Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį minintys lyderiai pasmerkė nacionalizmą

Pasaulio šalių lyderiai sekmadienį susirinko Paryžiuje paminėti šimtųjų Pirmojo karo pabaigos metinių, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Jungtinių Tautų vadovas Antonio Guterresas perspėjo, kad nacionalizmas ir vėl kelia grėsmę taikai.
Angela Merkel ir Emmanuelis Macronas
Angela Merkel ir Emmanuelis Macronas / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, besididžiuojantis savo nacionalistinėmis pažiūromis, buvo tarp 70 lyderių, dalyvavusių ceremonijoje prie Triumfo arkos.

Tačiau nei jis, nei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neprisijungė prie kitų šalių ir organizacijų vadovų simbolinėse eitynėse Eliziejaus laukuose.

Trys iki pusės nusirengusios protestuotojos iš feministinio judėjimo „Femen“ buvo sulaikytos, kai bandė pasiekti D.Trumpo kortežą. Vis dėlto Prancūzijos pareigūnai pranešė, kad JAV prezidento saugumui pavojus nekilo.

„Scanpix“/AP nuotr./Pusnuogę protestuotoją sulaikė policininkai.
„Scanpix“/AP nuotr./Pusnuogę protestuotoją sulaikė policininkai.

Su džihadistų atakomis susidurianti Prancūzija renginiui sutelkė maždaug 10 tūkst. policijos pareigūnų – į karo pabaigos minėjimo iškilmes taip pat atvyko Kanados premjeras Justinas Trudeau, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu ir Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

11 val. ryto suskambėjus Prancūzijos bažnyčių varpams – lygiai tuo pat metu, kai prieš šimtą metų buvo pasirašyta paliaubų sutartis – lyderiai atvyko į ceremoniją, kur buvo grojama violončele ir skaitomi Pirmajame pasauliniame kare kovojusių karių laiškai.

20 minučių kalbėjęs Prancūzijos prezidentas pasmerkė nacionalizmą ir paragino šalių lyderius išmokti praeities pamokas.

„Nacionalizmas yra patriotizmo išdavystė“, – kalbėjo E.Macronas.

„Sakydami, kad mūsų interesai yra svarbiausi, o kiti nėra tokie reikšmingi, mes ištriname tai, kas padaro valstybę vertingą, kas skatina ją gyventi, kas daro ją didžią ir, svarbiausia, (ištriname) moralines vertybes“, – pridūrė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas

Prezidentas perspėjo, kad taikos siekimas per „izoliaciją, smurtą ar dominavimą“ būtų „klaida, dėl kurios ateities kartos atsakomybę primestų mums“.

D.Trumpas tviteryje padėkojo E. Macronui už „nuostabią ceremoniją“, o paskui išvyko į JAV karių kapavietę Siurene, esančiame į Vakarus nuo Paryžiaus, tačiau sulaukė kritikos dėl to, kad į panašų renginį dėl prasto oro nenuvyko šeštadienį.

Kalbėdamas Siureno kapinėse D.Trumpas pasveikino „didžius karius, atidavusius viską šeimai, valstybei, Dievui ir laisvei“.

Prezidentas taip pat pagerbė „viename kruviniausių konfliktų žmonijos istorijoje“ žuvusius Prancūzijos ir kitų sąjungininkų karius.

Pasisakydamas apie tarnavusius „Amerikos ir Prancūzijos patriotus“, jis teigė: „Mūsų pareiga yra tausoti jų gintą civilizaciją ir saugoti taiką, už kurią jie garbingai paaukojo gyvybes prieš šimtą metų“.

JAV prezidentas sulaukė gausios kritikos, kai šeštadienį atšaukė kelionę į Eno-Marnos kapines dėl lietingų orų, o kai kurie žmonės jį apkaltino nepagarba per karą žuvusiems amerikiečiams.

Sekmadienį D.Trumpas prisiminė tuos, kurie kovojo su „lietumi, kruša, sniegu, purvu, nuodingomis dujomis, kulkomis ir mortyrų“ ugnimi bei siekė „didžios, didžios pergalės“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Kalbėdamas atviroje vietovėje, be skėčio, jis vardais kreipėsi į renginyje dalyvavusius Antrojo pasaulinio karo veteranus ir padėkojo kiekvienam jų atskirai.

Siureno kapinėse yra palaidoti maždaug pusantro tūkstančio Pirmajame pasauliniame kare kovojusių amerikiečių, Eno-Marnos kapavietėje – beveik 2,3 tūkstančio.

Karo pabaiga buvo paminėta ir Naujojoje Zelandijoje, Australijoje, Indijoje, Honkonge ir Mianmare – kolonijomis buvusiose šalyse, kurių gyventojai būdavo mobilizuojami karo metais.

„Tai buvo karas, kuriame Indija tiesiogiai nedalyvavo, tačiau mūsų kariai kovojo tik taikos labui“, – tviteryje parašė Indijos premjeras Narendra Modi.

„Už mūsų rytojus jie šiandien atidavė savuosius“, – Kanberoje susirinkusiems žmonėms sakė Australijos premjeras Scottas Morrisonas.

Princas Charlesas Kenotafe prie memorialo padėjo pirmąjį vainiką iš raudonų aguonų – Didžiosios Britanijos karių atminties simbolio. Tą jis padarė karalienės Elizabeth II vardu, kuri ceremoniją stebėjo iš gretimo balkono.

Šiame renginyje dalyvavo ir Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris bei Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May.

Sugrįžimas į trisdešimtuosius?

Po ceremonijos Paryžiuje A.Merkel ir A.Guterresas sakė kalbas taikos forume ir abu perspėjo, kad kylanti nacionalizmo banga kelia grėsmę taisyklėmis pagrįstai tarptautinei tvarkai.

„Nerimauju, kad netinkamos nacionalistinės pažiūros gali vėl tapti populiarios“, – sakė Vokietijos kanclerė.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius perspėjo matantis „daug paralelių tiek su dvidešimtojo amžiaus pradžia, tiek 1930-aisiais, o tai suteikia mums pagrindo nerimauti, jog gali prasidėti neprognozuojama įvykių grandinė“.

Ankstesnis vienybės demonstravimas prie Triumfo arkos vyko augant skirčiai tarp liberalių ir dešiniųjų idėjų Europos Sąjungoje, o transatlantiniai santykiai pradėjo braškėti JAV prezidentu tapus D.Trumpui.

Prie Respublikos aikštės sekmadienį prieš D.Trumpą protestavo maždaug pusantro tūkstančio žmonių.

„Pone Neapykanta, palikite Europą“, – buvo rašoma ant vieno protestuotojo plakato.

JAV prezidentas taikos forume nedalyvavo.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigė trumpai pasišnekėjęs su D.Trumpu renginių metu. Vašingtonas Rusijai yra paskelbęs virtinę sankcijų ir neseniai pagrasino pasitraukti iš sutarties, draudžiančios abejoms šalims vystyti vidutinio nuotolio branduolinius ginklus.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

Apie susitikimą su D.Trumpu V.Putinas patvirtino pats, skelbia naujienų agentūra „RIA Novosti“. Paklaustas, kaip praėjo jo diskusija su D.Trumpu, V.Putinas atsakė, jog pokalbis buvo „geras“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų