„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Po išpuolio Floridoje per JAV mokyklas nusirito grasinimų banga

Po to, kai vienoje Floridos mokykloje buvęs jos mokinys nušovė 17 žmonių, per JAV švietimo įstaigas nusirito grasinimų ir pranešimų apie netikrą pavojų banga, rašo „The New York Times“.
Šaudynės Floridos mokykloje
Šaudynės Floridos mokykloje / „Scanpix“ nuotr.

Praeitą savaitę Teksaso valstijos Hičkoko mieste aštuoniolikmetis mokinys pasakė mokytojai ketinantis paversti jų mokyklą „dar viena Florida“.

Vienoje Mičigano mokykloje išpuolį įvykdyti grasinusio septyniolikmečio namuose rastas pusiau automatinis „AR-15“ tipo ginklas.

Viskonsino pradinėje mokykloje mokinio tėvas įėjo į klasę ir padavė mokytojai kartono gabalėlį, ant kurio buvo užrašytas žodis „ginklas“. Panašu, kad tėvas norėjo atkreipti dėmesį į mokyklos saugumo klausimą.

Toks mokinio tėvo žingsnis sukėlė paniką, nedelsiant buvo iškviesti pareigūnai. Policija suėmė vyrą, jam pareikšti kaltinimai tvarkos sutrikdymu.

Pedagogų mokyklos saugumo tinklo (ESSN) duomenimis, po vasario 14 d. Floridoje įvykusių šaudynių visoje šalyje kasdien užregistruojama apie 50 grasinimų ir incidentų.

Nuo 2016-ųjų grasinimus ir smurtinius incidentus registruojančios organizacijos teigimu, paprastai šis skaičius siekia 10–12 per dieną. ESSN skaičiavimais, daugeliu atvejų pavojus nėra tikras.

Išvengta didelių nelaimių?

Ekspertų teigimu, po Floridos įvykių užfiksuotas grasinimų skaičiaus augimas atspindi neįprastai intensyvias viešąsias diskusijas ir nelaimės nušvietimą žiniasklaidoje.

Anot ekspertų, įtampos kupinomis dienomis paaugliai kalba apie šaudynes mokyklose tam, kad išprovokuotų ar sukeltų sumaištį.

Įsitempę mokyklų darbuotojai ieško bet kokių ženklų, galinčių išduoti potencialų šaulį. Todėl jie yra linkę pranešti policijai net ir apie tokį elgesį, kuris paprastai būtų ignoruojamas.

Įsitempę mokyklų darbuotojai ieško bet kokių ženklų, galinčių išduoti potencialų šaulį. Todėl jie yra linkę pranešti policijai net ir apie tokį elgesį, kuris paprastai būtų ignoruojamas.

Pedagogų mokyklos saugumo tinklo duomenimis, po vasario 14 d. išpuolio Floridoje užregistruotas mažiausiai 31 pranešimas apie pavojų – daugiau nei bet kurioje kitoje valstijoje.

Ohajuje užfiksuoti 29, Kentukyje – 24 incidentai ir grasinimai. Neįprastai daug tokių atvejų užregistruota ir kitose valstijose: Džordžijoje, Misisipėje, Niujorke, Teksase ir Virdžinijoje.

Dėl grasinimų, daugiausia paviešintų „Twitter“ arba „Snapchat“ socialiniuose tinkluose, buvo suimta dešimtys paauglių. Mokyklų administracija atidžiai tikrina mokinių kuprines: vienoje Merilando mokykloje pas mokinį rastas užtaisytas 9 mm „Glock“ pistoletas.

Penktadienį kitoje Floridos mokykloje buvo sulaikytas mokinys, kurio automobilio bagažinėje rastas „AR-15“ šautuvas. Tiesa, mokyklos administracija paskelbė, kad šis ginklas greičiausiai skirtas šernų medžioklei.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AR-15“ ginklo dalys
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AR-15“ ginklo dalys

Reaguoja itin rimtai

Policija teigia į visus pranešimus apie galimą pavojų reaguojanti rimtai. Viena tokio atidumo priežasčių – Floridos šaulys Nikolas Cruzas: apie jo keliamą grėsmę teisėsaugai buvo pranešta iš anksto, tačiau nebuvo imtasi jokių priemonių.

Brauardo apygardos šerifas Scottas Israelis ketvirtadienį paskelbė, kad per pastaruosius keletą metų sulaukė 23 skambučių, susijusių su N.Cruzu, tačiau į juos nebuvo tinkamai sureaguota.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Cruzas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nikolas Cruzas

Sausio 5 d. N.Cruzą pažinojusi moteris paskambino karštąja Federalinio tyrimų biuro (FTB) linija ir teigė nerimaujanti, kad jis „gali įsmukti į mokyklą ir pradėti šaudyti“.

To paties skambučio metu moteris perspėjo pareigūnus sakydama: „Žinau, kad jis pratrūks.“

Shorewood Hills miestelio policijos viršininkas Aaronas Chapinas sakė į kiekvieną situaciją reaguojantis tarsi pavojus būtų tikras. Jis pridūrė, kad miestelio policijos departamentą tiesiog užplūdo grasinimai ir pranešimai apie netikrą pavojų.

„Jei mes nuolat vaikomės netikras grėsmes, tam tikru metu atsiranda išsekimas“, – pridūrė A.Chapinas.

Pasikartojanti tendencija

Grasinimų skaičius išaugdavo ir po ankstesnių mokyklų šaudynių. Tokia pati tendencija pastebėta sausį, kai Kentukio valstijos Bentono mieste buvo nužudyti du penkiolikmečiai.

A.Klinger: „Tai atspindi nuotaiką šalyje. Reikia galvoti, ką grasinantieji nori iš to gauti. Jie nori chaoso, baimės, kad žmonės būtų nelaimingi.“

„Tai atspindi nuotaiką šalyje, – sakė ESSN įkūrėja Amy Klinger. – Reikia galvoti apie tai, ką grasinantieji nori iš to gauti. Jie nori chaoso, baimės, kad žmonės būtų nelaimingi.“

Būtent tai nutiko Minesotos mieste Orone. Jos mokinys „Twitter“ anonimiškai paskelbė, esą „Oronas nėra saugus. Šiandien vidudienį aš pats šaudysiu mokykloje“.

Buvo iškviesta policija, mokiniai ir studentai užsibarikadavo klasėse prie durų pristūmę metalines spintas ir suolus. Į mokyklą atskubėję tėvai kelias valandas laukė šalia pastato rašydami žinutes vaikams ir laukdami naujienų.

Tviteryje grasinimą paskelbęs mokinys buvo suimtas, jam pateikti kaltinimai dėl teroristinių grasinimų. Orono policijos vadas Correy Farniokas teigė, kad pareigūnai į šį grasinimą reagavo rimtai dėl jo specifiškumo.

Šiomis dienomis keletas kitų mokyklų taip pat buvo uždarytos dėl grasinančių įrašų socialiniuose tinkluose.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas su šaudynes išgyvenusiais
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Donaldas Trumpas su šaudynes išgyvenusiais

Visos šalies mokiniai ir mokyklų darbuotojai tapo itin budrūs. Teksaso mieste Arlingtone du šešiolikmečiai buvo suimti po to, kai apipaišė sienas ir internete parašė, kad ketina įvykdyti išpuolį mokykloje.

Ch.Wexleris: „Girdime grasinimus mokyklose ir gąsdinimus bombomis. Tačiau piliečiai taip pat atidesni grėsmėms. Greičiausiai jie pastebima daugiau situacijų, o tai visą klausimą paverčia jautresniu.“

Kalifornijos Vitjerio vidurinės mokyklos darbuotojas išgirdo septyniolikmetį mokinį, bendraklasiui sakantį nerimą keliančius žodžius: „Garantuoju, kad po trijų savaičių mokykloje bus šaudoma.“

Apie mokinį buvo pranešta policijai, atliekant kratą jo namuose rasti du „AR-15“ šautuvai, du pistoletai ir 90 didelės talpos dėtuvių.

Tyrimų centro „Police Executive Research Forum“ vykdantysis direktorius Chuckas Wexleris teigė, kad šaudynės Floridoje nuskambėjo garsiau nei ankstesni išpuoliai, todėl padidėjo jautrumas galimoms grėsmėms.

„Girdime grasinimus mokyklose ir gąsdinimus bombomis, – sakė Ch.Wexleris. – Tačiau piliečiai taip pat atidesni grėsmėms. Greičiausiai jie pastebi daugiau situacijų, o tai visą klausimą paverčia jautresniu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs