaurės Korėja ruošė išpirkos reikalaujančių virusų atakas ar net pradėjo jas vykdyti, taikydamasi į kai kurias Pietų Korėjos kompanijas“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
Jis paminėjo pernai surengtą stambią ataką, per kurią buvo pavogta per 10 mln. Seule įsikūrusios internetinės parduotuvės „Interpark“ vartotojų duomenų. Programišiai už tuos duomenis reikalavo bitkonų už maždaug 3 mln. dolerių (2,7 mln. eurų).
Pasak S.Choi, galima tikėtis ir daugiau atakų, „ypač žinant, kad kitaip nei per raketų ar branduolinius bandymus, jie gali neigti esą susiję su atakomis kibernetinėje erdvėje ir išsisukti (nuo atsakomybės)“.
Dėl tos atakos Seulo policija kaltino Šiaurės Korėjos pagrindinę žvalgybos agentūrą.
Pasak S.Choi, galima tikėtis ir daugiau atakų, „ypač žinant, kad kitaip nei per raketų ar branduolinius bandymus, jie gali neigti esą susiję su atakomis kibernetinėje erdvėje ir išsisukti (nuo atsakomybės)“.
JAV, Rusijos ir Izraelio saugumo ekspertai taip pat pranešė apie galimas Šiaurės Korėjos sąsajas su naujausia kibernetine ataka, nors įtikinamų įrodymų nėra.
„Google“ ekspertas Neelas Mehta internete pademonstravo panašumus tarp viruso „WannaCry“ ir Pchenjanui priskiriamų kibernetinių atakų.
Manoma, kad izoliuota ir branduolinį ginklą turinti valstybė valdo tūkstančių programišių armiją, veikiančią tiek pačioje Šiaurės Korėjoje, tiek Kinijoje. Pchenjanas kaltinamas dėl daugybės stambių kibernetinių atakų.
2014 metų lapkritį Holivudo kino studija „Sony Pictures Entertainment“ tapo didžiausios kada nors prieš JAV kompanijas surengtos kibernetinės atakos taikiniu. Tas išpuolis siejamas su 2014-ųjų pabaigoje pasirodžiusiu filmu „Interviu“ (The Interview), kuris pašiepia Pchenjano režimą.
Dėl kibernetinės atakos prieš „Sony Pictures“ Vašingtonas kaltino Pchenjaną, tačiau šis tokius kaltinimus neigė. Visgi Šiaurės Korėja smerkė minėtą juostą, vaizduojančią išgalvotą sąmokslą nužudyti Šiaurės Korėjos lyderį Kim Jong Uną.