2016 07 18 /10:17

Pirmasis iššūkis „Brexit“ šaukliui Borisui Johnsonui – derybos Briuselyje

Naujasis Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas pirmadienį Briuselyje pirmą kartą susitiks su kolegomis iš kitų Europos šalių ir tai šiam tiesmukam politikui, kuris vadovavo pergalingai „Brexit“ kampanijai, tikriausiai bus santykius nustatysianti kelionė.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Susitikimas, kuris prasidės pusryčiais, dalyvaujant ir JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry, bus pirmas didelį susidomėjimą keliantis B.Johnsono įsiveržimas į diplomatijos sceną po to, kai Europos sostines praėjusią savaitę pribloškė britų ministrės pirmininkės Theresos May sprendimas paskirti jį diplomatijos vadovu.

Tai taip pat bus ir tam tikras sugrįžimas – ekscentriškasis buvęs Londono meras Belgijos sostinėje gyveno 10-ajame dešimtmetyje, kai buvo „The Daily Telegraph“ korespondentas ES ir rašė euroskepticizmą kursčiusius straipsnius.

„Mes turime įgyvendinti žmonių valią ir pasitraukti iš Europos Sąjungos, bet jokiu būdu neatsisakysime savo vadovaujamo vaidmens dalyvaujant Europos vykdomojoje veikloje“, – sakė B.Johnsonas, atvykęs į ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje.

Pirmadienio derybose, vykstančiose po kruvinos atakos Nicoje ir po Turkijoje įvykdyto nesėkmingo kariškių bandymo nuversti prezidentą, didžiausias dėmesys turi būti skiriamas kovai su terorizmu.

Darbotvarkėje taip pat numatyta aptarti konfliktus Sirijoje ir Libijoje.

Tačiau ministrai taip pat susidarys nuomonę apie B.Johnsono, kuris garsėja pokštais apie užsienio lyderius ir kuris, kaip žinia, ES ambicijas dėl didesnės integracijos kartą palygino su Adolfo Hitlerio ambicijomis, diplomatinius sugebėjimus.

Nors pareigūnai Briuselyje pabrėžė, kad sutiks B.Johnsoną kaip ir bet kurį kitą naują užsienio reikalų ministrą, mažai kas abejoja, kad svarbus jo vaidmuo per Didžiosios Britanijos praėjusio mėnesio referendume pergalę pasiekusią „Brexit“ kampaniją suerzino Europą.

Prancūzų užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault net pasakė, kad B.Johnsonas per referendumo kampaniją daug melavo.

Tačiau sutikimas gali būti ir ne visiškai šaltas, nes Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto gyrė Didžiosios Britanijos sprendimą paskirti „vyrą su naujomis idėjomis“.

ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini pirmoji pasveikino B.Johnsoną Briuselyje – jie sekmadienį vakare neformaliai susitiko „pradiniam kontaktui“.

Tačiau sekmadienio vakarienė, planuota visiems 28 ES užsienio reikalų ministrams, buvo atšaukta.

Kelios šalys nepritarė tokiai vakarienei ir sakė, kad tai prilygtų „neformalioms deryboms“ su Londonu šiam dar neinicijavus oficialios išstojimo iš ES procedūros, sakė vienas diplomatas, nenorėjęs skelbti savo pavardės.

ES lyderiai kategoriškai laikosi pozicijos, kad nebus įtraukti į derybas, kol Londonas nepaleis oficialaus starto šūvio.

Tačiau paties B.Johnsono įtaka „Brexit“ procesui gali būti ribota, nes naujoji ministrė pirmininkė T.May specialiu „Brexit“ ministru paskyrė įtakingą konservatorių euroskeptiką Davidą Davisą.

B.Johnsono, kaip britų užsienio reikalų sekretoriaus, pirmosios kelionės į užsienį pradžia nebuvo sėkminga – į Briuselį skridęs jo lėktuvas sekmadienį dėl techninės problemos turėjo nenumatytai tūpti netoli Londono, tad jis vėlavo į susitikimą su F.Mogherini.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai