Lenkijos gynybos ministras pagyrė karius, pasienyje užsipuolusius žurnalistus

Trys fotožurnalistai apkaltino Lenkijos karius, esančius pasienyje su Baltarusija, užpuolimu. Pasak žiniasklaidos atstovų, jie nebuvo įžengę į draudžiamą zoną, tačiau buvo sulaikyti, o jų įrangą norėta sunaikinti. Lenkijos valdžia pateikia kitą įvykių versiją, o gynybos ministras Mariuszas Blaszcakas sakė pagyręs karius už gerą darbą, rašo „Notes from Poland“.
Žurnalistų patikrinimas pasienyje
Žurnalistų patikrinimas pasienyje / „Press Club Polska“ nuotr.

Lenkijos gynybos ministras M.Blaszczkas sako „apdovanojęs“ karius, kaltinamus užpuolus tris žurnalistus prie sienos su Baltarusija. Lenkijos kariuomenės generolas taip pat gynė jų veiksmus, tvirtindamas, kad nebuvo naudojamas smurtas ar įžeidinėjimai.

Šie pranešimai buvo paskelbti, kai pasirodė naujas incidento įrašas. Jame matyti, kad kariai svaidosi įžeidinėjimais, taip pat diskutuoja apie žurnalistų įrangos sunaikinimą, pirštų atspaudų nuvalymą nuo jos.

„Lipkite iš su*istos mašinos arba aš jus ištempsiu! Išsiimkite viską iš kišenių ir meskite ant žemės!“ – vienas karių šaukė ant žurnalistų.

Išgirdęs, kad vienas žurnalistų, Martinas Divišekas, yra čekas ir nesupranta lenkiškai, karys atsako: „Tai išverskite. Ir tą su*istą fotoaparatą – ant žemės. Liemenę – ant žemės!“

Incidentas Lenkijos pasienyje su Baltarusija vyko ne toje vietoje, kur galioja nepaprastoji padėtis.

„Įsivaizduokite, kad esame hibridinės atakos viduryje – Lenkija buvo užpulta, o trys žmonės su kaukėmis ir gobtuvais sėlina pro karinę stovyklą“, – interviu radijui RMF FM sakė gynybos ministras M.Blaszczakas, kalbėdamas apie incidentą prie Baltarusijos sienos.

Jis tikino, jog būtent žurnalistai pasienyje su Baltarusija elgėsi netinkamai, o kariai esą padarė viską, kad užtikrintų saugumą.

„Jie turi reaguoti griežtai ir tai padarė. Apdovanojau juos. Ta prasme, kad pagyriau jų elgesį“, – tvirtino M.Blaszczakas.

Ministras anksčiau žurnalistus apkaltino „neatsakingu elgesiu“. Tiesa, incidentas Lenkijos pasienyje su Baltarusija vyko ne toje vietoje, kur galioja nepaprastoji padėtis ir negalima įžengti žiniasklaidos atstovams. Tačiau M.Balszczakas teigė, kad karių veiksmai buvo pagrįsti.

AP/„Scanpix“ nuotr./Mariuszas Blaszczakas
AP/„Scanpix“ nuotr./Mariuszas Blaszczakas

Lenkijos ginkluotųjų pajėgų operatyvinis vadas, generolas Tomaszas Piotrowskis irgi tikino, kad minėto incidento metu „niekas nieko nemušė, nieko neįžeidinėjo“ – nors paviešintas įrašas tai paneigia.

T.Piotrowskis tvirtino, kad žurnalistai neturėjo tapatybės patvirtinančių dokumentų, dėvėjo kaukes, dėl to buvo sunku suprasti, ką jie kalbėjo.

„Kiekvienas gali sakyti, kad yra žurnalistas“, – sakė generolas.

Trys fotožurnalistai, atstovavę įvairioms tarptautinėms organizacijoms, teigia, kad juos „užpuolė“ grupė vyrų, vilkinčių Lenkijos kariuomenės uniformas. Pasak žurnalistų, jie buvo surakinti antrankiais ir valandą apieškomi, nors prisistatė esantys žiniasklaidos atstovai.

Jie tikino, kad jiems buvo liepta išlipti iš automobilio, buvo patikrintos asmeninės žinutės telefonuose bei kamerų atminties kortelės.

M.Moskwa: Lenkijoje nėra draudimo fotografuoti, filmuoti karines stovyklas ar karius už nepaprastosios padėties zonos ribų.

Vienas iš jų, Maciejus Nabrdalikas iš „The New York Times“, karius pavadino „banditais su uniformomis“ ir teigė, kad „kiekvienu savo veiksmu jie pažeidė įstatymą“.

Jis taip pat apkaltino Gynybos ministeriją, kad šios pareiškimas apie vykusį incidentą buvo melagingas.

„Lenkijoje nėra draudimo fotografuoti, filmuoti karines stovyklas ar karius už nepaprastosios padėties zonos ribų“, – sakė kitas šios grupės žurnalistas Maciejus Moskwa, kalbėdamas su OKO.press.

Naujame paskelbtame vaizdo įraše taip pat girdima, kad Lenkijos kariai bandė atgrasyti žurnalistus nuo fotografavimo ar filmavimo.

„Laikyk rankas aukštai, gal nebenorėsi daugiau fotografuoti“, – girdima vaizdo įraše, kuriame taip pat pasigirsta necenzūrinė leksika.

Tass/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos pasienis
Tass/„Scanpix“ nuotr./Lenkijos pasienis

Garso įraše, kurį paskelbė TVN24 ir OKO.press, girdimi esą karių balsai, kurie diskutuoja apie žurnalistų įrangos vertę ir kaip ją sunaikinti ar pavogti.

„Dabar turi neštis šį fotoaparatą namo. Turi sunaikinti jį“, – sakė vienas karys.

„Mano žmona neseniai sakė, kad norėtų fotoaparato. Gal ji pradėtų fotografuoti“, – atsako kitas.

Garso įraše taip pat girdima diskusija apie tai, kad kariai apieškodami įrangą nedėvėjo pirštinių ir taip paliko savo pirštų antspaudus. Vienas iš kareivių įsako kitam juos nušluostyti.

Peržiūrėdami žurnalistų padarytas nuotraukas, kariai taip pat teigė, kad užfiksuoti kadrai – iš pasienio, todėl esą žurnalistai turėjo prieš tai patekti į draudžiamą zoną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis