Pirmąja Simone Veil premija apdovanota Kamerūno moterų teisių aktyvistė

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį įteikė pirmąjį Simone Veil apdovanojimą kamerūnietei – Aissai Doumarai Ngatansou, savo gimtojoje šalyje vadovaujančiai vienai asociacijai, teikiančiai pagalbą išžaginimo ir prievartinės santuokos aukoms.
Simone Veil
Simone Veil / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ceremonija buvo surengta minint Tarptautinę moters dieną.

S.Veil buvo 16 metų, kai ji kartu su šeimos nariais 1944-aisiais buvo išsiųsta į Aušvico mirties stovyklą. Jos motina, tėvas ir brolis Holokausto neišgyveno.

Sugrįžusi ji tapo aktyvia moterų teisių gynėja ir Europos susitaikymo šalininke. Savo didžiausią politinę pergalę S.Veil pasiekė 1974-aisiais, kai įtikino Prancūzijos parlamentą įteisinti nėštumo nutraukimą, nepaisant didžiulio pasipriešinimo šiai iniciatyvai.

Apdovanojimas buvo įsteigtas atiduodant duoklę S.Veil gyvenimui ir darbui: ši politikė mirė 2017-aisiais būdama 89 metų ir tapo penktąja moterimi, kartu su savo vyru palaidota Paryžiaus Panteone.

Stovėdama priešais didelį S.Veil portretą A.Doumara Ngatansou pareiškė, kad atsiima šią premiją jausdama „daugybę emocijų“.

Kamerūnietei įteikta 100 tūkst. eurų vertės premija.

A.Doumara Ngatansou paskyrė savo apdovanojimą „visoms smurtą ir prievartinę santuoką išgyvenusioms moterims, visoms toms, kurios pabėgo nuo „Boko Haram“ – Nigerijos šiaurės vakaruose ir kaimyninėse šalyse veikiančio islamistų judėjimo.

E.Macronas gyrė A.Doumarą Ngatansou už „daugiau kaip 20 metų atsidavimo tarnybai moterims, kartais atliekamai tylint, kartais nepritariant kitiems“.

„Jūs pasipiktinote ir nepasidavėte... Tai drąsos pavyzdys metant iššūkį palikimo naštai “, – pridūrė jis.

E.Macronas taip pat atskleidė, kad Prancūzija skirs 120 mln. eurų vienam fondui, siekdama paremti „kovą su smurtu prieš moteris ir jų diskriminavimu“ visame pasaulyje.

Prezidentas pareiškė norįs, kad 2019-ieji būtų „naudingi metai kalbant apie moterų teises“, kol Prancūzija pirmininkauja Didžiajam septynetui (G-7) – industrializuotų galybių klubui.

Prancūzų vyriausybė žada pagerinti mergaičių švietimą, ypač Sachelio regione, įsteigdama banką, kuris rems moterų verslumą Afrikoje.

Paryžius taip pat pasisiūlė kitąmet surengti tarptautinę moterų konferenciją, praėjus 25 metams po vėliausio tokio renginio, įvykusio Pekine.

„Daug moterų yra šios kovos fronto linijoje, bet turėtų mobilizuotis visa visuomenė, įskaitant vyrus“, – sakė E.Macronas įteikdamas premiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis