„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Po didžiulio ciklono į Vanuatu pradedama gabenti pagalba: nuniokoti kaimai ir sostinė

Pagalbos kroviniai sekmadienį pradeda atvykti į ciklono nusiaubtą Ramiojo vandenyno salų valstybę Vanuatu, kuri paskelbė nepaprastąją padėtį ir kurioje, kaip pranešama, buvo „nupūsti“ ištisi kaimai.
Ciklonas Vanuatu salose
Ciklonas Vanuatu salose / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Oficialus sostinėje Port Viloje žuvusių žmonių skaičius yra šeši, bet pagalbos darbuotojai sakė, jog tai tikriausiai yra tik maža visoje šalyje žuvusių žmonių dalis.

Daugumoje iš 80-ies salyno salų komunikacijos vis dar neveikia, bet oro uostas Port Viloje vėl iš dalies atidarytas, tad labai reikalinga pagalba gali atvykti.

Du Australijos oro pajėgų lėktuvai atgabeno maisto, palapinių ir vaistų, o vienas Naujosios Zelandijos kariškių lėktuvas atskraidino 8 t brezento, vandens konteinerių, grandininių pjūklų, generatorių ir vandens.

Komerciniai skrydžiai turi būti atnaujinti pirmadienį.

Vyriausybė sakė vis dar bandanti įvertinti nelaimės mastą po to, kai a ukščiausios – 5-osios – kategorijos ciklonas Pam atslinko į Vanuatu penktadienio vakarą, nešdamas smarkius vėjus, kurių greitis siekė 320 km per valandą.

Jungtinės Tautos (JT) turi nepatvirtintų pranešimų, kad vien vienoje provincijoje per cikloną žuvo 44 žmonės, o „Oxfam“ pranešė, kad Port Viloje buvo apgadinta iki 90 proc. namų.

„Tai tikriausiai bus viena didžiausių nelaimių, kada nors matytų Ramiojo vandenyno (regione), humanitarinių poreikių mastas bus milžiniškas, buvo nupūstos ištisos bendruomenės“, – sakė „Oxfam“ direktorius Vanuatu Colinas Colletas van Rooyenas.

„Žmonės visiškai nustebino mane. Mačiau, kaip žmonės nueina nuo visiškai sugriautų namų ir padeda kitiems“, – pridūrė jis.

Vanuatu policijos komisaras pulkininkas Jobas Esau sakė, kad kai kurie sostinės rajonai, tokie kaip parduotuvių rajonai ir pakrantė, temstant buvo uždaryti siekiant užkirsti kelią plėšikavimui

Nuotraukose iš miesto matyti nuolaužomis nusėtos gatvės, medžių prispausti automobiliai, sugriauti namai, į sausumą išmestos jachtos.

Vanuatu policijos komisaras pulkininkas Jobas Esau sakė, kad kai kurie sostinės rajonai, tokie kaip parduotuvių rajonai ir pakrantė, temstant buvo uždaryti siekiant užkirsti kelią plėšikavimui.

Vanuatu prezidentas Baldwinas Lonsdale'as drebančiu balsu kalbėdamas apie žalą sostinei pavadino audrą „monstru, kuris nuniokojo šalį“.

„Dauguma pastatų buvo sunaikinta, daug namų buvo sunaikinta, mokyklų, sveikatos apsaugos įstaigų buvo sunaikinta“, – sakė jis BBC iš Japonijos, kur dalyvavo nelaimių valdymo konferencijoje, kai jo valstybei smogė ciklonas.

Pagalbos darbuotojai kalbėjo apie nuniokojimo scenas po to, ką UNICEF atstovė Alice Clements pavadino „15-30-čia minučių absoliutaus siaubo“.

„Žmonės neturi vandens, jie neturi elektros, šiuo metu tai tikrai beviltiška situacija. Žmonėms reikia pagalbos“, – sakė ji.

Organizacijos „World Vision“ atstovė Chloe Morrison sakė, kad situacija 270 tūkst. gyventojų turinčio Vanuatu atokiose salose atrodo niūri.

„Matome, kad buvo nupūsti ištisi kaimai ir namai“, – sakė ji.

Naujoji Zelandija taip pat nusiuntė krovinius į kaimyninį Tuvalu, kur premjeras Enele Sopoaga sakė, kad 45 proc. iš 11 tūkst. gyventojų buvo priversti palikti namus.

Kitos Ramiojo vandenyno regiono šalys taip pat bando dorotis su audros pasekmėmis. Ciklonas niokojo Saliamono Salas bei Kiribatį, nors ir ne taip smarkiai, kaip jų kaimynę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs